yukarı

Rivian R1S ve R1T: Karlı dağlar elektrikle tanışınca

"Elektrikli macera araçları" üreticisi Rivian, Land Rover'ı yüksek voltajlı bir düelloya davet ediyor...

28 Ocak 2020 kaynak: Rivian

Faraday Future, Lucid Motors, Byton, Nio... Elektrik devrimini fırsat bilip dev otomotiv tekellerinin egzozuna muz tıkamak için fırsat kollayan bol yatırımlı KOBİ'cikler. Tesla'nın gerçekleştirdiği hayalin peşinde koşan kural yıkıcı ya da baştan yazıcılar.

Kimi hızlıca batacak, kimi satın alınacak, kimi de sağ kalıp sürüş alışkanlıklarımızı dönüştürecek. Bu körpe markalar, belki sırf cahillilkleri yüzünden o kadar acaip buluşlar yapıp görülmemiş yaklaşımlar getiriyorlar ki zevkten dört köşeyiz!

 

Bu markalardan biri de USA'lı girişim Rivian. Önce yeni bir Range Rover taklidi gözüyle baktığımız, biraz yaklaşınca Land Rover idarecilerinde müthiş bir alerji başlatabileceğini hissettiğimiz bir "elektrikli macera araçları" üreticisi.

 

Bu arada, Rivian'ın ortaya koyduğu iddiadan tek etkilenen biz değiliz. Kendi dinamikleriyle bu taze beyinli elektrikçileri yakalamanın zor olduğunu anlayan Ford, Nisan 2019'da 500 milyon doları bastırıp Rivian'ın küçük bir kısmına sahip olmuş.

 

Rivian'ın kurucusunun RJ Scaringe isimli, 36 yaşında genç bir girişimci olduğu bilgisini verelim ve izninizle, "yok artık!" sayıklamalarımıza yol açan diğer birkaç hususa geçelim.


 

Tasarım, iç mekân...

 

2020 sonuna doğru, 5 m uzunluğunda ve 7 koltuklu bir SUV olan R1S ve Amerikan kültürünün sembollerinden "Truck" kasa tipindeki R1T ile açılışı yapacak Rivian.

 

Range Rover'ın daha sade ve köşeli hali izlenimi veren Rivian R1S, özellikle aydınlatma sistemiyle kendi damgasını vuruyor. Stadyum formlu ön farlar ve şarj oldukça rengi yeşile dönen burundaki LED hat Rivian orijinalliğinin vitrin süsleri.

 

İçeride bolca ahşap kullanılması Rivian'ın "doğal lüks" havasına katkı yapıyor. Koltuklar ve zemin dahil, kullanılan tüm malzemelerde doğa sporu ekipmanlarından ilham alınmış ve dayanıklı, kolay temizlenir malzemeler tercih edilmiş. 

7 yetişkini rahat ettiren 7 koltuk, zeminde herhangi bir yükseltinin olmayışı, herhangi bir veriye ulaşamasak da son iki sıranın yatmasıyla devasa hal alan bagaj hacmi ve ön kaputun altındaki 330 litrelik ek bagajıyla fevkaladenin fevkinde bir kullanışlılık sunuyor Rivian R1S. 

Pikap tipi Rivian R1T ise, çadır, tente, masa, merdiven ve sörf tahtaları/kayak takımları için özel tünel gibi kendine has aksesuarlarıyla ayrı bir makalenin konusu. Rivian R1T için kısaca, Discovery Channel'ın otomobile dönüşmüş hali diyebiliriz.


 

Güç, batarya, şarj süresi...

 

Skateboard adlı platformun üstünde, 4 tekerleğe ayrı ayrı güç veren 4 elektrik motoruyla yol alacak Rivian'lar. Uçacaklar da diyebiliriz, zira toplam 750 hp'nin etkisiyle 0'dan 100'e 3 saniyede ulaşıyor Rivian R1S...

 

"Ne var yani, onu Tesla da yaptı" diyorsanız, sizi 14.000 Nm (yazıyla on dört bin) tork ile tanıştıralım... 5 ton çekme kapasitesi de az önce yutulan küçük dilin üstüne çok iyi gidebilir. Range Rover duymasın!.. 

