yukarı

SsangYong'un adı KG Mobility olarak değiştiriliyor

KG Group, SsangYong markası için isim, logo ve kurumsal kimlik açısından bir revizyona gitmeyi tercih etti.

04 Ocak 2023 kaynak: SsangYong

SsangYong Motor adını KG Mobility olarak değiştirecek, zira otomobil üreticisi kısa süre önce iflasına yol açan uzun bir mali zorluk döneminden çıkıyor. Karar, Ssangyong'un çoğunluk hissesine sahip olan KG Group tarafından alındı.

Korea Herald tarafından bildirildiği üzere, duyuru Kore Otomobil Gazetecileri Derneği tarafından Four Seasons Hotel Seoul'de düzenlenen bir etkinlik sırasında yapıldı. SsangYong Motor'un resmi olarak KG Mobility olabilmesi için yeni ismin mart ayında yapılacak genel hissedarlar toplantısında onaylanması gerekiyor.

Çelik ve kimyasallar konusunda uzmanlaşmış Koreli şirket olan KG Group, otomobil üreticisinin kayyuma devredilmesinin ardından geçtiğimiz ağustos ayında SsangYong Motors'un %61.86 hissesini satın almıştı. Yeniden tasarlanan logo ve yeni kurumsal kimlikle birleştirilecek olan yeni ismin amacı, geçmişi geride bırakmak ve marka için yeni bir dönem başlatmak. Bu aynı zamanda yeni sahibin markayı bir mobilite markasına dönüştürmek istediğinin de işareti.

KG Grup Başkanı Kwak Jea-sun, isim değişikliğinin "son derece zor bir karar" olduğunu, ancak sonunda SsangYong'u korumak için kolay yolu seçip eski isimden Motor'u çıkarmak yerine tamamen elden geçirmeyi tercih ettiklerini açıkladı. Kwak şunları söyledi, "SsangYong Motor adının güzel anıları olan bir hayran kitlesi var, ancak aynı zamanda acı verici bir imajı da var. Bundan böyle tüm SsangYong otomobilleri KG adı altında dünyaya sunulacak. İsim değişikliği olsa bile SsangYong Motor'un tarihi değişmeyecek" dedi.

Bu, en eski Koreli otomobil üreticisinin uzun tarihindeki ilk isim değişikliği değil. Dong-hwan Motor 1954 yılında kurulmuş ve 1963 yılında Dongbang Motor ile birleşerek Ha Dong-hwan Motor Corporation'ı oluşturmuştu. 1977 yılında şirketin adı Dong-A Motor olarak değiştirildi ve 1984 yılında Keohwa tarafından satın alındı. 1986 yılında SsangYong Business Group tarafından satın alındı ve 1988 yılında son SsangYong Motor adını alarak önümüzdeki 35 yıl boyunca bu adı korudu. Bu süre zarfında SsangYong Motor Daewoo Group, SAIC ve iflastan önceki son sahibi olan Mahindra'nın kontrolüne geçti.

KG Mobility döneminin SsangYong Motor'un SUV modellerinin tasarımını nasıl etkileyeceği henüz belli değil. Mevcut ürün gamında Tivoli, XLV, Korando, Rexton ve Musso pickup'ın yanı sıra 2022'de SsangYong amblemli son SUV olarak piyasaya çıkan yepyeni Torres de yer alıyor.