yukarı

Toyota Corolla Cross 2023: Test

Yaris'in Cross versiyonundan sonra şimdi de Corolla, Cross takısına kavuştu.

30 Temmuz 2023 kaynak: Arabazzi

Corolla Cross ile Toyota, model yelpazesinde herkes tarafından görülemeyen bir boşluğu kapatıyor. Şimdiye kadar, özellikle arka kısımda pek de geniş olmayan oldukça sportif C-HR ile RAV4 arasında bir boşluk vardı. Toyota'nın pazarlama departmanı, RAV4'ün birçok müşteri için çok büyük ve çok pahalı olduğunu, bazılarının ise C-HR'nin alışılmadık tasarımından ve özellikle geniş olmayan iç mekanından rahatsız olduğunu fark etti. C-HR'ye şimdi daha klasik bir SUV olan Corolla Cross katılıyor. C-HR'den biraz daha pahalı, ancak daha fazla günlük kullanım sunuyor (örneğin, 433 litreye kadar bagaj alanı). Yeni Toyota Corolla Cross hakkında sizi daha önce bilgilendirmiştik. Bu arada, ilk kez direksiyon başına oturduk ve şunu söyleyebiliriz: sürüşü keyifli…

Toyota, Corolla Cross'un yeni bir batarya ve optimize edilmiş kontrol elektronikleri ile beşinci nesil bir hibrit versiyona sahip olduğunu gururla belirtiyor. Buna ek olarak, güç çıkışı, Cross olmayan Corolla'ya kıyasla 122'den 140 hp'ye belirgin bir şekilde artmış, çünkü elektrik motoru 72'den 95 hp'ye yükselmiş.

Güç, sanal olarak programlanmış vites kademeleri olmayan sürekli değişken bir şanzıman tarafından ön tekerleklere iletiliyor. Dolayısıyla vites değiştirme kulakçıkları yok. B sürüş modunda (frenleme gibi), motor freni normal moda göre belirgin şekilde daha etkili, ancak tek pedallı çalışmaya izin vermiyor. Mümkün olduğu takdirde, Corolla Cross tamamen elektrikle çalışıyor ve gaz pedalına hafifçe basarak içten yanmalı motoru kullanmadan da birkaç kilometre yol kat edebiliyor. Arka koltuğun altında bulunan akü yaklaşık bir kilovat saat kapasiteye sahip olduğu için ve oldukça küçük olduğu için (Toyota kesin rakamlar vermeyi reddediyor), kısa süre içinde sarsıntı veya rahatsız edici sesler olmadan çalışan benzinli motor devreye giriyor.

Elbette, elektronik ince ayarın ve benzinli motorların revizyonunun sonuçlarını karşılaştırmadan değerlendirmek zor. Yapılan test sürüşü, Eco modunda ilerlemenin oldukça kısıtlı olduğunu, Normal modda ise güç dağıtımının gerçekten arzulanan performansı sağlamadığını gösterdi. Ancak sürücü güç moduna geçtiğinde araç canlanıyor. Küçük gaz komutları bile hissedilebilen bir hızlanmaya yol açıyor ve Corolla Cross neredeyse açgözlülükle gaza asılıyor. Durma noktasından 100 km/s hıza yaklaşık 10 saniyede ulaşıyor. Toyota, WLTP'ye göre 5 litrelik değerlerle yakıt tüketimi açısından kendisini segmentin zirvesinde görüyor. Maksimum hız ise 170 km/s.

Gaz pedalından frene sık sık geçerek yüksek hızda sürüş yaparken, hatta kararlı bir şekilde hızlanırken, elektronik aksamın motorun tasmasını bıraktığını, ancak hızın bu ani devir artışını gecikmeli olarak takip ettiğini kabul etmeniz gerekiyor. Çoğu zaman, akustik olarak alışması biraz zaman alan bu etki için sadece bir tutam fazla gaz yeterli oluyor. Ancak daha sessiz bir sürüş tarzını tercih edenler Corolla Cross'u, iyi çalışma özellikleri ve rahatsız edici olmayan sesi sayesinde motoru kimseyi rahatsız etmeyen, ağırlıklı olarak sessiz ve mırıldanan bir yol arkadaşı olarak seveceklerdir.

Direkt, yumuşak direksiyon çok hassas bir şekilde çalışıyor ve fazla konsantrasyon olmadan Corolla’yı yüksek hızda bile tam olarak gitmesi gereken yere yönlendirilebiliyor. Bu hafiflik, yaylarda ve amortisörlerde fark edilir bir sertlik pahasına gerçekleşmiyor. Cross, kötü yollarda bile sert sarsıntılar yaşatmayan oldukça nazik bir yol arkadaşı.

Dijital kokpit derli toplu ve okunması kolay, ancak aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla farklı görünüm yok. Standart olarak merkezde büyük bir dokunmatik ekran yer alıyor ve harika elektronik dünyasının derinliklerine dalmanızı sağlıyor. Menü çoğunlukla mantıklı veya en azından öğrenmesi sezgisel görünüyor.

Biraz dikkat edildiğinde dört yetişkin için yeterli yer var, ancak ön yolcu çok uzun olmamalı. Koltuk yüksekliği ayarlanabilir değil ve çok yükseğe monte edilmiş. Arkadaki yolcular ve tabii ki sürücü daha iyi ağırlanıyor. Arkadan bir otomobil veya bisikletli yaklaştığında çıkış uyarısına kadar birçok işlevde optimize edilmiş kapsamlı yardım donanımı memnuniyet verici. Çepeçevre görüş açısı da Corolla Cross'un artılarından biriyken, bazen ucuz görünen sert plastikler ve yeterince geniş açılmayan bagaj kapağı eksi yönlerini oluşturuyor.

Koltuklarda deri döşeme, elektrikle çalışan bagaj kapağı, kulağa hoş gelen bir ses sistemi, 360 derece kameralar, hafıza fonksiyonlu optimize edilmiş bir park yardım sistemi ve sık kullanılan park alanları için otomatik park imkanı sunuluyor.

Corolla Cross ile Toyota, kutuplaştırıcı bir tasarıma sahip C-HR'a daha klasik bir SUV alternatifi sunuyor. Sürüşü keyifli ve rahat.