yukarı

Sony Vision-S 02: Infotainment standart, otomobil opsiyonel

Sony Vision-S 02 konseptini tanıttığına göre, otomotivin geleceği hakkında minik bir analizin vakti gelmiş demektir

10 Ocak 2022 kaynak: Sony

CES 2022 iyice gösterdi ki (ya da biz öyle hissediyoruz diyelim) pek yakında direksiyon tepkileri yerine, sesli komutla başlatılan hologramlı toplantıda harcanan verinin yıllık 5G paketinden yiyip yemediğini konuşuyor olacağız.

Togg'un dünya lansmanının bir teknoloji şovu esnasında gerçekleştirmesi boşuna değil, bizzat CEO tarafından açıklandı. Asıl meselenin otomobil üretmekten ziyade, hızla makas değiştirecek gelir kaynaklarını yakalamak olduğu besbelli.

Elbette bunun sadece bizim gibi sıfırdan başlayanlar ya da Sony gibi teknoloji sektöründen doğru dalış yapanların stratejisi olmadığı da kesin. BMW, Mercedes, Stellantis, Hyundai-Kia grupları... Hepsi bu dijital dönüşümün tam merkezinde olmak için, bu teknolojileri kendi bünyelerinde geliştirme derdine düşmüş durumdalar.

Bir yandan da Qualcomm, Nvidia gibi çip ve yazılım üreticisi şirketlerin "dijital şasi" diye özetlenebilecek sonsuz bağlantılı teknoloji çözümlerini kullanacağını açıklayan Volvo, Honda, Renault, GM gibi markalar var.

Demektir ki "otomobil" dediğimiz şey A noktasından B noktasına kadar eğlendiren, iş gören, veri toplayan, bağlantı kuran ve dolayısıyla para harcatan bir nesneye dönüşmek üzere. İşte Sony de bu dalgayı en başından yakalamak istiyor.

Sony konsept otomobilleri Vision S serisi_arabazzi.com

Madalyonun arka tarafında Apple, Amazon, Dyson gibi tekno çalarken otomotiv pistine çıkıp "Yav amma zor dansmış, belim ağrıdı" noktasına gelenler de yok değil. Yanlış anlamayın, taraf tuttuğumuz ya da teknolojiye çaktırmadan gıcık olduğumuz falan yok. Hatta "fiziksel kumanda yoksunluğu" tedavisine başladık bile!

Sony'nin bu ikinci otomobil konsepti, yani Sony Vision-S 02, Japon teknoloji devinin bu işe öyle ya da böyle, bir şekilde girme konusunda kesin kararlı olduğunun kanıtı. Sonuç gerçek bir otomobil oyuncusu olur mu, henüz markanın kendisi de net bir açıklama yapmış değil. Diğer yandan, Japon iş kültüründe farklı markaların kolayca işbirliği yapması çok doğal bir durum.

Sony Vision-S 02 konsept otomobilin detayları_arabazzi.com

Şimdilik görünen, Sony insanlarının tekerli laboratuvar üretmekle kalmadıkları, farklı sınıflarda otomobil üretmeyi öğrenme konusunu da ihmal etmedikleri. Sony'nin bu yeni şirketinin ismi "Sony Mobility Inc" ve hedefi de "Yolculuk deneyimini yaratıcılık ve teknolojileriyle değiştirmek" şeklinde özetleniyor.

Sony Mobility Inc ve Sony Vision-S 02_arabazzi.com

İki yıl önce tanıtılan "Vision-S 01" coupé görünümlü şık bir sedandı. Bu yıl aynı platformda yükselen ama SUV kasa tipindeki "Vision-S 02"yi tanıtan Sony, elektrikli araç pazarındaki potansiyeli tartmaya S 02 ile devam edecek.

Sony Vision-S 02 ve otomotivin geleceği_arabazzi.com

4,90 m uzunluğunda, 1,93 m genişliğinde, 2.48 tonluk bir elektrikli SUV Sony Vision-S 02. Ön ve arkada havalı ve adaptif süspansiyonlar, dört tekerden çekiş sistemi ve 500 hp gücündeki elektrik motoruyla "ekonomik"ten başka her şey olacaktır muhtemelen Vision-S 02. Batarya kapasitesi konusunda ise henüz net bir açıklama yok.

Bu yeni modelde güvenliği özellikle önemsediğini belirten Sony, aracın içi ve dışında toplam 40 sensörle, güvenli bir yolculuk için kendi teknolojilerini geliştirmiş.

Sony'nin konsept otomobili tam bir teknoloji üssü_arabazzi

Otomotiv sektöründe yazılan ve Sony'yi de kapsayan bu yeni hikâyenin ana ekseninde 5G teknolojisi ve hızlı iletişim ağı olacak. 5G'nin yüksek hızlı, yüksek kapasiteli veri iletişimi, araç içi ile bulut sistemleri arasında gecikmesiz bir bağlantı sağlayacak.

Sony'nin otomobili tekerli bir PlayStation olamaya aday_arabazzi

Tabii ki aynı CES 2022'de Play Station VR gibi yeniliklerini de duyuran Sony, seyahati oyun evrenine bağlamak için de her türlü imkânı kullanacak. Hatta geçen sene, Tokyo'daki bürosunda bir oyun konsolunun direksiyonunu kullanarak Almanya'daki Vision-S 01'i sürmeyi de ihmal etmemişti Sony! 5G hızında şov yapacaksan böyle yapacaksın.

Biraz daha detaya girelim ister misiniz?

Her koltuktaki yolcu için özel bir hoparlör dağılımıyla, 3 boyutlu tabir edilen 360 derece ses sistemi müzik ve ses efektlerinin sahiciliğini artıracak. Gelişmiş sesli komut sistemiyle ise navigasyon ve medya seçimi gibi çok sayıda fonksiyona kumanda edilebilecek.

Kokpitte ön panel boyunca uzanan panoramik ekran, tüm sürüş fonksiyonları ve araç ayarlarını yönetme haricinde, ekrandaki konumu isteğe göre değiştirilebilen sayısız mobil uygulama, bilgi-eğlence sistemi ve video ekranlarını ağırlayacak.

Sony otomobil konsepti panoramik ekranı_arabazzi.com

Tabii iki uçta, dikiz aynası yerine kullanılacak kameralardan gelen görüntüleri yansıtan ekranları da unutmayalım.

L şeklinde el hareketleriyle de menüler arasında dolaşabileceğiniz bu dokunmatik ekranlar, ön yolcu ve arkadaki iki yolcu için farklı ya da senkronize medya seçimlerine izin veriyor. Koltuklar yatıkken bile kontrol olanağı veren fiziksel kumandalar ve PS oyun konsolundan transfer DualShock da kumanda ordusunun güçlü neferlerinden olacak.

Sony ve otomobil birleşince_arabazzi.com

Otomotivin gelir kaynakları hızla değişip çeşitlenirken "Bilgi-eğlence standart, otomobil opsiyonel" bir döneme doğru yol alıyoruz galiba. "Mobility" dedikleri, "Her km'de bir şey satılability" olma yolundayken, "Evladım bırak o tableti, manzaraya bak"çıların eli gittikçe zayıflayacak!

Sony Vision-S 02 4.90 m'lik elektrikli bir SUV_arabazzi.com

Ama üzülmeyin sakın. Aylık aboneliğe km hediyeli günler çok yakın...