yukarı

Skoda Gelecek 6 Elektrikli Aracının Tanıtımını Yaptı

Skoda'nın giriş seviyesi elektrikli aracı 2025 yılında piyasaya çıkacak ve yaklaşık 25.000 avroya mal olacak.

27 Nisan 2023 kaynak: Skoda

Skoda, 2026 yılı sonuna kadar gelecek olan altı elektrikli aracın ön gösterimini yaparak elektrifikasyon konusundaki çalışmalarını ikiye katlıyor. Otomobil üreticisi, Small, Compact, Combi ve Space olarak adlandırılan "tamamen elektrikli modellerden oluşan eksiksiz bir ürün yelpazesi" bekleyebileceğimizi açıkladı. Bu modellere Enyaq ve Enyaq Coupe'nin makyajlanmış versiyonları da katılacak.Skoda bazı detayları gizli tutuyor, ancak 2024 yılında Elroq adında kompakt bir crossover gelecek. Karoq'un elektrikli halefi olarak konumlandırılıyor ve yaklaşık 4,5 metre uzunluğunda olacak. "Geniş, çok pratik bir iç mekana" sahip "ideal bir aile otomobili" olmayı vaat ediyor. Small, 2025 yılında gelecek ve "SUV tarzı" bir alt kompakt otomobil olacak. Model yaklaşık 4,1 metre uzunluğunda olacak ve 25.000 Avro'dan başlayacak. Skoda'nın Volkswagen ID.2all versiyonu gibi görünüyor ve model İspanya'da üretilecek.Makyajlı Enyaq ve Enyaq Coupe 2025 yılında tanıtılacak. Yeni bir Modern Solid tasarımı içeren "kapsamlı bir güncellemeden" yararlanacaklar. Skoda araçlar hakkında başka bir şey açıklamadı, ancak görseller geleneksel ızgaradan yoksun daha agresif bir ön panele sahip olacaklarını gösteriyor. Combi, 2026 yılında "geniş" bir elektrikli araç olarak piyasaya sürülecek. Yaklaşık 4,7 metre uzunluğunda olacak ve "bu özellikle popüler ve başarılı Skoda gövde stilinin güçlü yönlerini elektrik çağına" taşıyacağı için "kilit bir rol" oynayacak. Otomobil üreticisi vagonun aileler ve işletmeler için ideal olacağını da sözlerine ekledi. Altıncı ve son EV Space olarak biliniyor ve geçen yılki Vision 7S konseptinden ilham alan yedi koltuklu bir crossover olacak. Yaklaşık 4,9 metre uzunluğuyla Skoda'nın en büyük EV'si olacak ve "muazzam bir iç mekan" sunacak. Model ayrıca "yeni Modern Solid tasarım dilinin zirvesine" sahip olacak.Skoda, yeni Modern Solid tasarım dilinin geleneksel özellikleri yeniden yorumladığını ve cesurca yeni bir çığır açtığını açıkladı. Bu biraz belirsiz, ancak otomobil üreticisi "güvenlik ve güç hissi veren" "minimalist ve işlevsel" bir dış tasarım vaat ediyor. Aerodinamikler de menzil ve verimliliği artırmaya yardımcı oldukları için önemli bir rol oynayacak. Geleceğin iç mekanı ferah ve çağdaş olmayı vaat ediyor. Ayrıca "üstün işlevsellik ve sezgisel kontroller" de bekleyebiliriz.

Altı yeni ve güncellenmiş EV'yi piyasaya sürmesine rağmen Skoda sadece elektrikli araçlara yönelmiyor. Tam tersine, ICE modelleri ürün gamının temel dayanağı olmaya devam edecek. Skoda, modern içten yanmalı motorların kilit bir role sahip olduğunu ve verimliliği artırmak için bunları "sürekli olarak optimize edeceklerini" açıkladı. Şirket, EA211 motor ailesinin geliştirilmesini Volkswagen'den devraldıklarını ve ICE gücünün "e-mobiliteye geçiş farklı hızlarda ilerlerken tüm pazarlarda bireysel mobiliteyi" sağlayacağını belirtti.

Bu sonbaharda piyasaya sürülecek olan yeni Superb ve Kodiaq'ta içten yanmalı motorları göreceğiz. Bu araçlar markanın "en gelişmiş benzinli ve dizel motorlarının" yanı sıra plug-in hibrit motorları ile sunulacak. Octavia, Kamiq ve Scala "yakın gelecekte yenilenecek". Skoda bu araçlar hakkında fazla bir şey açıklamadı, ancak Kamiq ve Scala'nın "geniş bir müşteri yelpazesi için uygun fiyatlı bireysel mobiliteye" odaklandıklarını belirtti. Kamiq ve Scala'nın bu yıl, güncellenmiş Octavia'nın ise 2024 yılında çıkması bekleniyor.