yukarı

Seat Leon 2020: Kuzenlerin en güzeli

Daha ateşli, acı soslu ve ekonomik ambalajda bir Golf'ü kim istemez! Karşınızda yeni Seat Leon...

01 Şubat 2020 kaynak: Seat

2020 Seat Leon'un her anlamda artan cazibesine bakınca biz isteriz gibi geldi. Ki bu isteği garantilemek için 1.1 milyar Avro yatırım yaptığını söylüyor Seat. 

 

Özünde Golf olan (aynı zamanda Skoda Octavia ve Audi A3 de olacak olan) bir model için fena rakam değil doğrusu. Seat'a bakılırsa, paranın çoğu daha verimli motorlara, mobil bağlantı geliştirmelerine ve akıllı sürüş destek/güvenlik sistemlerine gitmiş.

 

2020 Seat Leon

 

Tasarım anlamında şaşırtıcı bir değişim olmasa da buralara henüz gelmeyen büyük SUV Tarraco'nun açtığı yolda ilerliyor yeni Seat Leon. Daha dalgalı, yumuşak hatlar ve daha sert köşeli, bol üçgenli yeni ışık karakteristiği göze ilk çarpanlar. O arkadaki LED hat sadece Porsche 911'de mi var sanmıştınız!

 

Seat Leon arkadan

 

Uzunluğu yaklaşık 9 cm artan Seat Leon, +5 cm aks mesafesiyle (ön ve arka tekerler arası) özellikle arkadakilerin dizlerine daha rahat yolculuklar yaşatacak. Hatchback kasada bagaj hacmi değişmeyen Leon, eskisinden 30 lt. daha büyük bagajlı Leon ST ile aynı anda çıkacak yollara.

 

Doğal sesli komutları ve el hareketlerini algılayan bilgi ve eğlence sistemi ödenen paraya göre 8,25 ila 10,25 inç arasında değişen dokunmatik ekranlara sahip olacak. Dijital gösterge paneli de yine paraya kıyarsanız gelen oyuncaklardan.

 

Seat Leon kokpit

 

Kablosuz Apple CarPlay, kablosuz şarj, mobil uygulamayla uzaktan erişimin yanı sıra, kokpiti boydan boya geçen LED hat ve ışıklı/animasyonlu iletişim sistemini de anmadan geçmeyelim.

 

Motorlarda VW grubunun tüm gücünü hisseden Seat Leon, 1.0 benzinliden dizele olağan listenin yanına, 48 Volt destekli pilav üstü az hibrit (1.0 ve 1.5 eTSI) ve şarj edilebilir hibrit seçeneklerini de eklemiş. Zaten kuzenler arasındaki en sportif seçenek olan Leon, yakın gelecekte Cupra damgasıyla daha da sportif ve güçlü olacak.

 

Seat Leon motor seçenekleri

 

1.0 TSI benzinlide 90 hp'den açılan güç skalası, 1.4 PHEV (şarj edilebilir hibrit) motordaki 204 hp'ye keyifle uzanıyor. Ki bu sonuncusu, 60 km sadece elektrikle yol almak gibi sağlam bir iddiaya sahip. Aramızda dizelciler kaldıysa, dizelin 2.0 TDI ile sınırlı olduğu haberiyle bu sevdadan derhal vazgeçebilirler.

 

2019'da 500.000 adet üretim, 570.000 adet satış gerçekleştiren Seat'ın, en çok satan modeli Leon'un yenilenmesiyle, 2020'ye de umutlu girmesi hiç şaşırtıcı değil.