yukarı

Renault Zoe 3.0: Daha güçlü, daha enerjik...

Renault'nun elektrikli süperstarı ZOE "2020 Küçük Elektrikli Arabalar Savaşı" için hazırlıklarını tamamladı...

kaynak: Renault

Avrupa'nın en çok satan elektrikli otomobili sorulsa, Tesla Model 3 ya da konuya biraz ilgiliyseniz Nissan Leaf cevabı çok hızlı geliyor insanın aklına. Ama hayır, doğru cevap Renault Zoe. Ve Renault, bu güçlü kalesini koruyup güçlendirme konusunda oldukça kararlı görünüyor.

Avrupa'nın en çok satan elektrikli otomobili sorulsa, konuyla biraz ilgililerin aklına önce Tesla Model 3 ya da Nissan Leaf gelir muhtemelen. Ama hayır, doğru cevap Renault Zoe. Ve Renault, bu küçük ama güçlü kalesini koruyup güçlendirme konusunda oldukça kararlı görünüyor.

 

Elektrikli araba sahibi olmak pek yakında hepimiz için sıradan bir durum olacak. O kadar ki, sırf elektrikli olduğu için bol atraksiyonlu tasarımlarla yola çıkan modeller, pek yakında yerlerini normal modellerin elektrikli versiyonlarına bırakacak (bkz. BMW i3).

İşte Renault Zoe (aslında Zoé), 2012'den beri bu normalleşmenin öncülerinden. Ve şimdi sıra 3. sürümüyle - detaylı bir makyaj da diyebiliriz - Renault Zoe'da. Dıştan o kadar olmasa da derinlemesine teknik yeniliklerle geliyor "Zoé 3.0"...

 

Renault Zoe'nin boyutlarında herhangi bir değişiklik yok. Tasarımda da radikal bir yenilik olmasa bile, daha kaslı ve sert hatlarıyla dikkat çekiyor Zoe 2019. Yeni LED farlar, yeni tampon tasarımı, enlemesine çizgiler ve krom dekorlu ön ızgarasıyla bu elektrikli Fransız artık daha enerjik görünüyor.

 

Burundaki dev Renault logosu aynı zamanda hızlı şarj portunun da kapağı. Logonun yan yatırılmış hali gibi tasarlanmış arka stoplar da yeni LED çizgileriyle en az ön taraf kadar çekici.R135 kodlu yeni Zoe, nam-ı diğer Zoe Z.E. 50 mevcut R110'un evrim geçirmiş hali. Kapasitesi artan 52 kW/saat'lik batarya, biri 80 kW (108 hp), diğeri 100 kW'lık (136 hp, 245 Nm) daha güçlü motorlar ve geliştirilen elektronik sistemleriyle Renault Zoe şimdi daha da iddialı.

 

Renault Zoe'nun boşalan pilleri normal şebeke bağlantısında 9 saat, 50 kW'lık hızlı şarj noktalarında ise 30 dakikada dolacak.
 


 

140 km/saat'e çıkan maksimum hızı, 10 saniyenin altındaki 0-100 derecesi ve 390 km'lik menziliyle 2020 model rakiplerle daha kolay başa çıkacak Renault Zoe. O rekabet ki günden güne nefisleşiyor! Mesela Honda e, Opel Corsa-e, VW ID.3, Mini Cooper SE, Peugeot e-208...
 


 

İç mekândaki sayısız yeniliklerin yıldızı, 9.3 inçlik dikey bilgi-eğlence ekranı ve dijital gösterge paneli. Orta konsoldaki bu dikey ekran, müstakbel Renault Clio'nun ekranıyla aynı olacak. Elektronik kumandalı vites kolu ve kablosuz şarj bölmesi de yeni Renault Zoe'daki diğer yıldız adayları.Gözünüz aydın, Apple CarPlay ve Android Auto da yeni Zoe'nin standart donanımında. Sanal gösterge paneliyse ekonomik sürüş bilgileri, araç durumu ve navigasyon görüntülerine ev sahipliği yapacak..

 

Koltuk kumaşları geri dönüşüme uğramış emniyet kemerlerinden üretilen Renault Zoe, böylelikle çevre hassasiyetini de göstermiş oluyor. Zaten kabindeki çoğu malzeme artık daha yumuşak ve daha kaliteli.Teknolojik yenilikleri de es geçmemiş Renault Zoe. Menüde acil fren desteği, trafik ışıklarını tanıma, kör nokta uyarısı ve yokuş kakış desteği gibi modern güvenlik donanımları mevcut.

 

Tadına varacaklara şimdiden afiyet olsun!