yukarı

Toyota Corolla 2023 için kas yaptı

Yılların rekortmen ismi Toyota Corolla, görüntüden ziyade hibrit sistemdeki yeniliklerle 2023’e güçlü bir giriş yapacak

02 Haziran 2022 kaynak: Toyota

Bu haber, özellikle ilkel vergi sistemimiz nedeniyle Türkiye’nin tek seçeneği olan, en düşük güçteki hibrit Corolla açısından önemli.

Her ne kadar yeterli olsa da 122 hp’nin çok da havalı ve rekabetçi olmadığı şu günlerde, motor gücünü 140 hp’ye çıkaran Toyota Corolla 2023, 0-100 derecesini 10,9 saniyeden 9,2 saniyeye çekmiş durumda.

Yeni Toyota Corolla Sedan 2023_arabazzi.com

1.8 lt. hacimli hibrit sistem, güç artışına rağmen CO2 emisyonunda herhangi bir artış yaşamamış. Üstelik daha küçük ve daha verimli yapısıyla lityum iyon batarya versiyona göre 18 kg’a kadar hafiflemiş.

Makyajlı Toyota Corolla_arabazzi.com

“Versiyon”dan kastımız, gücü 180’den 192 hp’ye çıkan, üstelik CO2 salımı da 3 gr düşen 2.0 Hybrid Corolla. Yani bizi pek ilgilendirmiyor. Ama 1.8'deki yeniliğin C-HR alıcıları açısından da sevindirici olacağını tahmin etmek zor değil.

Toyota Corolla Hatchback 2023 makyaj detayları_arabazzi.com

4 silindirli atmosferik motordaki bir diğer önemli gelişme, hızlanmalar sırasındaki manasız devirlenme ve dolayısıyla uğultu eğiliminin minimuma indirilmesi olmuş. Deneyimleyenler hafif yokuşlarda gaza dokunduklarında yaşadıkları bu tatsız durumu hemen hatırlayacaktır. Eline sağlık Toyota, böyle bir müdahale gerekiyordu.

Yeni hibrit motoruyla Toyota Corolla 2023

Dış tasarımdaki yenilikler ise tamponlardaki dokunuşlar, sis farlarının yeni tasarımdaki yerleşimi, üst donanım farlarda çift LED hat, yeni renkler ve jant tasarımlarıyla sınırlı. Fazlasında gözümüz yok, motor haberleri yeterince doyurdu bizi.

Makyajlı Corolla Sedan_arabazzi.com

Kabinde teknolojik tazelenmeden nasibini alan bilgi-eğlence ekranı 10.5 inç büyüklüğe ulaşmış. Lakin, baz donanım 8 inç ile yetinecek muhtemelen. Dijital gösterge paneli de 12,3 inç ile zamanı yakalamış görünüyor. Bu ekrandaki pek çok özelleştirme seçeneği ve (en azından Avrupa’da) 4 yıl ücretsiz “Toyota Smart Connect” aboneliği de diğer güzel haberlerimiz.

Toyota Corolla Sedan 2023 kabinde ufak ama önemli iyileştirmeler yaşamış

Yeni Toyota Corolla’yı 2023’ün ilk çeyreğinin sonunda bekleyebiliriz. Fiyat mı? Satışa çıkmasına bir iki gün kala belli olur herhalde!