yukarı
renault
renault

Skoda Kamiq: Küçük SUV'ların yeni belalısı

Gözünüz aydın! Küçük SUV'ların Çekya temsilcisi Skoda Kamiq, 2019 sonu için check-in işlemini tamamladı

kaynak: arabazzi

Yeti ile ilk SUV hit'ini patlatan, Kodiaq ile zirveye yerleşen, Karoq ile yerini sağlamlaştıran Skoda, en küçük SUV'u Kamiq ile şehir yollarının tozunu attırmaya hazır.

 

2018 Pekin Fuarı'nda tanıtılan ve boyut açısından Karoq'un bir alt basamağına yerleşen bir Skoda Kamiq mevcut ama o Kamiq bu Kamiq değilmiş efendim. Bu yeni Kamiq, Avrupa'ya özel uyarlama ve değişikliklerle karşımızda olacak. Biz yine de Çinli adaşından çok farklı bir Kamiq beklemiyoruz doğrusu. 

 

Şimdilik tasarımı pek bir gizlenen ve Vision X konseptinden türeyeceği söylenen Skoda Kamiq'ten ilk ipuçları, iki parçalı LED ön farlar ve yeni Skoda ön ızgarası. Yaklaşık uzunluğu 4,25 m olacak Kamiq, 1,80 m genişlik ve 1,5 m tahmini yükseklikliğiyle Seat Arona'dan çok VW T-Roc sularında gezinecek.

 

Normal bir kompakt modelin kıvraklık ve sürüş özelliklerini SUV yetenekleriyle birleştireceği söylenen Skoda Kamiq'in odağında daha çok asfalt yollar olacakmış. E bizim de en büyük maceramız 15 tatilde Kartepe'ye gidip arabayı aşağıda bırakmak olduğuna göre, problem yok.

 

Skoda soyadını taşıyan tüm akrabaları gibi Skoda Kamiq de çok büyük ihtimalle benzerleri içinde en kullanışlı ve ferah model olmaya soyunacak. Renault CapturHonda HR-V ve Citroen C3 AirCross'un cevapları şimdiden hazırlamasında fayda var.

 

Şerit takip ve acil frenleme gibi güncel güvenlik teknolojilerinin yanı sıra, depo kapağının içinde buz kazıyıcı ve kapı içine gizli şemsiye gibi marka geleneklerini bozmayacaktır Skoda Kamiq. Malzeme kalitesinde de, tıpkı yeni duyurulan Skoda Scala'da olduğu gibi yüksek standartlar bekleyebiliriz.

 

2020 Skoda Kamiq'in teknik formül satırının "önden çekiş / 1.0 ve 1.5 benzinli motorlar / 1.6 dizel" şeklinde başlaması herhalde kimseyi şaşırtmaz. Şanzımanlar da hemen her VW grubu modelinde olduğu gibi manuel'den başlayıp DSG ile sonlanır. 

 

Volkswagen grubunun modüler MQB platformunu kullanacak olan Kamiq, 2019 Mart'ında gerçekleşecek Cenevre Fuarı'nda örtüsünü kaldırıp o tatlı-sert yüzünü cümle aleme gösterecek. 

 

"Kamiq ismini nereden bulmuşlar?" derseniz, diyebiliriz ki epey uzağa gitmişler. Biz Skoda'nın yalancısıyız, Kamiq, Kanada'nın kuzeyi ve Grönland'da yaşayan yerel halkın dilinde "her durumauyan, cuk oturan, mükemmelen uyum sağlayan" anlamında için kullanılan bir kelimeymiş. 

 

Bir örnekle açıklamak gerekirse; "Bu haber, kompakt bir şehir SUV'u arayanlar için gerçekten kamiq oldu" diyebiliriz... Peki tamam, gidiyoruz. Grönland'a!