yukarı

SEAT Tarraco doğdu! Altınları hazırlayın...

Ateca ve Arona’dan sonra Seat'ın en büyük SUV’u Tarraco da hazır. Önceden tanımak isterseniz buyrun...

kaynak: arabazzi world

Skoda Kodiaq’ın 2017’de büyük SUV kategorisinde elde ettiği başarıyı biliyorsunuz, bilmiyorsanız da öğrenmenin yaşı yok. Haliyle Seat da bu arada boş durmayıp dersine çalıştı. Kodiaq ve Tiguan Allspace’in çift yumurta ikizi Tarraco, 2019’da yollarda olacak.
 


 

4,73 m uzunluğu ve 1,65 m yüksekliğiyle SEAT’ın en büyük SUV’u olan Tarraco, 5 ve 7 koltuk seçenekleriyle satışa çıkacak. Koltuk sayısının yanı sıra, benzinli, dizel motor seçenekleri ve farklı çekiş alternatifleri de bulunan Seat Taracco, seç-beğen-al konseptiyle bolca kombinasyon sunacak. Neyse ki bu kombinasyonlar matematik sınavındakiler kadar zor değil…

 

Benzinlide 1.5 lt. 150 hp ve 2.0 lt. 190 hp TSI seçenekleri; dizelde ise 2.0 lt. 150 hp ve 190 hp TDI motor seçenekleri olacak. Tabii yerli üretim vergilerimiz sağolsun, 2.0 motorların Türkiye'ye gelmesi, olsa olsa fuar gezisi kıvamında olur. 4x4 çekiş sistemi de şimdilik sadece 2.0 lt. motorlu Tarraco'larda olacak gibi görünüyor maalesef. Şanzıman seçeneklerimiz ise 6 ileri manuel ve 7 ileri DSG.

 


Birçok parçasını VW ve Skoda'daki kardeşleriyle paylaşsa da ateşli İspanyol tarzı Taracco'ya da yansımış. SEAT ailesinin bu yeni ve iri çocuğu, hırçın hatlarıyla dikkat çekmeyi seviyor. Kardeşlerinden daha keskin çizgiler, sert bakışlar, bolca LED ve büyük krom ön ızgarasıyla ayrışmış Seat Tarraco.

 

Tarraco’nun kendi segmentindeki en sportif SUV olmasını isteyen SEAT’a “Bu yalandan egzoz çıkışlarını nedir!” demek istiyoruz. Yalnız, LED çizgiler ve farların duruşuna bi’ maşallahınızı alırız… 

 

Özellikle genç (ve hızlı genişleyen) ailelere göz kırpan Tarraco’nun iç mekâna geçersek… Her şey yerli yerinde, yeterince kaliteli, en üst düzeyde kullanışlı ve kardeşlerinden alıştığımız üzere, bir 5008'in aksine, heyecan yaratmaktan uzak.

 

Bagaj hacmi ise koltuk sayısına bağlı. 7 koltuğu da dolduracak kocaman bir ailem var derseniz 700 litre, çoluk çocuk 5 koltuk bizim için kafi derseniz tam 760 litrelik bir bagajınız olacak. Her şekilde devasa olan bu bagaj da yetmezse sorunu kendinizde arayınız... 7 koltuk demişken, en arka sırayı gerçekten çocuklara ya da çocuk ruhlu dostlara bırakırsanız, uzun yolda da huzur ortamını korumuş olursunuz.
 


 

SE ve Xcellence donanım seçenekleriyle gelecek Seat Tarraco, sanal kokpit, Apple CarPlay, Android Auto ve Amazon’un kişisel asistanı Alexa donanımlarını beraberinde getiriyor. 10,25 inçlik (standart 8") dokunmatik bilgi ve eğlence sistemi de Seat'ın el hareketine duyarlı ilk ekranına sahip.

 


 

Son olarak, SEAT’ın "önce güvenlik" ilkesinin hakkını verdiğini söyleyelim. Yayaları ve bisikletlileri algılayan sensörler ve şerit takip, acil frenleme gibi pek çok güvenlik teknolojisi yeni Tarraco'da mevcut olacak. Seat Taracco'nun "Otonom Sürüşe Giriş" dersine girdiği de söylentiler arasında.

 

Gördüğünüz gibi, Seat Tarraco haberimizi ismiyle ilgili en ufak bir şaka ve hatta imada dahi bulunmadan tamamlamayı başardık. Seat Türkiye pazarlama ekibinin bu çabamızı naçizane bir uyarı olarak alması akla yakın bir tutum olabilir gibi hissediyoruz. Sanki...