yukarı

Subaru Forester e-Boxer: Ehh işte hibrit Forester

Platonik Forester sevdalıları, gözünüz aydın! Subaru Forester'ın "light" hibrit hali Forester e-Boxer hazır...

kaynak: Subaru

Başlamadan küçük bir uyarı: Lütfen o "e" harfinin nerede durduğuna baştan dikkat edelim, sonra kalpler kırılmasın. E-Forester değil, "e-Boxer". 

 

Subaru'nun bu ilk hibrit çalışması, şimdilik (isim vermek gibi olmasın) bir "Toyota hibrit"i olmaktan uzak. CVT şanzımanın içindeki 17 hp'lik elektrik motoruyla Forester e-Boxer'a "hibrit aromalı" demek daha doğru olur. Maksat biraz da Avrupa'nın emisyon normlarına sevimli görünmek aslında.

 

 

Bu ufak güç artışına karşın, bagaj zeminindeki 0,6 kWs'lik bataryanın tam 110 kg tutması kafamızı biraz daha karıştırmadı değil. Ama bunun bir Forester olduğunu hatırlayıp bir dokunuşla "Yaa boşver yaaa!" moduna giriverdik. Evet, biz de gizli bir Forester, daha doğrusu Subaru seviciyiz. Oh be, rahatladık!

 

 

Kalkışta destek olmanın yanı sıra, 40 km/s'in altında hızlarda yaklaşık 1 km sadece elektrik motoruyla ilerleyebiliyor Forester e-Boxer. Hadi ama yani, etkilenmiş gibi yapın biraz!.. Hem pek yakında (çok da değil) %100 elektrikli bir Forester çıkacakmış. Toyota'yla ortak bir elektrikli platform çalışması yapıyormuş Subaru;) 

 

 

Tasarımda makyaj tadında dokunuşlar olsa da bu Forester yeni nesil Forester. Zaten Subaru insanları da öyle fazla samimi, yumuşak, zırt pırt değişen tasarımları sevmez. Bizi sorarsanız, içte dışta yapılan değişiklikleri heyecanla olmasa da beğeniyle karşıladık.

 

 

Medya paylaşımı konusunda anlaşılmaz bir cimrilik içindeki Subaru'nun orman temalı fotoğraflarının kusuruna bakmayın lütfen. Tavizsiz Japon şivesiyle demek istiyor ki Subaru "Biz tatlı su SUV'ları üretmiyoruz. Simetrik sürekli 4x4 sistemimiz ve motorlarımızın dayanıklılığı nice ormancı türküsüne ilham vermiştir"...

 

 

Ki biz de bu satırların altına imzamızı atarız. Periyodik bakım dışında bir Subaru'yla sanayiye olsa olsa bozuk yolları test etmek gidilir derler... Hatta, otomobillerinin %60'ını sattıkları ABD'de yapılan bir sanayi mahallesi meclisinde "Ne işin var Amerikan arabasıyla, Subaru alsana" kıvamında muhabbetler izlemişliği var bu gözlerin.