yukarı

Suzuki S-Cross 2022: Herkese, her keseye!

Başlık klişe gibi görünebilir ama yeni Suzuki S-Cross 2022 için, az talep ederek çok sunan, bol çeşitli bir menü hazırlamış...

29 Kasım 2021 kaynak: Suzuki

Matematikten çok anlamayız ama galiba kasım ayındaki kur operasyonuyla, 30 yıllık çalışma hayatımızın en az bir 5-6 yılı buhar oldu. E haliyle bundan sonra (sanki bundan önce değilmiş gibi) bir süre "Aza Kanaat" lokantasından yiyeceğiz gibi görünüyor.

İşte o bakımdan, hem lezzetli hem de bol çeşitli tabakları cebimizi üzmeden sunan Suzuki S-Cross yeniliği bize pek iyi geldi. Cebimizi üzmeden derken, "nispeten" demek istiyoruz tabii ki, fiyatların mantıklı olması açısından değil.

Yeni Suzuki S-Cross 2022_arabazzi.com

2013'ten bu yana tek makyajla (2016) yetinen, Suzuki S-Cross 2022'de çığır aşan bir durum yok ama başta tasarım, her alanda iyileşme var.

Özellikle ön yüzde artan SUV özgüveni ve net bir karakter dikkat çekici. Yeni ön ızgaradaki krom detaylar ve far grubu daha arzulanır bir S-Cross'a işaret ediyor. Arka taraf da boydan boya uzanan (tamamı ışıklı değil) şeffaf stop tasarımıyla modernleşmeden nasibini almış.

Suzuki S-Cross 2022_arabazzi.com

Üstelik, Suzuki S-Cross donanım seçenekleri konusunda artık alıştığımız dayatmalardan uzak durmakla da yetinmemiş... İster önden çekiş, ister 4x4, ister manuel, ister otomatik şanzıman opsiyonları sunması bile yeterli ekstra sempati ve ilgi için.

Sürüş destek sistemleri ve güvenlik teknolojileriyle hiçbir eksik bırakmayan yeni S-Cross, 9" bilgi-eğlence ekran ve panoramik cam tavan dahil, doyurucu menüler hazırlamış.Boyut anlamında mevcut modelle bire bir aynı olan yeni S-Cross, 4,30 m'lik uzunluğuyla her gün büyüyen rakiplerine karşı "kolay kullanım" kartını oynayacak. Aks mesafesi de değişmeyen kompakt SUV, kabinde değişmeyen boyutları ve 430 litrelik bagajıyla küçük aileleri rahatlıkla memnun edecek kapasitede.

Suzuki S-Cross 2022 kabini_arabazzi.com

60:40 oranında, iki parça katlanan arka koltuk sırtlıkları ve yükseklik ayarlı bagaj zemini de kullanım amacına uygun esnek bir yapı sunuyor. Yine de model değişimini 4.18 m'lik Vitara ile aradaki farkı açmak için kullanabilirlerdi sanki. Tabii ki ek maliyeti kimin karşılayacağına karışmayız...

Mevcut modellerden de tanıdık 1.4 litre Boosterjet 48V Mild Hybrid (hafif hibrit) motoruyla yeterli performans ve verimliliği üst düzeyde sunmayı başarıyor. 129 hp güç ve 235 Nm torka sahip bu motor 10 kW'lık (14 hp) bir elektrik desteğine sahip.Bu destek özellikle tork noktasında yardımcı olarak tüketimini düşmesini sağlıyor. İlerleyen dönemde (muhtemelen Toyota kökenli) bir tam hibrit motor da beklentiler arasında. Ama bu seçenek fakirleşen Türkiye pazarına hitap etmeyecektir büyük ihtimalle.


S-Cross Allgrip 4x4'ten notlar

Standart olarak önden çekişli sunulacak olan Suzuki S-Cross 2022, hafif arazicileri de unutmamış. 50 yılı aşkın SUV tecrübesini yepyeni modeli S-Cross’a aktaran Suzuki, "Allgrip" 4 tekerlekten çekiş sistemiyle yeni S-Cross'u sınıfındaki ender seçeneklerden biri yapmış.

Suzuki S-Cross 4x4_arabazzi.com

Suzuki’nin "Allgrip Select" ismini verdiği dört tekerlekten çekiş sistemi, dört farklı sürüş moduna sahip. Otomatik, Spor, Kar ve Kilit olarak isimlendirilen dört sürüş modu ile tüm koşullarda en iyi performansı amaçlıyor.


Yeni S-Cross ve iç mekân

Çok etkileyici olmasa da uyumlu, sade, klasik ama karakterli hatlar kabinde de devam ediyor. Kokpit tasarımının en azından hızla göz eskisi olmayacağının ve yıllarca kolay kullanımla memnun edecek bir ergonominin garantisini verebiliriz.

Suzuki S-Cross iç mekânı sade ama zamana dayanıklı_arabazzi

Üç boyutlu grafikleriyle gösterge paneli, modern ve kaliteli bir görüntü sergiliyor. Apple CarPlay, Android Auto, sesli komut ve eller serbest Bluetooth görüşme'den oluşan en güncel teknolojiler yeni S-Cross'ta mevcut olacak.

Yakıt tüketimi, sürüş mesafesi, Suzuki Akıllı Hibrit Sistemi enerji akışı gibi sürüş bilgileri dışında farklı uyarılar, geri görüş kamerası, 360 çevre görüş sistemi ve park sensörleri bilgilerini de görüntüleyen 9 inçlik bilgi-eğlence ekranı ve vites konsolundaki Allgrip Select paneli gibi ayrıntılar ise başta değindiğimiz "hiçbir şeyden eksik kalmama" önermesinin açıklaması niteliğinde.

Suzuki S-Cross 2022: Mantıklı kompakt SUV_arabazzi.com

Tıpkı, sürüş ve güvenliğe yardımcı olmak üzere kameralar ve lazer dahil sensörlerden yararlanan Suzuki Güvenlik Desteği sistemleri gibi. Şerit Takip ve İhlal Uyarısı Sistemi, Yalpalama Uyarısı, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Geri Manevra Trafik Uyarı Sistemi, Acil Fren Sinyali gibi donanımları barındıran yeni S-Cross, Fren Destek Sistemi ve dur-kalk özellikli Adaptif Hız Sabitleme gibi güzellikleri de bünyesine katmış.

Umulur ki yeni Suzuki S-Cross, ulaşabileceğimiz fiyatlara bize kadar ulaşabilsin. Çok mu çok hayalciyiz acaba?..