yukarı

Toyota Mirai: Şarj istemeyen elektrikli

Tam elektriklileri anlamaya başlarken, kendi elektriğini üreten hidrojen yakıt hücreliler yaygınlaşmasın mı!..

01 Şubat 2020 kaynak: Toyota

Bu aralar kendimizi Japonya'nın yörüngesinden kurtaramıyoruz ama ağır tahrik var, biz ne yapalım! Buyrun misal: Cesareti ve farklı yaklaşımıyla görmezden gelinmeyecek yeniliklerden 2. nesil Toyota Mirai

 

Japonca'da "gelecek" anlamına gelen Mirai, ilk kez 2014 yılında ortaya çıktı. İkinci randevu 2020 sonunda

 

Hidrojen yakıt hücreli Toyota Mirai 2020

 

Onu bu kadar farklı yapan nedir derseniz, hidrojen yakıt hücreli bir elektrikli otomobil oluşu deriz. Evet, Mirai'nin yakıtı hidrojen, atığı su, emisyonu sıfır

 

Biraz karışık ama kabloyu takıp elektrikle şarj etmek yerine depoyu sıkıştırılmış hidrojen gazıyla dolduruyorsunuz. Yani bataryayı şarj edelim diye beklemek yok. Mirai'nin deposu - tıpkı benzin doldurur gibi - yaklaşık beş dakikada doluyor. O hidrojen havadaki oksijenle birleşip elektrik, sıcaklık ve suya dönüşüyor.

 

Toyota Miari burun tasarımı

 

Elon Musk geçtiğimiz yıl yakıt hücrelerini "kötü teknoloji" diye hafiften gömmüştü ama göz ucuyla Toyota'yı kestiğinden eminiz:) Bu arada, Hyundai de hidrojen yakıt hücreli SUV'u Nexo ile konuya son sürat girişmiş, Audi'ye teknoloji aktarmaya kadar götürmüştü işi. Honda ve Mercedes de konuya karşı boş değil.

 

Toyota Mirai 20202

 

Kesin rakam vermese de, fazladan 1 kg hidrojen kapasitesiyle menzilde %30 artış iddia ediyor Toyota Mirai. Bir öncekini referans alırsak, 650 km civarında bir gerçek hayat menzili demek bu. 

 

Toyota'nın TNGA platformunun arkadan itişe uyarlamış halini kullanan Mirai, hibrit kardeşlerinden bolca tasarruf teknolojisi ödünç almayı da ihmal etmemiş.

 

Toyota Kirai iç mekan

 

Yeni haliyle bize hafiften Lexus ES'yi çağrıştıran Toyota Mirai, 4,98 m'lik uzun bir aile sedanı. Bir önceki acaip/garip/itici karması Mirai'den çok daha güzel ve hazmedilir göründüğüne hiç şüphe yok.

 

Maliyetlerde umut verici düşüşler olsa da "Herkese, her keseye hidrojen!" gibi bir slogana şimdilik oldukça uzak Mirai. Kabaca bir hesapla, Tesla Model 3 ile Model S arasında bir fiyatı var...

 

Olsun, bu teknolojiyi geliştiren fiyatları da geliştirir... Yani inşallah:)