yukarı

Toyota C-HR Prologue: Yeni nesil C-HR’nin ilk ipucu geldi

Toyota, 2023'te piyasaya sürülmesi planlanan ikinci nesil C-HR'nin konsepti C-HR Prologue’ı tanıttı.

05 Aralık 2022 kaynak: Toyota

Şu an yollarda olan C-HR, 2016'da tanıtıldı ve 2019'da makyaj gördü. 2023 ise yeni nesil için ideal bir zaman haline geldi. SUV, Avrupalı alıcılar arasında oldukça popüler olduğunu kanıtladı, bu nedenle Toyota, tasarım açısından halefiyle aynı tarifi uygulamaya karar verdi. Böylece C-HR Prologue, tıpkı selefi gibi Toyota'nın Güney Fransa'daki ED2 stüdyosu tarafından kaleme alındı. Tamponlarda, tavan bölümünde ve tekerleklerde yapılan küçük değişiklikler, son zamanlarda sızdırılan patent çizimlerinde gördüklerimizi doğrulayarak konsepti üretime yaklaştırıyor.Tam LED farlara sahip “çekiç kafa” tarzı burun, diğer Toyota EV'lere ve hibritlere benziyor. Bu tasarım, Japon otomobil üreticisinin tasarım dili için gelecek modellerin de bu yoldan gideceğini gösteriyor. Ön tampon, çoğunlukla daha iyi aerodinamik için büyük hava girişlerini çevreleyen siyah kaplamalara sahip. Profil, güncel C-HR'yi anımsatan küçük camlarla dikkat çekiyor.

Daha büyük çaplı tekerlekler, daha kısa çıkıntılar ve oldukça eğimli arka cam, SUV'yi önceki modele göre daha sportif ve daha kompakt gösteriyor. Üretim versiyonunun, konseptin dış tasarımının çoğunu koruması bekleniyor, ancak gömme kapı kolları ve yan aynalar yerine kullanılan kameralar gibi bazı özellikler daha düşük üretim maliyetleri için kullanılmayabilir.Toyota, iç mekânın fotoğraflarını veya çizimlerini göstermedi, ancak eskisinden daha geniş ve pratik olduğunu iddia ediyor. Konseptin siyah renkli camları içeriye bakmamıza izin vermese de yeni C-HR'ın dijital kokpit için daha büyük ekranlarla daha fazla teknolojiye sahip olacağını varsaymak doğru olacaktır.

Toyota, yeni C-HR'nin hibrit ve plug-in hibrit formlarda satışa sunulacağını doğrulasa da, platform ve motorlar hakkındaki ayrıntılar konusunda fazla bilgi paylaşmadı. Şu ana kadar öğrendiklerimiz, RAV4 ve Prius'tan sonra Toyota'nın Avrupa'daki üçüncü PHEV modelinin yeni C-HR olacağı anlamına geliyor. SUV'nin, halihazırda biraz daha büyük Corolla Cross ve yeni Prius'u destekleyen TNGA-C platformunda üretilmesini bekliyoruz. Toyota’nın, şu anda Çin'de üretilen ve güncel modele dayalı olarak tamamen elektrikli bir C-HR yapıp yapmayacağı da net değil.Yeni Toyota C-HR'ın üretimi, mevcut nesilde olduğu gibi Türkiye'de gerçekleştirilecek. Pil takımları, ithal pil hücreleri kullanılarak Avrupa'da henüz adı açıklanmayan bir tesiste monte edilecek. 2023 için onaylanan pazar lansmanına yaklaştıkça yeni C-HR hakkında daha fazla şey öğrenmeyi umuyoruz. Model, Toyota'nın daha küçük Yaris Cross ve biraz daha büyük Corolla Cross arasında yer alarak C-SUV segmentinde kalacak.