yukarı
c4x
c4x

Subaru Impreza 2024: Sedan ve manueli terk etti

Subaru altıncı nesil Impreza'yı tanıttı. Yeni nesilde sedan karoser ve manuel şanzımanın fişi çekildi.

18 Kasım 2022 kaynak: Subaru

Beklendiği gibi, yeni model, kardeşi Crosstrek ile pek çok ortak noktayı paylaşıyor. Yeni ön tasarımı, altıgen ızgarası, farları birbirine bağlayan şerit Crosstrek crossover'ı oldukça anımsatıyor.

Yeni Impreza yerini aldığı modelden yüzde 10 daha sert olan, geliştirilmiş, simetrik dört tekerlekten çekiş sisteminden yararlanacak. Bu arada kaputun altında, Subaru bir kez daha dört silindirli boxer motora yer vermiş.En heyecan verici olanı, RS logosunun yer aldığı 2,5 litrelik boxer motor olacak. Bu motor 185 HP ve 241 Nm tork üretecek. Impreza RS, serideki en yüksek performanslı model ve daha güçlü motora ek olarak spor ayarlı süspansiyon, daha büyük frenler, özel 18 inç koyu gri alaşım jantlar, siyah kaplama parçaları, alüminyum pedallar, geliştirilmiş LED farlar sunulacak. Bunun yanında siyah kumaş koltuklar ve 10 hoparlörlü Harman Kardon ses sistemi de cabası…Daha düşük fiyat noktasında performans arayanlar için Subaru Impreza Sport, spor ayarlı süspansiyon, daha büyük frenler ve 18 inç alaşım jantlar ile 154 HP güç üreten standart 2.0 litrelik motor seçeneği sunulacak. Ayrıca kör nokta tespiti, arka çapraz trafik uyarısı, anahtarsız giriş, uzaktan çalıştırma ve özel sürüş modlarına sahip olacak. Bu arada baz donanım Impreza, 2024'te standart olarak Subaru'nun Eyesight sürücü yardımı özellikleri ve otomatik acil frenleme ile gelecek. Araç, sahiplerinin daha fazla yük taşımasına yardımcı olmak için entegre portbagaj montaj noktalarıyla da sunulacak.Hangi motoru seçerseniz seçin, Impreza sadece bir şanzımanla gelecek, Japon markası beş vitesli manuel şanzımanı bıraktığı için Subaru'nun Lineartronic CVT'si kullanılacak. Sport ve RS modellerinde ise şanzıman, sürücülerin kendilerini daha fazla kontrolde hissetmelerine yardımcı olmak için seçilebilir sekiz vitese sahip özel bir manuel moda sahip olacak. Otomobilin tüm versiyonlarında ayrıca beşinci nesil WRX'ten çift pinyonlu elektronik hidrolik direksiyon kremayer bulunuyor. Subaru'ya göre daha doğrudan, doğal direksiyon hissi ve daha fazla tepki sunuyor.İçeride, Subaru yeni, daha destekleyici koltukların yanı sıra daha fazla kabin içi saklama alanı vaat ediyor. Bu arada arka koltuklar, fonksiyonellik için 60/40 oranında katlanacak. Klima kontrol sistemi de artık daha akıllı ve daha iyi yakıt ekonomisi ile konfor için yalnızca dolu olan koltukları ısıtmaya veya soğutmaya odaklanacak. 11,6 inçlik bilgi-eğlence sistemi dikey olarak konumlandırılmış. RS ve Sport modellerinde standart olarak gelen kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto bulunuyor.

Son olarak Subaru, Impreza'nın güvenlik konusundaki itibarını korumak istiyor ve bu nedenle, Starlink Safety and Security Connected Services ile birlikte sunulacak. Bu sistem, araca acil durum yardımı, yol yardımı, aylık araç sağlık raporu, güvenlik alarmı bildirimleri, otomatik acil frenleme ve daha fazlasını sunuyor.