yukarı

Renault Zoe: Küçük ustayı test ettik

Renault Zoe yetenekli ve tecrübeli bir küçük elektrikli otomobil. Tabii bazı hususlarda artık eski hissettiriyor.

10 Eylül 2023 kaynak: Arabazzi

Direksiyon başında Renault Zoe, çok daha sessiz olsa da geleneksel içten yanmalı motorlu bir küçük otomobil gibi hissettiriyor. İkinci bir otomobil arayan bir aile için ideal olan Zoe, kısa mesafeli işe gidiş gelişlere ve günlük işlere mükemmel uyum sağlıyor. Hala oldukça pratik, yaklaşık 400 km menzil sunuyor.

Ancak, on yılı aşkın bir süredir yollarda yer alan Renault Zoe, yeni ve taze yüzlü rakiplerinin hızla ortaya çıkmasıyla birlikte liderlikten ziyade rekabette tutunmaya çalışıyor. Bir zamanlar olduğu kadar ucuz da değil ve Euro NCAP'ten aldığı sıfır yıldız derecesi onu tavsiye etmeyi daha da zorlaştırıyor.

Renault Zoe dünyanın ilk uygun fiyatlı elektrikli otomobillerinden biriydi. 2012 yılında, orijinal Nissan Leaf'in yollara çıkmasından sadece iki yıl sonra tanıtılmıştı. O zamandan bu yana küçük otomobil iki nesil üretildi ve uzunca bir süre Renault'nun tek elektrikli binek otomobili oldu. Elbette bu durum 2022 yılında Renault Megane E-Tech hatchback'in piyasaya çıkmasıyla değişti ve yeniden doğan Renault 5 de dahil olmak üzere daha fazla Renault EV yolda.

Küçük elektrikli otomobil pazarı Zoe'nin ilk çıkışından bu yana patladı, bu nedenle artık çok sayıda rekabet var. Zoe'nin en yakın rakipleri Peugeot e-208, Opel Corsa Electric gibi benzer pratiklik ve menzil seviyeleri sunan diğer sıfır emisyonlu küçük sınıf otomobiller. Ancak Zoe, 338 litrelik etkileyici bagajı ve 400 km’lik menzili ile diğerlerine fark atıyor.

Fiat 500, Honda e ve MINI Electric gibi şık rakipler, akıllı, sofistike bir şehir aracı arayanların dikkatini çekecektir, ancak bunlar her şeyden önce hala şehir otomobilleri, bu nedenle sürüş menzili gibi bagaj alanı da sınırlı. Daha ucuz elektrikli aile hatchback'lerinden bazıları da Zoe'yi zorlayacak; özellikle MG4 EV daha az paraya daha fazla menzil, daha şık görünüm ve daha modern teknoloji sunuyor.

Zoe'nin standart donanım listesi oldukça güçlü; her modelde LED ön ve arka farlar, 10 inçlik gösterge paneli ve Renault'nun dahili navigasyonlu EasyLink bilgi-eğlence sistemini çalıştıran 9,3 inçlik merkezi dokunmatik ekranın yanı sıra Apple CarPlay ve Android Auto bağlantısı bulunuyor.

Zoe ayrıca kör nokta izleme, ön ve arka park sensörleri ve geri görüş kamerasından yararlanıyor. Bununla birlikte, birkaç önemli hava yastığından yoksun, bu da 2021'de sıfır yıldızlı Euro NCAP güvenlik puanı almasının nedenlerinden sadece bir tanesi.

Zoe, ön tekerleklere güç vermek için tek bir elektrik motoru kullanıyor ve bu boyuttaki bir EV için oldukça büyük olan ancak tek bir şarjla yaklaşık 400 km kadar yol kat etmesini sağlayan 52kWh bataryadan güç alıyor.

