yukarı

Toyota C-HR 2024: İlk kez PHEV seçeneğiyle geliyor

Türkiye’de üretilecek olan yeni nesil Toyota C-HR’ın tüm detayları açıklandı. Sonbaharda satışa sunulacak…

26 Haziran 2023 kaynak: Toyota

Toyota C-HR cesur, coupe benzeri tasarımıyla dikkat çekmişti ve bu hafta lansmanı yapılan ikinci nesil model de en az onun kadar göz alıcı. Ancak bu kez, ilk kez bir PHEV seçeneğini de içeren yüzde 100 hibrit ürün gamı sayesinde dış görünümde de modern görünüyor.

Yeni C-HR'yi daha önce gördüğünüz hissine kapılıyorsanız, muhtemelen görmüşsünüzdür. İlk kez 2022'nin sonlarında gördüğümüz C-HR Prologue'un üretim versiyonu ve 'çekiç başlı' ön tasarımı yeni Prius'ta da kullanılmıştı. Eski C-HR ile benzerlikler var. Fakat artık daha pratik: arka kapıdaki akıllı kapı kolu, çocukların ulaşmasının zor olduğu C sütunu yerine geleneksel bir konumda yer alıyor.

Bu resimlerde görülen çift 12,3 inçlik ekranlar sadece daha üst donanımları temsil etse de, temel versiyon 8,0 inçlik bir konsol ekranıyla yetiniyor. Ancak parası olanlar için dijital anahtar, trafik sıkışıklığında eller serbest sürüş sağlayan gelişmiş güvenlik sistemleri paketi ve Toyota'nın sınıfında benzersiz olduğunu söylediği akıllı telefonla çalışan, tam otomatik uzaktan park fonksiyonu gibi pek çok teknoloji mevcut.

Ancak tartışmasız en büyük teknolojik gelişme, Toyota'nın ilk kez bir C-HR'de plug-in motor kullanıma sunduğu kaputun altında yer alıyor. Önden çekişli PHEV, 2.0 litrelik benzinli motoru bir elektrik motoruyla birleştirerek toplam 220 HP güç ve 7,3 saniyede sıfırdan 100 km/sa hıza ulaşma kabiliyeti sunuyor. Toyota, 66 km elektrikli sürüş menzili sunduğunu açıkladı, ancak ilginç olan, C-HR'nin düşük emisyonlu bir bölgeye girdiğini anlamak için coğrafi sınırlama teknolojisini kullanması ve yeterli şarjınız olduğunu varsayarak otomatik olarak EV moduna geçmesi.

Diğer motorlar da hibrit, ancak fişe takılamazlar. Bunlardan en güçsüz olanı 140 HP gücündeki önden çekişli 1.8. Bu motor, 100 km/sa hıza ulaşmak için 9.9 saniyeye ihtiyaç duyarken, 2.0 litrelik versiyona geçildiğinde güç 197 HP’ye yükseliyor. 2.0 aynı zamanda dört tekerlekten çekişli olarak sunulan tek C-HR ve dört tekerlekten çekişi tercih etmek 0’dan 100 km’s hızlanmasını 7.9 saniyeye düşürüyor.

Bu pek Gazoo Racing sınıfı bir performans değil, ancak C-HR'ınızın en azından GR kadar hızlı görünmesini istiyorsanız, benzersiz bir ızgara, 20 inç jantlar, GR rozetleri, GR logolu spor koltuklar ve bir baş üstü ekranı ve JBL premium ses sistemi içeren güçlü bir standart ekipman listesiyle gelen GR Sport Premiere Edition'a yükseltebiliyorsunuz. İkinci bir özel model olan High Premiere Edition, GR detaylarını kaybediyor ancak perfore deri koltuklar ve panoramik tavan ekliyor.