yukarı

Seat Leon e-Hybrid: 'Şarj edilebilir hibrit'in yükselişi

Seat Leon e-Hybrid, tasarruf ve performansı aynı anda arayanlara 64 km elektrikli menziliyle ‘Hola!’ diyor...

kaynak: Seat

Şarj edilebilir hibrit motorlu otomobil satışları, pandeminin getirdiği yeni düşünme ve ruh halinin de etkisiyle, 2020'nin ikinci çeyreğinde Avrupa'da %134 arttı.

Tabii ki Seat ve onun kompakt hatchback'i Leon'un VW grubunda olmanın avantajını ıskalaması beklenemezdi. Nitekim Seat Leon, CNG (sıkıştırılmış doğalgaz) ve elektrikten oluşan alternatif motor portföyüne, e-Hybrid olarak adlandırılan şarj edilebilir hibrit motorunu da ekleyerek tam gaz devam ediyor.

Şarj edilebilir hibrit motorlu Seat Leon e-Hybrid_arabazzi.com

150 hp’lik güce sahip 1.4 TSI motorunu, 115 hp'lik (85 kW) elektrik motoruyla destekleyen Leon e-Hybrid, 204 hp güç ve 350 Nm torkluk bir kombinasyona sahip. Bu kategorinin tercih edilmesinde en önemli eşik, modelin dolu batarya ile 40 km'nin üstünde bir "sadece elektrikli" menzile sahip olması.

Leon’un şarj edilebilir hibrit motoru, 13 kWs bataryası ile %100 elektrikli modda (e-Mode) maksimum 64 km'lik bir menzile sahip. Bu modda, yani içten yanlamalı TSI'yı devreye sokmadan, 130 km/s hıza kadar çıkabilmek de önemli bir avantaj. Hele ki yakın zamana kadar 40-50 km/s'lik hızların standart olduğunu düşünürsek...

Seat Leon e-Hybrid %100 elektrikli modda maksimum 64 km'lik bir menzile sahip_arabazzi.com

Yine aynı koşullarla (yani ağırlıklı olarak elektrikli) sadece 1,1 ila 1,3 It/100 km (WLTP) arasında değişen ortalama (ve biraz fazla idealize:) tüketim performansı, 25 ila 30 g/km CO2 emisyon değerleri de göz kamaştırıcı.

Tabii 7,5 saniyelik 0-100 derecesini zorlarsanız (ki bu performansa sahip olması da harika), bu tüketim değerlerini ancak kataloglarda görebileceğinizi belirtelim.

Bunun dışında, batara enerjisini kullanmaya öncelik veren Auto Hybrid ve kararı sürücüye bırakan Manuel Hybrid olmak üzere iki hibrit sürüş modunna sahip yeni Leon e-Hybrid. "Auto" modda, navigasyon ve anlık trafik verilerini kullanarak enerji kullanımını optimum şekilde ayarlıyor Leon e-Hybrid. Darısı başımıza diyelim...

Seat Leon e-Hybrid, Avrupa'da hatchback ve station wagon seçenekleriyle sunuluyor. Bu iki seçenek ve normal Leon arasındaki dikkate değer farklar ise sol ön çamurluktaki şarj kapağı ve özel jantlar.

Seat Leon e-Hybrid Türkiye'de henüz satışta değil ama Avrupa fiyatları 34.000 Euro'dan başlıyor_arabazzi.com

Leon e-Hybrid’i normal Leon ile karşılaştırdığımızda bataryası ve 40 litrelik yakıt deposunun yer değiştirmesi nedeniyle bagaj hacminde ufak bir küçülme beklesek de henüz net bir bilgi yok.

İspanyol marka kasa tipi konusunda müşterilerinden iki seçim yapmalarını istiyor. Hatchback mi station wagon mu?.. Bu sorunun hemen ardından “Xcellence mi yoksa FR donanım paketi mi?” sorusu geliyor. FR’nin sportiflik ve sürüş deneyimini, Xcellence’in ise şıklık ve teknoloji donanımlarını ön plana aldığını bilirseniz belki seçimi daha kolay yapabilirsiniz.

Seat Leon e-Hybrid, toplam 204 hp güç ve 350 Nm torka karşılık 100 km'de ortalama 1,3 lt tüketimle yetinmeyi biliyor_arabazzi.com

Daha doğrusu, Avrupa'da olsaydınız yapardınız diyelim. Zira şimdilik Seat Türkiye'nin portföyünde bulunmayan Seat Leon e-Hybrid'in Avrupa fiyatları yaklaşık 34.000 Euro ciarından başlıyor.

Sonuçta haber vermesi bizden, talep etmesi sizden...