yukarı

Skoda Scala ve Kamiq makyajlandı

Modeller mekanik olarak öncekilere çok benziyor, ancak bazı hoş geldiniz yenilikleri de yok değil.

01 Ağustos 2023 kaynak: Skoda

Skoda, Scala kompakt hatchback ve Kamiq B-SUV modellerini ilk çıkışlarından dört yıl sonra tasarım, teknoloji, güvenlik, sürdürülebilirlik ve verimlilik alanlarında küçük iyileştirmeler yaparak yeniledi.

Tasarımcılar evrimsel bir yaklaşımı tercih ettikleri için Scala ve Kamiq dışarıdan bakıldığında hemen fark edilebiliyor. Değişiklikler, isteğe bağlı olarak Matrix-LED teknolojisiyle sunulan yeniden tasarlanmış farlar ve hafifçe değiştirilmiş ızgaralar ve tamponlar da dahil olmak üzere yeni yüzlere odaklanıyor. Scala'da farlar "parıldayan küçük buz blokları veya değerli taşlar" gibi görünen kristal modüllere sahipken, Kamiq'te bölünmüş farlar daha ince.

Profiller, 18 inçe kadar olan alaşım jantlar için yeni tasarımlarla taşınırken, arka taraf arka lambalar için yeni LED grafikler ve yeni tamponlarla yenilenmiş. Ayrıca, daha sportif görünümlü Monte Carlo donanımları, karoserin her tarafındaki parlak siyah vurgular, renkli camlar, standart LED'ler ve isteğe bağlı 18 inç Ursa alaşım jantlarla ayırt ediliyorlar. Bunlar kabin içinde sahte karbon döşeme, kırmızı detaylar, spor koltuklar, ambiyans aydınlatması ve Monte Carlo grafikleriyle birleştirilmiş.

İç mekandan bahsetmişken, düzen değişmemiş ancak daha fazla teknoloji ve sürdürülebilirlikle aşılanmış. 8 inçlik dijital gösterge paneli ve 8,25 inçlik dokunmatik ekran standart donanım olarak sunulurken, daha yüksek özellikli modellerde 10,25 inçlik daha büyük bir Sanal Kokpit ve 9,2 inçlik bir bilgi-eğlence kombinasyonu yer alıyor. Elbette Skoda'nın imzası niteliğindeki Simply Clever özellikleri de oyunda eksik değil.

Zamanımızın trendine sadık kalan otomobil üreticisi, Scala ve Kamiq'in sürdürülebilirlik referanslarını geliştirerek iç ve dış mekana "artan oranda geri dönüştürülmüş ve doğal malzemeler" ekledi. Güvenlik de 9'a kadar hava yastığı ve genişletilmiş ADAS paketi ile yükseltildi. Yeni donanım yapısı 3 donanım seviyesi (Essence, Selection ve Monte Carlo) ve 6 iç konfigürasyonun yanı sıra çeşitli opsiyonel donanım paketlerini içeriyor.

Her iki model de VW Polo / T-Cross, Skoda Fabia ve Seat Ibiza / Arona gibi modellerle paylaşılan MQB-A0 mimarisinin genişletilmiş bir versiyonuna dayanıyor. Motorlar, yaygın olarak kullanılan TSI benzinli motorların evo2 versiyonlarını kullanıyor olsa da, büyük ölçüde ön makyajlı seriden taşınmış. Hibrit veya dizel seçenekler bulunmazken, CNG yakıtlı G-Tec versiyonlarından basın bülteninde bahsedilmiyor.

Giriş seviyesi 1.0 litrelik TSI üç silindirli benzinli 95 HP güç üretiyor ve sadece 5 ileri manuel şanzımanla eşleştiriliyor. Orta sınıf 1.0 TSI daha güçlü bir 115 HP üretiyor ve 6 ileri manuel ile 7 ileri DSG arasında bir seçenek sunuyor. Son olarak, amiral gemisi 1.5 litrelik TSI dört silindirli 150 HP güç üretiyor ve ACT silindir deaktivasyon teknolojisine sahip, aynı zamanda manuel veya otomatik şanzımanla da mevcut. Motor ve şanzıman kombinasyonundan bağımsız olarak, tüm Scala ve Kamiq versiyonları önden çekişli.

Skoda, her model için üç farklı şasi kurulumu sunarak onları sahiplerinin ihtiyaçlarına göre uyarlıyor. Standart kuruluma, ekstra 15 mm yerden yüksekliğe sahip "zorlu yol" süspansiyonu ve Scala'da 15 mm ve Kamiq'te 10 mm daha alçak olan isteğe bağlı "Spor Şasi Kontrolü" katılıyor.

2019'dan bu yana 229.400 adet Scala ve 351.200 adet Kamiq satan Skoda, makyajlı modellerin de aynı çizgide devam edeceğini umuyor. Otomobil üreticisi, fiyatlandırma ve iki modelin kısa süre içinde beklenen Avrupa pazarı lansmanı hakkında belirli ayrıntıları açıklamadı.