yukarı

Toyota JDM Sedan: Tacı köklerine geri götürüyor

Arkadan itişli liftback sedan, yeni nesil hibrit veya hidrojen gücü seçenekleriyle geliyor.

02 Kasım 2023 kaynak: Toyota

Toyota'nın Crown markası 1950'lerden beri şirketin ürün gamının bir parçasıydı, ancak Toyota, sedanlara giderek daha az ilgi gösteren bir pazarda ilgiyi canlı tutmak için orta boy makineyi bir crossover ve bir çift SUV içeren dört kişilik bir aile olarak yeniden icat etti.

Crossover halihazırda ABD'de satışta ve SUV'lardan biri de yakında Kuzey Amerika bayilerine gelecek gibi görünüyor, ancak Japonya'nın sedan versiyonunu kendine saklayabileceğinden şüpheleniyoruz. Bu üzücü olur, çünkü 3.000 mm dingil mesafesi bol miktarda iç alan vaat eden şık fastback yakışıklı bir otomobil.

Toyota, arka koltuk alanının "şoförlü araçların ihtiyacını" karşıladığını açıkladı, bu da size nasıl bir pazarın peşinde olduğu hakkında bir fikir veriyor. Yolcu konforu önemli bir önceliktir, bu nedenle Crown yumuşak bir sürüş için uyarlanabilir süspansiyon ve elektrikli güneşlikler, ahşap şeritli dekor ve geleneksel Japon fenerlerinden esinlenen iç aydınlatma gibi özelliklerle birlikte geliyor.

Yine de motorlarda eski dünya ile ilgili hiçbir şey yok. Hibrit veya hidrojen gücü seçeneklerine sahipler. Yakıt hücreli Crown, Toyota'nın Mirai'sinden gücünü alıyor ve üç deposu doldurulduğunda sadece üç dakika süren bir işlemle 820 km gibi etkileyici bir mesafe kat edebiliyor. Aynı zamanda evinize veya elektrikli aletlerinize enerji sağlayan bir güç bankası olarak da kullanılabiliyor.

Hibrit tarafında ise Crown Sedan, iki motor ve kademeli dişliler kullanan yeni 2.5 litrelik çok kademeli hibrit sisteme sahip ilk Toyota. Bu yeni kurulum, motorun maksimum gücünü 140 km/s yerine sadece 43 km/s’de vermesini sağlıyor. Ancak Crown'un lüks hedefleri göz önüne alındığında, motor devrinin yüksek hızlarda düşük kalması anlamına geliyor, bu da gürültüyü ve yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı oluyor.
 

Toyota kendi iç pazarında ayda 600 adetlik bir satış öngörüyor ve tahmini bir dağılımdan bahsetmese de, hem daha tanıdık motorları hem de daha düşük fiyatı nedeniyle hibridin kullanıcı çekmesi muhtemel görünüyor.