yukarı

Saipa Atlas: İranlı crossover

İran'ın en büyük otomobil üreticisi Saipa, crossover gövdeye sahip yeni modeli piyasaya sürdü.

14 Aralık 2022 kaynak: Saipa

Saipa Atlas, Saiba Quick'in geliştirilmiş bir versiyonu, ancak temelleri 1986'daki eski Kia Pride'a kadar uzanıyor. Atlas, Quick'in aslında makyajlanmış hali, bu nedenle profilleri neredeyse aynı görünüyor. Bununla birlikte, agresif LED farlar, dikey yarıklara sahip Ford tarzı ön ızgara, kaputta ek dinamik çizgiler ve daha karmaşık hava girişleri içeren tamamen farklı bir yüze sahip. Arka kısım da modern stoplar, daha sade tasarıma sahip bagaj kapağı ve yeni arka tamponla yenilenmiş.Saipa Atlas farklı kombinasyonlarda sunulan renk paletiyle dikkat çekiyor. Plastik çamurlukların altındaki 14 inçlik küçük tekerlekler, aracın eskiyen temellerini ele veriyor. Boyutlar açıklanmadı, ancak Atlas'ın aks mesafesi muhtemelen 3.989 mm uzunluğundaki Quick'e çok benzeyecek.İranlı marka, iç mekana ait herhangi bir fotoğraf paylaşmadı ancak bilgi-eğlence sistemi için 7 inçlik bir ekranın güncellenmiş ses sistemiyle birleştiğini onayladılar. Diğer öne çıkan donanımlar arasında otomatik LED farlar, otomatik silecekler, isteğe bağlı elektrikli koltuklar, ısıtmalı aynalar, sunroof, ESC ve kör nokta algılama sistemi yer alıyor. Yalıtım, Quick'e kıyasla iyileştirilmiş ve kabinde daha az motor sesi duyulduğu iddia ediliyor.Motordan bahsetmişken, Atlas'ın atmosferik 1.5 litrelik dört silindirli benzinli motorun biraz güncellenmiş bir versiyonunu kullanması bekleniyor. Aynı motor, 88 HP ve 128 Nm tork üreten çok sayıda Saipa modelinde zaten bulunuyor. Atlas'ta motor, ön aksa güç gönderen manuel şanzımanla veya CVT ile eşleştirilecek.

Saipa Atlas, 1986 yılına dayanan Kia Pride / Ford Festiva / Mazda 121 üçlüsünün tanıttığı platformun geliştirilmiş bir versiyonu olan X200 mimarisine dayanıyor. Çoğunluğu İran devletine ait olan otomobil üreticisi, bazı modeller üretti. Quick ve Atlas crossover'ların yanı sıra, şu anda satışa sunulan diğer Pride tabanlı Saipa modelleri arasında Tiba (hatchback ve sedan), Saina (sedan) ve 151 (pikap) yer alıyor. Saipa mühendislerinin ölümsüz platform için ne kadar çalıştıklarını bilmiyoruz, ancak söz konusu modellerin şehir otomobili ve yarı kompakt segmentlerdeki modern rakiplerle karşılaştırılabilir düzeyde güvenlik, konfor ve sürüş dinamikleri sunması pek olası değil. Otomotiv ortamı, 80'lerden bu yana büyük ölçüde değişti, bu nedenle bu kadar eski bir platformu haklı çıkarmak zor. Bununla birlikte, İran pazarı için en önemli özellik Saipa modellerinin oldukça uygun fiyatlı olacak olması.

Saipa Atlas, 2023'te İran'da piyasaya sürülecek ve yerel fabrikanın üretim hattında kademeli olarak Quick'in yerini alacak. Donanım açısından daha modern rakipler isteyenler, ikinci nesil Toyota Yaris'i temel alan Saipa (sedan) ve Saipa Aria'yı (crossover) tercih edebilirler.