yukarı

Subaru WRX 2022: Efsane tekrar sahnede

Beşinci nesil ralli ikonu Subaru WRX, her zamankinden daha iyi olma iddiasıyla yollara geri döndü... Peki ya bizim yollar Subaru?

18 Eylül 2021 kaynak: Subaru

Daha yazının başında belirtmekte fayda var; Subaru WRX sadece Amerika pazarı için satışa sunulacak. Avrupa'da ise emisyon normları sebebiyle şu anda bir satış planlanmıyor. Vergi sistemimiz sebebiyle ülkemizden bahsetmeye gerek bile yok sanırım. WRX 2022 yılının başlarında şanslı Amerikalılara keyifli anlar yaşatmaya hazır olacak.

Subaru WRX Türkiye'ye gelecek mi?

Gelelim şimdi bu canavarın detaylarına

Beşinci nesil ralli ikonu, 6 ileri vitesli manuel şanzıman veya otomatik şanzıman ile eşleştirilmiş 271 HP güç sunan 2,4 litrelik turbo Boxer motordan güç alıyor. Subaru WRX, 5,600 d/d’da 271 beygir gücü, 2.000-5.200 d/d’den itibaren ise 350 Nm’lik geniş bir tork eğrisine sahip.

Bütün WRX versiyonları, Subaru Simetrik Dört Tekerlekten Çekiş ve Aktif Tork Yönlendirme ile donatılmış. Optimize edilmiş vites oranlarıyla ile daha iyi vites değiştirme kalitesi sunduğu iddia edilen altı ileri vitesli manuel şanzıman veya yüzde 30'a kadar daha hızlı vites yükseltme ile yüzde 50 daha hızlı vites küçültme iddiasındaki otomatik şanzıman gücü dört tekerleğe aktarıyor.

SI-Drive Performans Yönetim Sistemi’nde yer alan üç farklı ayar ile motor ve otomatik şanzıman çalışması sürücü tercihlerine göre özelleştirilebiliyor.

Subaru WRX'in motoru kaç beygir?

Yeni GT versiyonu

Yeni Subaru WRX, standart olarak otomatik şanzımanı olan Subaru Performance Transmission ile GT isimli bir versiyon sunuyor. Yeni WRX GT, WRX için bir ilk olarak Comfort, Normal ve Sport ayarlarıyla dinamik performansı sürücünün tercihlerine göre uyarlayabilen elektronik kontrollü amortisörlere yer veriyor.

Sürüş modu seçimi ayrıca 430'a kadar farklı özelleştirme seçeneğiyle direksiyon hissi, amortisör ayarları, SI-Drive ayarları yapılandırmak için ek seçenekler sunuyor. GT ayrıca, 245/40 R18 yaz performans lastikleri ve mat gri kaplamalı özel 18 inç alaşım jantlara sahip.Yeni platform yeni rekorlar

Subaru Global Platformu’nun kullanılması ile şasi sertliğinin arttığı ve daha düşük ağırlık merkezi sayesinde sürüş ve yol tutuş performansında önemli bir yükseltme sağlandığı açıklandı. Platform, toplam burulma sertliğinde yüzde 28 ve süspansiyon rijitliğinde yüzde 75 artış sağlıyor.

WRX’in, Subaru’nun imzası niteliğindeki altıgen ızgarası, LED farlar ve geniş bir ön kaput ile birleştirilmiştir. Aracın ön, yan ve arka kısımlarındaki belirgin karakter çizgileri, spor sedanın gücünü ve performans kapasitesini daha da iyi ifade ediyor.

Ön çamurluklar artık toplam araç ağırlığını azaltmak için alüminyumdan yapılmış. Arka bagaj kapağı, gövde rengine uygun entegre bir arka spoylere sahip. Stop lambaları, magmayı anımsatan bir görünümle parlayacak şekilde tasarlanmış.

Ayrıca çeşitli aerodinamik iyileştirmelerin, WRX'in performansını ve dengesini geliştirdiği açıklandı.Binek otomobil konforunda ama siz onu birde pistte görün

Kontrast kırmızı dikişlere ve baştan sona karbon fiber desen vurgularına sahip iç mekan, aracın performans özelliklerine vurgu yapıyor. Ayrıca GT versiyonuna özel yeni Recaro koltuklar, sürücü ve ön yolcuya performans sürüşü için daha fazla destek sunuyor.

Subaru Starlink araç içi teknolojisi, sürücünün eğlence ve araç ayarlarını geniş bir dokunmatik ekran aracılığıyla kontrol etmesine olanak tanıyor. Ek olarak 11,6 inçlik bilgi-eğlence ekranı Apple CarPlay ve Android Auto ile de uyumlu.

Subaru WRX, 11 hoparlörlü Harman Kardon ses sistemi sunuyor. Özellikle WRX için ayarlanan HK ses sistemi, her yolcu için sürükleyici ses sağlamak için ileri teknolojiye sahip. Sistem, yolcuların minimum enerji tüketimi ile üstün ses kalitesini deneyimlemelerini sağlayan bir amplifikatör teknolojisi olan GreenEdge ve kayıp ses sinyallerini gerçek zamanlı olarak analiz edip geri yükleyen bir teknoloji olan Clari-Fi ile donatılmış.Hızlı ve güvenli

Geliştirilmiş gövde mimarisi, önceki modele göre önden ve yan çarpışmalarda daha fazla enerji emdiği için çarpışma koruması da önemli ölçüde iyileştirilmiş. WRX sürücü diz hava yastığı dahil yedi standart hava yastığı ile koruma sağlıyor.

Tüm donanımlarda standart olarak EyeSight Sürücü Yardımı Teknolojisi bulunuyor. WRX'te ilk kez, Gelişmiş Uyarlanabilir Hız Kontrolü artık EyeSight sisteminin paketine dahil edildi. Yeni sunulan Otomatik Acil Durum Direksiyon Sistemi, 80 km/s’nin altındaki hızlarda Çarpışma Öncesi Frenleme Sistemi ile birlikte çalışıyor.