yukarı

Test: Citroen C4 X 2023

Citroen C4 X, sevimli C4 hatchback'ten daha pratik, ancak herkes tasarımına hayran olmayacak gibi duruyor.

26 Mart 2023 kaynak: Arabazzi

Birçok kişinin sedan gövde tarzının faydasını görüp görmeyeceği konusunda şüphelerimiz var, ancak C4 hatchback alternatifiyle aynı fiyata sahip olan Citroen C4 X'i tercih ederseniz size pahalıya mal olmayacak. Elinizde konforlu, sürüşü rahat ve parasına göre iyi bir motoru olan bir otomobil kalıyor.Citroen C4 X, bazı Avrupa pazarlarında tasarım konusunda beğenilmedi. Bunun en büyük sebebi SUV gibi lanse edilmesine rağmen özünde bir sedan olması. Fakat bu tasarım bizim ülkemiz için tam da aranan formül. Hem SUV hem de sedan tasarım bizim ülkemiz için biçilmiş kaftan. Peki bu yeni tasarımın faydası ne?Kozmetik açıdan bakıldığında, bazı alıcılar X'in daha geleneksel görünümünü tercih edebilir. Hatchback'in karmaşık bir arka lamba düzenine sahip ilginç, iki katmanlı bir arka ekranı varken, sedan çok daha temiz bir arka tasarıma sahip. Yandan bakıldığında, üç kutu şekli düzgün bir şekilde orantılı ve Citroen modeline zarafet katıyor. Ancak tasarım özneldir ve asıl önemli olan rakamlardır.Bu yeni fastback şekli, C4 X'in 4.600 mm uzunluğunda olduğu anlamına geliyor - bu da hatch'ten 240 mm daha fazla. İkili aynı dingil mesafesini paylaşıyor, bu da tüm bu ekstra metal işçiliğinin arka aksın arkasında olduğu anlamına geliyor. Sonuç olarak bagaj alanında büyük bir artış elde ediliyor. X, 510 litre ile standart C4'e göre 130 litre hacim kazanıyor.Bagaj bölmesi oldukça düzenli bir şekle sahip. Arka koltuklar katlanabiliyor (oldukça belirgin bir basamak bırakıyorlar), bu da 1.360 litreye kadar genişleyen bir hacme daha uzun eşyalar yüklemenin mümkün olduğu anlamına geliyor. Hathbacklerde alışık olduğumuz açılan bölümün bir kısmını oluşturan arka cam olmadığından bagaj kapağı burada kayda değer ölçüde daha küçük. Bavullar ve alışveriş çantaları için iyi olsa da, daha büyük bir şey taşımak istediğinizde bu durumdan ödün vereceğiniz anlamına geliyor.Bagaj kapağının kendisi yüksek bir çizgiye sahip ve bu yolda fark ediliyor. Dikiz aynasına baktığınızda görecek pek bir şey yok çünkü arka cam ince ve konumu nedeniyle yoldan çok gökyüzünü görüyorsunuz. Sürüş deneyiminin geri kalanı standart C4'e çok benziyor.

Eğlenceden ziyade konfor için ayarlanmış bir otomobil, yumuşak amortisörler seyir halindeyken tümsekleri rahatça emiyor. İstanbul test rotamızın bazı engebeli, çukurlu yollarında bile, düşük hızlarda sadece ufak bir kıpırdanma mevcuttu. Buna karşılık sürüşü o kadar da heyecan verici değil. Dengeli ve virajları herhangi bir drama olmadan dönüyor ve direksiyon en hızlı veya en hassas değil, ancak işini yapıyor. Çoğu alıcı için sorun oluşturmayacaktır.

C4 X, ülkemizde hem tamamen elektrikli hem de benzinli ve dizel motor seçenekleriyle satılıyor. Bu bakımdan kendi sınıfında ki bu sınıfta pek bir model yok en zengin çeşitliliği sunduğunu söyleyebiliriz. Test aracımızda artık çok iyi bildiğimiz 1.2 litrelik PureTech benzinli motor bulunuyordu. Bu motor halen Stellantis Group'un hemen hemen tüm modellerinde kendine yer buluyor.130 HP güç ve 230 Nm tork değeri bulunan 3 silindirli motor 8 ileri EAT8 tam otomatik şanzımanla gücünü ön tekerleklere aktarıyor. PureTech motor hala sınıfının en verimli seçeneklerinden biri. Hem performans hem de düşük tüketimi çok iyi kombine ediyor. Bu büyük aracı 10.9 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaştıran motor, karma tüketimde 6 litrelerde geziyor.Gaz tepkisi Spor modunda biraz daha keskin, ancak sürüş modu ne olursa olsun, performans günlük kullanım için fazlasıyla yeterli ve otomobilin sorunsuz bir şekilde sürülmesi kolay. Kabine giren en belirgin ses üç silindirli motorun hoş tınısı oluyor.İçeride, C4 X standart C4 ile aynı gösterge paneli düzenlemesine sahip. Görünüm yeterince şık ve çok sayıda saklama alanı var (toplam 16 bölme), ancak bilgi-eğlence sistemi sınıftaki en keskin veya kullanımı en sezgisel sistem değil. Artı tarafı, klima kontrolleri için kullanılan kalın düğmeler hareket halindeyken kolayca kullanılabiliyor. Daha geride, diz mesafesi mükemmel, ancak baş mesafesi hatchback'e göre biraz daha klostrofobik hissettiriyor.