yukarı

Toyota Land Cruiser 2024: Dizel motorla geliyor

Toyota Land Cruiser Avrupa'ya 204 HP güç üreten 2.8 litrelik dizel ile geliyor.

02 Ağustos 2023 kaynak: Toyota

Toyota Land Cruiser'ın Amerika Birleşik Devletleri'ne muzaffer bir dönüş yapmasının hemen ardından, yeni modelle ilgili ayrıntılar Avrupa ve belirli uluslararası pazarlar için duyuruldu. Avustralya da dahil olmak üzere bazı ülkelerde Land Cruiser Prado olarak satılacak.

Avrupa'da satılan yeni Land Cruiser modelleri, Amerika Birleşik Devletleri'nde sunulacak olanlara çok benziyor. Bu bağlamda, yetenekli arazi aracı ve 4×4, daha büyük Land Cruiser 300'ün izinden gidiyor ve Toyota'nın GA-F platformuna dayanıyor. Toyota, yeni şasinin önceki nesil modelin şasisine göre %50 daha sert olduğunu ve bunun yeni platformla birlikte daha iyi arazi performansının yanı sıra daha iyi yol sürüşü sağladığını belirtiyor.

Çok sayıda başka özellik de yeni Land Cruiser'ın cazibesini artırıyor. Örneğin, engebeli yollarda geri tepmeyi azaltmayı vaat eden ve aynı zamanda daha yumuşak ve daha doğrudan bir his sağlayan elektrikli hidrolik direksiyon ile birlikte geliyor. Bu sistem aynı zamanda Toyota'nın Safety Sense aktif güvenlik ve sürücü destek paketine Arazi Takip Asistanı'nı da eklemesini sağladı.

Toyota, yeni Land Cruiser'ın satılacağı her bir pazar için motor henüz açıklamamış olsa da, Batı Avrupa'da 2.8 litrelik turbo dizel motorla piyasaya çıkacağını açıkladı. Bu motor 204 HP güç üretiyor ve sekiz ileri Direct Shift otomatik şanzımanla eşleştiriliyor. Bu büyüklükteki bir araç için 204 beygir fazla görünmese de Toyota, yeni Land Cruiser'ın 3.500 kg'a kadar çekebileceğini doğruladı. Ayrıca 2025'in başlarında dizel motoru 48 voltluk hafif hibrit sistemle birleştiren elektrikli bir motorun da ürün gamına katılacağı açıklandı.

Toyota ayrıca yeni Land Cruiser'ın Toyota'da bir ilk olan ve off-road kimlik bilgilerini daha da artırması gereken bağlantısız bir ön viraj denge çubuğu kazandığını açıkladı. Multi-Terrain Monitor ve Multi-Terrain Select sistemlerinde de çeşitli yükseltmeler yapıldı.

Görsel olarak, Land Cruiser'ın iki farklı versiyonu farklı ön kaplamalarla satılacak. ABD'de olduğu gibi, biri daha basit yuvarlak farlara sahipken, diğeri yatay olarak uzanan daha premium farlara sahip olacak. Ancak ABD'dekinin aksine, yuvarlak LED farlara sahip model giriş seviyesi model olmayacak ve bunun yerine sadece 'First Edition' versiyonu olarak satılacak. Land Cruiser First Edition'ın sadece 3,000 örneği üretilecek ve ön satışlar ekim ayında başlayacak.