yukarı

Sizin farlar ne kadar akıllı?

Bol atraksiyonlu far sistemleri üzerine çalışan VW gururla sunar: IQ.Light

kaynak: Volkswagen

Tamam, sürüş destek teknolojileri aldı yürüdü ama aydınlatma sistemlerinin de daha gideceği çok yol var. Bu uğurda Volkswagen, 100 m'lik bir test tüneli inşa edip arabalarını karanlığa mahkûm etmeyi bile göze almış. 

 

Projenin ilk adımı güncel VW Touareg'de kullanılan LED IQ Matrix farlar. Her bir ön farda, farklı fonksiyonlar için 128 adet LED barındıran sistem VW için prova niteliğinde. Hem opsiyon listelerinde yeni (ve pahalı) oyuncaklardan bugüne kadar kime zarar gelmiş ki!

 

Sonrasıysa çok daha fiyakalı... Mesela park etmeye çalıştığınız daracık yere aracın genişliğini gösteren çizgiler yansıtılacak. Ve mesela arkadan gelenler duruma uyansın diye, arka farlada yol durumu ve muhtemel tehlikeler gösterilecek. 
 


Üstelik, bir uygulama sayesinde LED farların ışıklandırması, mesela siz frene basınca arkadakilerin ne göreceği zevkinize göre seçebileceksiniz.

 

VW mühendislerinden bir de ricamız olacak... Sinyal koluna dokunmaya üşenen değerli sürücülerimiz için, niyet okuyup asfalta yansıtan bir sinyal lambaları üretirlerse kalbimizi kazanırlar. Biz de bahaneyle AB'ye bir adım daha yaklaşmış oluruz!

 

Şimdilik böyle. VW IQ.Light'ın ışıklı şovlarını sabırsızlıkla beklemece...