Yazılım ve tasarımını kendileri geliştirdikleri ve rakiplerin çoğunu katlayan 180 kWs'lik bataryasıyla ortalama 650 km'lik bir menzile sahip olacak Rivian R1S ve R1T. Açılışta sunulacak 180 ve 160 kWs'lik bataryalara, 6 ay sonra 105 kWs'lik bir alternatif eklenecek.

 

Hızlı şarja imkân tanıyan 160 kW'lık batarya ile 30 dakikada yaklaşık 320 km yetecek bir yükleme yapabileceksiniz. O batarya ünitesi ki darbeden korunmak için KEVLAR ve karbon fiber zırhıyla kaplanmış bir çılgın.

 

 

Sürüş, teknik, arazi kabiliyetleri...

 

"Elektrikli Macera Aracı" dedin bıraktın diyen dostlar için, biraz detaya girelim. 27 cm'ye kadar yere yaklaşabilen Rivian, havalı süspansiyonlarıyla yerden 36 cm'ye kadar yükselebiliyor.

 

Her maceraya müsait 34 derecelik yaklaşma, 30 derecelik uzaklaşma ve 26 derecelik aşma açısı bir yana, 45 derecelik bir eğimi tırmanabiliyor bu çılgın Rivian'lar. 

Elektrik motorları suda cız eder diye de korkmayın, 1 m derinlikte sulardan geçebiliyor Rivian. Daha derinden de korkuğu yok ama o kadar büyük ki yüzmeye başlıyormuş garibim. Gerçekten.

Bir diğer iddia da şudur ki batarya sayesinde çok alçak olan ağırlık merkezi ve özel tork yönledirme sistemiyle asfaltta da olabildiğince kıvrak ve keyifli Rivian'lar. 2.6 tonun üzerinde bir ağırlıktan söz ettiğimizi hatırlatalım...

 

 

Teknoloji, multimedya, ağ bağlantıları...

 

Diğer her özelliği olduğu gibi bağlantı ve iletişim için de kendi platformunu oluşturmuş Rivian. Yüksek hızlı eternet altyapısı sayesinde, yazılım güncellemeleri mobil ağlardan kendi kendine gerçekleşecek.

 

Tüm Rivian'lar bulut ekosistemine bağlanıp veri alışverişinde bulunurken yeni şeyler öğrenecek, yapay zekâsını her gün biraz daha geliştirecek. 

Orta konsoldaki 15.6 inçlik büyük dokunmatik ekranın yanı sıra, 12.3 inçlik dijital gösterge paneli ve arka sırada 6.8 inçlik ayrı bir dokunmatik ekran standart menüde. Kendi navigasyon ve bilgi-eğlence uygulamalarını geliştirirken hep macera odaklı olmuş Rivian. Merakla beklemece...

 

Kameralı, lazerli, radarlı, Lidar'lı ve ultrasonik GPS sistemlerinin karmasıyla, otoyollarda 3. seviye otonom sürüşe imkân tanıyacak Rivian araçları. Yani direksiyonu bırakıp az önce bastığınız köpek kakasını silebileceksiniz (ıslak mendil opsiyonel). 

 

 

Fiyatlar, fiyatlarımız...

 

Şimdilik elimizde ABD fiyatları var. Zaten işin ABD kısmı halledildikten sonra Avrupa ve diğer pazarlara açılacak Rivian. Rivian R1T'nin 61.500$, Rivian R1S'in ise 65.000$'dan başlayan fiyatlarla satışa sunulması bekleniyor. 

Eğer ABD'de yaşıyorsanız, 1.000 dolar kaparo ile geleceğe adınızı yazdırabilirsiniz. Üstelik iade avantajıyla kaparo yakmak yok!

 

Türkiye'deki durumu o aralar yaşayacağımız siyasi gelgitler, ticaret savaşları ve vergi çılgınlıkları belirleyecektir hiç şüphesiz...