Otomobil şehir içinde en iyi performansını sergiliyor; hafif direksiyon ve hızlı, anlık güç dağıtımı Zoe'yi şehrin karmaşasında veya dar çok katlı otoparklarda gezinirken bile rahatlatıcı ve kolay bir otomobil haline getiriyor. Otomobilin düşük hızlarda yayaları varlığınız konusunda uyarmak için çıkardığı ses bir süre sonra oldukça rahatsız edici olabiliyor, ancak önünüze birinin çıkmasını önlemek için ödenmesi gereken küçük bir bedel.

Açık yola çıktığınızda, Zoe rakipleri kadar çok yönlü değil. Sürüş genel olarak iyi dengelenmiş, ancak sert süspansiyon büyük çukurlarda kabine bir darbe gönderebiliyor ve özellikle engebeli yüzeylerde sürüş biraz dalgalı hale gelebiliyor.

Gövde kontrolü kötü değil, ancak Zoe, zeminin altına monte edilmiş 326 kg batarya ile bile biraz dengesiz hissettiriyor. Rejeneratif frenleme sistemi için sadece iki seviye var; aracın benzinli veya dizel bir model gibi yavaşlamasını sağlayan D veya gazı kaldırdığınızda sizi yavaşlatan B. Nissan Leaf gibi tek pedallı sürüş yeteneğine sahip değil. Yol gürültüsü oldukça iyi kontrol altına alınmış, ancak rüzgar gürültüsü yüksek hızlarda oldukça rahatsız edici hale geliyor.

Zoe daha önce iki güç çıkışı ile sunuluyordu: R110 motor 108 HP ve 225 Nm tork üretirken, R135 modelleri 135 HP ve 245 Nm tork üretiyordu. Renault şu anda sadece R135 donanımını sunuyor. Ancak  Zoe'nin yüksek hızlarda ve dik yokuşlarda zorlandığını fark edeceksiniz. R110 versiyonu 0-100 km/s hızlanmasını 11,4 saniyede tamamlarken, R135 ise aynı sürate 9,5 saniyede çıkıyor.

Ayrıca Zoe'nin tüm gücünden faydalanmak istiyorsanız Eco modundan çıkmanız gerekiyor. Otomobilin varsayılan ayarı olan Eco, gaz kelebeği tepkisini köreltiyor ve azami hızı 100 km/s gibi daha düşük bir değerle sınırlıyor. Gösterge panelindeki bir düğmeyi kullanarak veya gaza yeterince sert basarak bu ayarı kapatabilirsiniz, ancak bu durumda Zoe, siz yavaşladığınızda Eco moduna geri dönüyor.
 

Eskiden Zoe'de bataryayı kiralamak zorundaydınız, bunun ana nedeni batarya kiralamanın aracın ilk satın alma fiyatını düşürmeye yardımcı olması ve eşdeğer bir dizel araca mümkün olduğunca yakın olmasını sağlamaktı. Ancak zaman değişti ve Renault'nun müşteriler için işleri basitleştirmesine neden oldu. Artık batarya, diğer elektrikli araçlarda olduğu gibi elektrikli otomobilin fiyatına dahil.
 

Her Zoe 52kWh bataryaya sahip ve WLTP test döngüsüne göre maksimum 385 km menzil sunuyor. Bu da MINI Electric ve Honda e gibi sıfır emisyonlu şehir otomobillerinin tam şarjla sadece 160 km gidebildiğini, Peugeot e-208 ve Opel Corsa Electric'in ise yolda yaklaşık 354 km gittikten sonra şarjı bitiyor. Ancak Uzun Menzilli MG4 EV, 482 km’ye varan menziliyle Zoe'yi geride bırakıyor.
 

Tüm elektrikli otomobillerde olduğu gibi Zoe'nin de soğuk havalarda ve klima kontrolü gibi güç tüketen özelliklerin kullanımıyla maksimum menziline yaklaşmakta zorlanacağını belirtmek gerekiyor. Renault, soğuk kış aylarında batarya menzilinin ortalama sadece 240 km olabileceğini kabul ediyor.
 

