yukarı

Skoda Kamiq: Skoda'nın en küçük SUV'u gün sayıyor

Şehirli SUV'lar yaşadı! Her oyunu oynayabilecek bir arkadaş geliyor... İşte açılış öncesi son Kamiq raporu...

kaynak: Skoda

Seat Arona ve VW T-Cross'un Çek muadili Skoda Kamiq hakkındaki ilk detaylara şu haberimizde değinmiştik. Satış tarihi yaklaşırken netleşen ayrıntılarla siz değerli okurlarımızı küçük SUV Kamiq'e hazırlamaya devam ediyoruz...

 

 

1 - Boyut önemli

 

4,24 m'lik uzunluk ve 2,65 m'lik aks aralığıyla Kamiq, arka koltuktaki yetişkin dizler için cömert bir hacim sunacak. 

 

Yerden yüksek yapı Kamiq'e maceracı ve güven veren duruş kazandırırken, 1,53 m'lik tavan yüksekliği kafaları ferahlatan bir unsur olacak.

 

Jant genişliklerinin ise 16 ila 18 inç arasında değişmesi bekleniyor.

 

 

2 - Bagajın kadar varsın

 

Çoğu kompakt hatchback'ten kısa olmasına rağmen 400 litrelik bagaj hacmiyle parlıyor Skoda Kamiq. Arka koltuk sırtlıklarını yatırıp hacmi 1.395 litreye kadar çıkarmak mümkün. 

 

Opsiyonel katlanan ön koltuk sayesinde 2,4 m uzunluğunda eşyaları taşımak da mümkün olacak.

 

 

3 - Yeni Skoda tarzı

 

Skoda Kamiq, tıpkı kendisi gibi yeni nesil Skoda Scala ile aynı çizgide bir tasarım diline sahip olacak. 

 

En önemli fark, Yeti'yi anımsatan bir şekilde, ön farların üstüne ayrı bir çizgi çeken LED gündüz farları. Eğer opsiyonel full LED kutucuğunu işaretlerseniz, ana farların üstünde 3D kristal görünümlü dört adet mücevheriniz olacak. Yani adeta...

 

Evet, o üsttekiler gündüz farı. Asıl farlar, tıpkı merhum Yeti'de olduğu gibi altta. Onun dışında her şeyiyle gayet "Skoda" bir küçük SUV Skoda Kamiq: Süper normal, süper kullanışlı...

 

 

4 - İçi de Scala yolunda

 

Kokpit tasarımlarında süper mantıklı ergonomiye biraz da heyecan katmaya başlayan Skoda, Kamiq'te bu eğilimi tekrarlıyor. 

 

Kamiq'in kokpiti aynı fabrikada üretildiği Scala'nın bir nevi kopyası, ki son derece mantıklı yerleşimler, doğru konumdaki büyük dokunmatik ekranı ve üst donanımdaki dijital gösterge paneliyle bunun gayet iyi bir şey olduğu söylenebilir. En büyüğü 9,2 inç (diğerleri 6,5" ve 8") olan bilgi ve eğlence ekranı kendi sınıfının şimdilik en geniş örneği. 

 

Skoda Kamiq'teki malzeme kalitesinin., hayal kırıklığı yaratan T-Cross'un üzerinde olması da bonus niyetine gelsin!..

 

Az evvel değindiğimiz gibi, "Çeklerin Golf'ü" Scala'nın yükseği Skoda Kamiq. Ama boyut ve sınıf işi biraz karışık. T-Cross ile aynı platformu paylaşsa da ondan 14 cm daha uzun ve bu fark arka diz mesafesinde de hissediliyor.

 

Ama ne yazık ki T-Cross'a tanınan ileri-geri hareketli arka koltuk hakkı Kamiq'e tanınmamış. Nasıl olsa kapı içinde şemsiye, depo kapağında buz kazıyıcı/büyüteç, ön camda otopark fişi sıkıştırıcı ve bagajda mıknatıslı feneriyle kalbinizi kazanacak bu Çek çakısı.

 

Olmadı, kapı açılınca çıkan ve hem yandaki aracı hem kapılarınızı çizilmekten koruyan plastik barlardan veririz.

 

 

5 - Motor stoğu kuvvetli Kamiq

 

Motorlarda şimdilik herhangi bir sürpriz ya da - bu aralar moda olduğu üzere - elektrikli bir alternatif yok ama VW'nin sağlam bir cephaneliği var malum.

 

Listenin başında 95 hp'lik 1.0 TSI var. Şanzımanı 5 ileri manuel. Aynı motorun bir de 115 hp ve 7 ileri DSG şanzıman seçenekli daha güçlü bir hali olacak. Bu sonuncunun büyük çoğunluk için mutlak seçenek olduğu söylenebilir.

 

Benzinlilerin en güçlüsü ise dört silindirli ve 150 hp'lik 1.5 TSI olacak. Lakin mevcut T-Roc'a da bakarak, fiyatının pek öyle mantıklı sınırlarda kalmayacağını şimdiden söyleyebiliriz. Kısaca, kaynak israfı.

 

Dizelde 115 hp'lik 1.6 TDI'ın kadroda olması kesin gibi. Ölü yatırım yapmak isterseniz aklınızda olsun. Otogazlı seçenek 1.0 G-TEC (90 hp) de dizele ilginç bir alternatif olabilir. Buralara gelir mi bilinmez gerçi.

 

Peki acaba Skoda Kamiq 2019 sonu gibi Türkiye'ye gelir mi sence? İnanırsak olur bence...