yukarı

Toyota C+pod: İçi dolu turşucuk

Toyota bireysel mobilitenin önem kazandığı günümüzde nokta atışı yaparak bizleri yine şaşırtmadı.

kaynak: Toyota

Pandemiler çağına girmemizle birlikte bireysel mobilitenin önemi biraz daha arttı. Artık imkanı olan herkes toplu taşıma yerine ayağını yerden kesecek, A noktasından B noktasına kendisini izole bir şekilde ulaştıracak araçların peşinden koşuyor. Çıldıran trafikten de anlamak mümkün zaten.

Fakat ülkemiz özelinde yüksek vergiler, artan otomobil fiyatları derken araç sahibi olmak pek o kadar da kolay değil…
İşte Toyota’nın çözümü de tam bu noktada hızır gibi yetişiyor. C+pod isimli bu minik elektrikli otomobil (EV), 12.5 HP güç ve 56 Nm tork sağlayan elektrik motoruyla tam da A noktasından B noktasına bizi götürebilecek bir çözüm. 60 km/s maksimum hızı olan bu minik dev, ki İstanbul trafiğinde 60 km/s hız bile artık büyük lüks, WLTP kriterlerine göre 150 kilometrelik bir menzile sahip. Zeminin altına yerleştirilen 9,06 kWh’lik pil, 200W elektrik şebekesinde yaklaşık 5 saatte, 100W’da ise yaklaşık 16 saatte dolabiliyor.

Boyutunu görünce onu hafife almayın, önde disk frenler ve arkada da kampana ile çok daha iyi durabiliyor C+pod. Hatta ön tarafta helezon yaylar ve arkada ise burulma krişi tipi helezon yaylar bulunuyor. Daha ne isteriz ki… Aracın dış panelleri toplam ağırlığı azaltmak için plastikten yapılmış. Kaputa elle bastırıp, aracın güvenliğini ölçenler parmak kaldırsın… Minik EV, Cyan Metallic ve Orange Metallic dahil olmak üzere beş farklı iki tonlu gövde rengi seçeneğinin yanı sıra, üç farklı üç tonlu renk seçeneğine de sahip. Çeşit bol anlayacağınız.C+pod, 2.490 mm uzunluğunda, 1.290 mm genişliğinde ve 1.550 mm yüksekliğinde. 1.780 mm’lik de aks mesafesine sahip. Maksimum yerden yüksekliği 145 mm’yken, 3,9 metrelik dönüş yarıçapına sahip olmasıyla tam bir şehir canavarı aslında.

İki kişilik oturma yeri sunan araç, klima sistemi, ısıtmalı koltuklar (yanlış okumadınız), elektrikli olarak ayarlanabilen yan aynalar, merkezi kilit ve gösterge panelinin ortasına monte edilmiş bir dijital gösterge paneli gibi donanımlara sahip. Şımart bizi Toyota!..

Toyota C+pod, hem gündüz hem de gece araç ve yaya algılama sistemiyle birlikte, gündüz bisikletçi algılama ve çarpışma öncesi güvenlik sistemlerine de sahip olmasıyla ağzımızı açık bırakmaya devam ediyor.