Zoe'nin 52kWh'lik bataryasını dokuz buçuk saatte tamamen doldurabilen 7.4kW'lık bir duvar kutusu ile evde şarj etmek çok kolay. Evde standart bir prize takmak için üç pimli bir kablo alabilirsiniz, ancak bu şekilde sıfırdan yüzde 100 kapasiteye kadar doldurmak 32 saat sürüyor, bu nedenle evden uzakta olduğunuzda ve şarjınız çok azaldığında gerçekten sadece son çare olabilir.
 

Zoe'nin hızlı şarj yetenekleri ya da bunların eksikliği bizi biraz hayal kırıklığına uğrattı. Giriş seviyesi Zoe yalnızca 22kW'a kadar şarj edebilirken, yükseltilmiş R135 Boost Charge kurulumuyla donatılmış olanlar burunlarında bir CCS şarj portu kullanıyor ve 50kW'a ulaşabiliyor. Bu hala e-208, Corsa Electric ve MG4'ün şarj edebileceği 100kW veya daha fazlasının oldukça gerisinde.
 

Sonuç olarak, 50kW hızlı şarj cihazı kullanarak Zoe'yi yüzde 10'dan yüzde 80'e kadar şarj etmeniz yaklaşık bir saatinizi alırken, MG4 ultra hızlı şarj cihazlarından faydalanabiliyor ve aynı yüzde 10'dan yüzde 80'e kadar şarj işlemini yarım saatte tamamlayabiliyor. Ara sıra uzun yolculuklar yapıyorsanız kesinlikle aklınızda bulundurmanız gereken bir durum.
 

Renault, Zoe'nin "sıfırdan" elektrikli bir otomobil olarak tasarlandığını, ancak Renault Clio'nun yanı sıra Nissan Note tarafından kullanılan platform üzerinde geliştirildiğini açıklamıştı. Zoe, zarif ışık kümeleri ve hava akışını bozacak ve istenmeyen sürtünmeye neden olacak az sayıda özelliğe sahip şık dış görünümü sayesinde ayırt edici. Ayrıca, ısı birikimini ve kaybını azaltmak için tasarlanmış yüksek bir omuz çizgisine ve küçük bir pencere alanına sahip olması da dikkat çekici.
 

İç mekanda, gösterge paneli boyunca yumuşak dokunuşlu plastikler kullanılarak en yeni Clio ve Captur'dan büyük ölçüde ödünç alınmış, ancak geleneksel kadranlar yerine Zoe, menzilinizi ve hızınızı gösteren 10 inçlik bir dijital sürücü ekranının yanı sıra rejeneratif sistemlerin aküye geri enerji pompalayıp pompalamadığını veya boşaltıp boşaltmadığını gösteren grafiklere sahip.
 

Renault, modern ve minimalist bir his yaratmaya çalışmış, ancak hareket halindeyken her şeyi bulmanın ve kontrol etmenin kolay olması için klima kontrolleri için döner kadranlar ve gösterge paneli ve direksiyon simidindeki fiziksel düğmelerle yetinmiş. Sonuç olarak, Peugeot e-208 gibi rakiplerin yeteneklerinden veya üstün kalitesinden yoksun, oldukça işlevsel bir kabin ortaya çıkmış. Malzeme ve işçilik kalitesi de Zoe'nin yaklaşık 1.2 milyonluk başlangıç fiyatına uymuyor.
 

Zoe, tercih ettiğiniz özelliklere bağlı olarak yedi veya 9,3 inçlik dikey merkezi dokunmatik ekrana sahipti, ancak şimdi tüm modellerde Renault'nun EasyLink bilgi-eğlence sistemini çalıştıran daha büyük bir ekran bulunuyor. Grafikler yeterince keskin ve menülerde gezinmek nispeten kolay, ancak ekran bu sınıftaki EV'lerde gördüğümüz en duyarlı ekran değil. Neyse ki, Apple CarPlay ve Android Auto akıllı telefon bağlantısı tüm seride standart.
 

