yukarı

Skoda Kodiaq 2024: Aile SUV'u büyüdü

Skoda'nın yeni nesil modeli Kodiaq, ilk kez plug-in hibrit güç ile geliyor.

05 Ekim 2023 kaynak: Skoda

Skoda, en çok satan üçüncü modeli ve Avrupa'nın en popüler ana akım SUV'larından biri olan Kodiaq'ın hem 5 koltuklu hem de 7 koltuklu versiyonlarını tanıttı.
 

Çek markanın amiral gemisi SUV’u, selefine kıyasla daha büyük ve daha ferah olup, tanıdık bir tasarım ve yeni teknolojiler içeriyor. Motor dizisi benzinli, dizel, hafif hibrit ve plug-in hibrit (PHEV) seçeneklerini kapsarken, hibrit motor 204 HP güç üretiyor ve 100 km'den fazla sıfır emisyon menzili sağlıyor.

Temel modellerinin çoğunda olduğu gibi Skoda, mevcut Kodiaq sahiplerine tanıdık gelecek olan ikinci nesil modelin tasarımında da evrimsel bir yaklaşım benimsedi. Dış tasarım, bir önceki modelin bazı imza tasarım ipuçlarını ve oranlarını korurken, on yılın geri kalanında tüm modellerde devam edecek bir motif olan markanın 'Modern Solid' tasarım dilinden yeni unsurlar sayesinde daha keskin bir görünüm kazanıyor. Bu güncellemeler daha temiz gövde yüzeyini ve "Crystallinium" kaplamalı tam LED Matrix farlar gibi çağdaş özellikleri kapsıyor.

Elektrikli Enyaq'tan açıkça etkilenen yeni Kodiaq'ın iç mekanı modern ve minimalist bir tasarıma sahip. Gösterge panelinde bilgi-eğlence sistemi için 12,9 inçlik bir dokunmatik ekran yer alırken, bu ekran 10,25 inçlik bir Sanal Kokpit ve bir baş üstü ekranıyla tamamlanıyor. Neyse ki Skoda'nın tasarımcıları gösterge panelindeki bazı fiziksel kontrolleri koruyarak dijital ve manuel kontroller arasında bir denge kurmuş.

DSG'nin vites kolu direksiyon kolonuna taşınarak orta tünelde depolama için daha fazla alan açılmış. Simply Clever imzalı özellikler arasında arka yolcular için yeni bir saklama bölmesi, şarj için soğutmalı çift telefon cebi, bir ekran temizleyici, kapı kenarı koruyucuları, bagajda esnek bir malzeme, bir buz kazıyıcı ve sürücü kapısına entegre edilen ve artık sürdürülebilir malzemelerden üretilen Rolls-Royce tarzı şemsiye yer alıyor.

Yeni Kodiaq 4,758 mm uzunluğunda, 1,864 mm genişliğinde ve 1,657 mm yüksekliğinde olup dingil mesafesi 2,791 mm'dir. Bu da onu ilk nesilden 61 mm daha uzun ve tamamen elektrikli Skoda Enyaq'tan 110 mm daha uzun yapıyor.

Eski Kodiaq zaten kendi segmentinde ve fiyat aralığında en geniş ve aile dostu SUV'lar arasında olmasına rağmen, Skoda yeni neslin iç alanını daha da artırdı. Daha spesifik olarak, bagaj boyutu öncekinden 75 lt daha büyük, bu da standart beş koltuklu modelde etkileyici bir 920 lt veya yedi koltuklu versiyonda 340-845 lt arasında sonuçlanıyor. İsteğe bağlı üçüncü sıradaki baş mesafesi 15 mm artırılarak 920 mm'ye çıkarılırken, ikinci sıradaki koltuklar hareket ettirilebiliyor.
 

Yeni Kodiaq, tıpkı mekanik açıdan benzer Superb gibi, MQB mimarisinin geliştirilmiş bir versiyonunu kullanacak ve benzinli ve dizel motorlarını korurken hafif hibrit ve plug-in hibrit seçeneklerini de ekleyecek. Ürün yelpazesinin en önemli özelliği, 204 HP kombine çıkış için tek bir elektrik motoruna sahip 1.5 TSI Evo 2 motorunu içeren PHEV oluyor. Cömertçe boyutlandırılmış 25,7 kWh batarya 100 km'nin üzerinde bir elektrikli menzil sunuyor ve 50 kW'a kadar DC hızlı şarjı destekliyor. Güç sadece 6 vitesli DSG otomatik ile ön aksa iletiliyor, bu nedenle AWD'ye ihtiyaç duyanların elektrikli olmayan 2.0 TSI ve 2.0 TDI modellerine bağlı kalmaları gerekecek.
 

Skoda Kodiaq'tan bugüne kadar aralarında Almanya, İngiltere ve Çek Cumhuriyeti'nin ardından en büyük pazar olan Çin'in de bulunduğu 60 farklı ülkede 792.000 adet sattı. Otomobil üreticisi, ikinci neslin de bir öncekine benzer şekilde geleneksel motorlarla devam edeceğini umuyor. Skoda, 2026 yılında Kodiaq ile birlikte satılacak olan tamamen elektrikli motorlara sahip daha da büyük yedi koltuklu bir SUV tanıtacak.