yukarı

Toyota GR Yaris 2024: 8 ileri otomatik ve daha fazla güç

Makyajlı hot hatch altı ileri manuel vitesle de sunulmaya devam ediyor.

12 Ocak 2024 kaynak: Toyota

Güncellenmiş bir Toyota GR Yaris'in eli kulağında olduğunu biliyorduk ve Tokyo Auto Salon'da prömiyeri yapılan hot hatch, beraberinde yeni bir otomatik şanzıman ve pek de beklemediğimiz bir dizi dış ve iç değişiklik getirdi.

En büyük haber elbette şanzıman. Hyundai'nin i30 N'de yaptığı gibi, GR Yaris de başlangıçta sadece altı ileri manuel şanzımanla piyasaya sürülmüştü ve şimdi opsiyonel olarak sekiz ileri otomatik şanzıman da ürün gamına eklendi. Bu hiç şüphesiz otomobilin cazibesini artıracak ve muhtemelen satışları da artırmaya yardımcı olacaktır. Hyundai'nin aksine Toyota çift kavramalı bir sistemi tercih etmemiş, bunun yerine Doğrudan Otomatik Şanzıman adını verdiği yeni bir tek kavramalı ünite geliştirmiş.

Otomatik vitesle sipariş edilen örneklerde özel bir soğutucu bulunuyor ve direksiyon simidinin arkasına bir çift plastik vites kolu monte ediliyor. Otomatik vites kutusu GR Yaris'e 18 kg eklese de, çizgiden daha da hızlı çıkmasına yardımcı olacaktır. Sürüşünün altı vitesli manuel kadar eğlenceli olup olmayacağı ise aracı kullanmadan cevaplayamayacağımız bir soru.

Toyota, GR Yaris'in 1.6 litrelik turbo üç silindirli motorunda da bir dizi değişiklik yapıldığını açıkladı. Otomobil üreticisi doğrudan enjeksiyon basıncını arttırdı, yeni bir emme havası basınç sensörü taktı, yeni hafif pistonlar taktı ve farklı bir emme havası basınç sensörü ekledi. Japon modeller artık 6.500 devirde 300 HP ve 3.250 ile 4.600 devir arasında 400 Nm tork üretiyor. Bu da orijinalin 268 HP ve 370 Nm değerlerine göre önemli kazanım demek oluyor.
 

Toyota'nın tasarımcıları GR Yaris'in tasarımını değiştirirken de biraz eğlenmişler. Değişiklikler, farklı hava girişlerine sahip yeni bir tamponun bulunduğu ön uçta başlarken, arkada hemen hemen diğer tüm yeni otomobillerde olduğu gibi bir ışık şeridi içeren farklı LED arka lambalar bulunuyor.
 

GR Yaris'in iç mekanda bir yenilemeye ihtiyacı olduğunu pek düşünmüyoruz ama Toyota yine de bir yenileme yapmış. En belirgin değişiklik, GR Corolla ile aynı 12,3 inç dijital gösterge panelini barındıran yeni sürücü odaklı gösterge paneli. Bilgi-eğlence ekranı da yeniden konumlandırılmış ve sürücüye doğru 15 derece eğilmiş. Toyota bu tasarımın ralliden esinlendiğini söylüyor ve bu nedenle, tehlike ışığı ve start/stop düğmesi, emniyet kemeri takarken ulaşılabilecek şekilde hareket ettirildi. Sürücü koltuğu da eskisinden 25 mm daha alçakta oturuyor.