Beş koltuklu ve 338 litrelik bir bagaja sahip olan Zoe, düzenli olarak yolcu ve bagaj taşıyorsanız oldukça pratik bir seçenek. Zoe, Renault Clio ile aynı platformu temel alıyor. Ancak aynı genişlik ve dingil mesafesine sahip olmasına rağmen, bataryanın arka koltukların altına yerleştirilmesinin bir sonucu olarak 10 cm'den daha uzun. Ancak sürücü koltuğuna oturduğunuzda yolda kompakt bir his veriyor. Tek küçük tuhaflık, oturma pozisyonunun biraz fazla yüksek hissettirmesi.
 

Zoe'de beş kişi için yeterli alan var ve arka koltuklar kısa bir yolculukta altı ayağı bile ağırlayabiliyor. Bununla birlikte, dik oturma pozisyonu ve yüksek zemin, uzun süre çok rahat olamayacakları anlamına geliyor. Sürücü koltuğunun yüksekliği ayarlanamıyor (akülerin konumu nedeniyle) ve direksiyon simidi erişim ve eğim için hareket etse de, uzun boyluysanız ideal oturma pozisyonunu bulmanın zor olduğunu gördük. 
 

338 litrelik bagaj, Zoe gibi Fiesta boyutlarında küçük bir otomobil için iyi bir boyut, özellikle de daha büyük ancak benzer fiyatlı MG4 EV'nin yalnızca 25 litre ekstra bagaj alanı sunduğu düşünüldüğünde. Bölünerek katlanan arka koltuk aşağı indirildiğinde bagaj kapasitesi 1.225 litreye çıkıyor ki bu da Peugeot e-208 veya Opel Corsa Electric'in sahip olduğundan daha fazla. Zoe'nin oldukça derin bagajına ağır bir şey koymak istediğinizde yüksek yükleme ağzı ile mücadele etmeniz gerekecek ve arka koltukların altında bulunan bataryalar nedeniyle düz bir yükleme alanı elde edemeyeceksiniz.
 

Renault Zoe bu noktada on yılı aşkın bir süredir satışta ve bu süre zarfında küçük, basit elektrikli otomobilin birinci veya ikinci neslinde bildirilen önemli bir sorun olmadan çok güvenilir bir otomobil olduğunu kanıtladı. Ancak, bazı kişiler Zoe'nin güvenlik derecelendirmesinden endişe duyabilir. Euro NCAP, 2013 yılında Zoe'yi yetişkin yolcu koruması için %89 ve çocuk yolcu güvenliği için %80 puanla güvenlik açısından tam beş yıldızla ödüllendirdi. Sektör kuruluşu daha sonra Aralık 2021'de en son modeli test etti ve daha sıkı değerlendirmeler ve standart olarak sunulmayan bazı özellikler nedeniyle yıldız derecelendirmesi elde edemedi.
 

Zoe, yetişkin güvenliği için yüzde 43, çocuk yolcu koruması için yüzde 52 ve güvenlik destek teknolojisi için sadece yüzde 14 puan aldı. Önden çarpışma testinde iyi bir performans gösteremeyen araç, bir ağaca veya lamba direğine yandan çarpmayı simüle eden yan direk testinde ise daha da kötü bir performans sergiledi.
 

Renault'nun güvenlik kiti listesinden kafa hava yastığını çıkarma kararı, Zoe'de şeritten ayrılma uyarısı veya otonom acil frenleme (AEB) olmaması gibi aleyhine oldu. Renault, Ocak 2022'de her iki güvenlik teknolojisini de otomobilde standart hale getirerek bunu düzeltti ve park sensörleri, geri görüş kamerası ve kör nokta izleme ve şeritte kalma asistanı dahil olmak üzere bir dizi güvenlik yardımcısı da artık standard.