yukarı

Suzuki Swift 2024: Standart Mild-Hybrid yollara çıkıyor

Dördüncü nesil Swift biraz daha köşeli bir tasarıma, tablet dokunmatik ekrana ve daha fazla güvenlik donanımına sahip.

06 Aralık 2023 kaynak: Suzuki

Ford, satışlarının düşmesi nedeniyle uzun süredir ürettiği Fiesta'yı bu yıl sonlandırdı, ancak Suzuki aynı şeyi kendi B segmenti hatch'ine yapmayı planlamıyor. 20 yıl önce küresel bir otomobil olarak piyasaya sürüldüğünden bu yana sessizce 9 milyondan fazla satış yapan Swift, 2024'te yeni kıyafetler ve daha fazla lüks ve güvenlik donanımıyla geri dönüyor.

Suzuki dördüncü nesil Swift'in tamamen yeni olduğunu söylüyor, ancak özellikle burun çevresinde bir önceki otomobille güçlü bir benzerlik olduğu kesin. Ancak bu kez kaput küçülmüş, böylece kaput çizgisi daha görünür hale gelmiş, yanlarda belirgin bir kıvrım çizgisi var ve eski otomobilin siyah C sütunundaki gövde rengindeki deve hörgücü düzleştirilmiş.

Yeniden tasarlanan kabinin içinde de eski ve yeninin benzer bir karışımı var. Bize eski kafalı diyebilirsiniz, ancak bu yakışıklı, net analog göstergeler harika görünüyor ve eski aracın gösterge panelindeki dokunmatik ekranın gösterge panelinin üst kısmındaki 9 inçlik bir tabletle değiştirilmesi en yeni Swift'e daha modern bir görünüm kazandırıyor. Klima paneli de diğer Suzuki modelleriyle aynı çizgiye getirilmek için yenilendi, ancak kusursuz döner kadranlardan vazgeçilip geçiş düğmeleri ve butonlara geçilmesi ergonominin geriye doğru bir adım attığı anlamına geliyor.

Öte yandan güvenlik konusunda kesinlikle doğru yönde bir adım atılmış. Yeni araçtaki sistemler arasında şerit takip asistanı, sürücü izleme ve kamera ve radar görüntülerinin bir kombinasyonunu kullanarak sürücüyü yolundaki araçlar, bisikletler ve yayalar konusunda uyaran ve sürücünün yanıt vermemesi durumunda otomatik olarak fren uygulayabilen Çift Sensörlü Fren Desteği II yer alıyor. Yine de temastan kaçınmak için yeterince sert fren yapmayacak, bu da Mercedes'in yıllar önce yaptığı türden bir şey gibi geliyor. Ama en azından Suzuki'nin artık bir telefon uygulaması var.
 

Suzuki yakın zamanda yapılan bir araştırmada karbonsuzlaştırma konusunda ayak sürüdüğü için eleştirilmişti, ancak Suzuki tamamen elektrikli araçlara geçmekte yavaş kalsa da içten yanmalı motorlarına elektrik gücü eklemekten kaçınmıyor. Eski Swift'in daha yeni versiyonları gibi, yeni Swift de standart olarak hafif hibrit güçle geliyor. Suzuki, Z12E 1.2 litre destekli üçlü için güç veya performans rakamlarını hala açıklamadı, ancak önden ve dört tekerlekten çekiş seçenekleriyle sunulduğunu biliyoruz.
 

Bir rehber olarak, önceki otomobilin 1.2 litrelik hafif hibridinin 83 HP güç ürettiğini ve opsiyonel CVT şanzımanla 100 km/s hıza 12.2 saniyede ulaştığını düşünün. Birkaç hafta önce piyasaya sürülen 2024 model otomobilin Japonya versiyonu sadece CVT şanzımanla geliyor.