yukarı

Togg, CES 2022'de: Merhaba Dünya!

Mobilite çözümleri üreten 'teknoloji şirketi' Togg, Turkish Cargo uçağıyla aştığı okyanusun ötesinden dünyayı gururla selamladı

10 Ocak 2022 kaynak: Togg

Yakın zamanda, logoyla birlikte ismindeki büyük harfleri de revize edip küçülten Togg, ABD'deki tüketici elektroniği şovu CES 2022'deki lansmanında dünyaya önemli bir mesaj verdi: Togg bir otomobil şirketi değil, bir teknoloji markasıdır.

Küresel olarak tescil ettirdiği "UseCaseMobility" kavramı ile ‘Veri Bazlı İş Modelleri’ ‘Yeni Mobilite Servisleri’, ‘Akıllı Yaşam’ ve ‘Akıllı Şarj’ gibi teknolojik çözümlerini paylaşan Togg, ‘Transition Concept Smart Device’ adını verdiği konsept otomobilini de tanıttı.

Togg dünya lansmanını gerçekleşterdi

Nitekim, CEO Gürcan Karakaş da lansman sunumunda “Akıllı cihazımızı kullanıcı odaklı, akıllı, empatik, bağlantılı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli olarak tanımladık..." ifadelerini kullandı.

Şu anki konseptlerden 2022 sonunda seri üretime geçilip 2023'ün ilk çeyreğinde satışa sunulması beklenen kompakt SUV'un bir buçuk yıl kadar ardından sedan Togg yollara çıkacak kısmetse. Devamı ise kompakt hatchback, küçük SUV, küçük hatchback ve bir MPV modeliyle gelecek.

Togg Sedan konsepti_arabazzi.com

Daha önce çeşitli vesilelerle açılışın küçük SUV modeliyle yapılması gerektiğini ve planı değiştirmek için hiçbir zaman geç olmadığını belirtmiştik. Ama herhalde bunca akil insan pazarın ve ekonomik koşulların şekillendirdiği talebin nasıl karşılanacağını düşünmüştür.

Togg bir teknoloji markası mı?.. arabazzi

Ve belki de - en azından ilk başta - ticari başarıdan çok otomotiv ve teknoloji eksenli bir ekosistem oluşturmak ve yıllardır eksikliğine yandığımız katma değerli bir ürünler bütünü ortaya koymaktır hedef.

Hatta batarya teknolojisinden yazılımına, şarj sistemlerinden araç içi eğlence uygulamalarına, yeni dünyada yer edinmemizi sağlayacak bir ekosistem.

Togg sedan ne kadar kullanışlı

O bakımdandır ki, bugünün (Ocak 2022) parasıyla muhtemel satış fiyatı en az 800.000 TL'den başlaması muhtemel bir otomobili normal gelirliler nasıl alacak diye dert etmiyoruz artık. Zira lansmanda da itinayla vurgulandığı gibi bir elektrikli otomobilden çok bir vizyondan bahsediyoruz.

Togg sedan konsespti_arabazzi

Mayısa kadar tamamlanması beklenen fabrikada, temmuz sonunda deneme üretimine başlanabilecek. İlk seri üretim 2022 sonunda, ilk satışlar ise 2023 başındaki homologasyon sürecinin ardından başlayacak.

Bu yeni fabrika tam randımana ulaştığında 6 dakikada bir otomobil üretecek kapasitede olacak. Yıllık hedefse 175.000 adetlik bir üretim. Üretim planlarında değişiklik ya da başka markalarla ortak üretimin ihtimal dışı bırakılmadığını da belirtelim.

Akıllı şebeke ve şarj istasyonları konusunun yanı sıra, saatlik, günlük kiralama sistemini de uygulamaya sokabilecek Togg markası. İlk modelin tedarikçilerinin %75'i, üretim maaliyetinin ise %51'i yerli olacak. Kalan %25 tedarikçi ise maliyetin %49'unu üstlenecek.

Bir yandan batarya fabrikası kurulurken, Togg'daki yerlilik oranının 3 yılda %68'e çıkarılması planlanıyor. Tasarım çalışmalarının Murat Günak liderliğinde Pininfarina tarafından yürütüldüğü ve 469 mühendisin görev yaptığı Togg, tüm modellerde aynı modüler platformu kullanacak.

Togg kaç lira olaçak?.. Cevaplar yoğun akıcı_arabazzi.Daha önce 500 km civarı bir menzil iddiası bulunan Togg, önden çekiş, 4x4 ve tek ya da çift motor seçenekleriyle satışa sunulacak. Toplam güç ise düz heseple 200 hp ya da 400 hp olacak. Hızlı şarj noktasında bataryanın %10'dan %80 doluluğa ulaşma süresi için ise 30 dakika öngörülüyor.

Boy boy Togg modeliyle, önce Togg'un bizzat inşa etmekte olduğu test pistinde, sonra da yollarda buluşmak dileğiyle...