yukarı

Roewe D7: Mercedes tarzı tasarım

SAIC markası Roewe, Çin'de D7 adını verdiği yeni elektrikli sedanını tanıttı.

14 Temmuz 2023 kaynak: Roewe

Her iki model de Tesla Model S'ten 90 mm daha kısa olan 4.890 mm uzunluğunda ve 2.810 mm dingil mesafesine sahip. Aracın dış görünümü SAIC Design tarafından bazı teknik özelliklerle birlikte açıklanırken, detaylı tanıtım daha sonraki bir tarihte yapılacak.

PHEV ve EV'nin profilleri ve arka uçları temelde aynı; tavan ve şık yüzey Mercedes-Benz EQ serisini anımsatıyor. Bununla birlikte, yüzleri tamamen farklı; EV'nin daha temiz görünümü yerine PHEV daha büyük LED farlara ve birbirine bağlı tampon girişlerine sahip. Bir diğer değişiklik ise EV'nin gömme kapı kolları kadar havalı görünmeyen PHEV'nin geleneksel kapı kolları.

Ortak mimariye rağmen daha önemli değişiklikler dış görünümün altında saklı. Roewe D7 DMH (çift motorlu hibrit) SAIC'in süper hibrit sistemiyle donatılmış olarak geliyor. İçten yanmalı motor %43'ün üzerinde bir termal verimliliğe sahip ve çift elektrik motoruyla birlikte çalışıyor. Motorun düşük yakıt tüketimi ve kapasitesi açıklanmayan batarya, 1.400 km'lik birleşik menzile olanak tanıyor. Sadece EV menzili CLTC protokolleri altında ölçülen 125 km'dir.

Öte yandan Roewe D7 EV, tek bir elektrik motoruyla daha basit bir tamamen elektrikli düzene sahip. Çin medyası, bu motorun 197 HP ya da 211 HP güç üreten iki farklı çıkışta mevcut olacağını bildiriyor. Batarya paketleri de sırasıyla 510 km veya 610 km CLTC menzili sunan lityum demir fosfat veya lityum hücrelere sahip.

Roewe D7'nin her iki versiyonu da bu yıl içinde Çin'de piyasaya sürülecek. Bu modeller, Roewe'nin önümüzdeki üç yıl içinde sekiz elektrikli model (sedan, SUV ve MPV) lansmanını içerecek olan "D" serisi modellerinin açılışını yapacak.