yukarı

Renault Scenic E-Tech: Aile dostu elektrikli crossover

Megane E-Tech'in büyük kardeşi pratik, teknoloji dolu ve sürdürülebilir bir iç mekanla geliyor.

04 Eylül 2023 kaynak: Renault

Renault, Münih'te düzenlenen IAA Mobilite Otomobil Fuarı'nda Scenic'in E-Tech adını taşıyan yepyeni beşinci neslini tanıttı. Kompakt minivan segmentinin öncülerinden biri, sürdürülebilirlik ve güvenliğe odaklanarak aile dostu karakterini koruyan tamamen elektrikli bir crossover'a dönüştürüldü.

Üretim modeli, özellikleri azaltılmış olsa da geçen yılki Vision Scenic Concept'e benziyor. Renault, crossover duruşunun Scenic'i alıcılar için daha cazip hale getireceğini umuyor, çünkü LCV tabanlı modeller hariç tutulursa minivanlar Avrupa'da neredeyse öldü.

Scenic E-Tech'in agresif yüzü, kapalı ızgara için özel bir desenle birlikte Rafale SUV amiral gemisine benzer bölünmüş far uygulamasını benimsiyor. Fütüristik alaşım jantların çapı 20 inçe kadar çıkıyor ve eski Peugeot ve şimdiki Renault tasarım patronu Gilles Vidal'in Peugeot'dan esinlenen özelliklerine katkıda bulunuyor. Diğer dikkat çekici özellikler arasında gömme kapı kolları, alüminyum tarzı dış aksanlar ve koyu renkli Y şeklindeki arka lambalar yer alıyor.

Renault Scenic E-Tech 4,470 mm uzunluğunda, 1,864 mm genişliğinde ve 1,571 mm yüksekliğinde ve 2,785 mm dingil mesafesine sahip. Bu rakamlar, neredeyse aynı genişliğe sahip, üretimi durdurulan dördüncü nesil Scenic minivandan 64 mm daha uzun ve 82 mm daha kısa olmasını sağlıyor. Ayrıca, Renault'nun EV serisinde daha geniş ve ferah bir alternatif olarak konumlandırılan Megane E-tech kompakt crossover'dan 271 mm daha uzun olmasına rağmen sadece beş kişilik bir düzende sunuluyor.

Pratiklik Scenic serisinin odak noktası olmuştur ve 38,7 lt kabin içi saklama alanı sunan yeni nesil de bir istisna değil. Arka yolcular için bardak tutucuları, saklama bölmesi, çift USB-C bağlantı noktası, katlanabilir standlar ve kablosuz şarj içeren kolçak öne çıkan özelliklerden biri. 545 lt'lik bagaj alanı önceki nesil Scenic'ten 27 lt daha küçük, ancak arka koltuklar katlandığında 1.670 lt'ye çıkabiliyor. Renault, diz mesafesi ve baş mesafesinin "en üst C segmenti aile otomobillerine" eşdeğer olduğunu iddia ediyor.

Yeni Scenic E-Tech'in bir diğer önemli unsuru da sürdürülebilirlik; zira Renault 2040 yılına kadar Avrupa'da, 2050 yılına kadar da tüm dünyada karbon-nötr bir marka olmak istiyor. Otomobil üreticisi, Scenic E-Tech'te kullanılan malzemelerin %24'e kadarının geri dönüştürüldüğünü ve kütlesinin %90'ının (batarya paketi dahil) geri dönüştürülebilir olduğunu iddia ediyor. Bu bağlamda, kabinde deri kullanılmamış, biyo-kaynaklı ve çevre dostu malzemeler kullanılmış.
 

Gösterge paneli, 12,3 inç dijital gösterge paneli ve Android tabanlı OpenR Link bilgi-eğlence sistemini çalıştıran 12 inç dokunmatik ekran dahil olmak üzere Megane E-Tech'ten taşınmış. Donanım 30 adede kadar ADAS içerirken, dört Multi-Sense modu (Comfort, Sport, Eco ve Perso) iç aydınlatmayı da etkiliyor. Scenic E-Tech'in öne çıkan özellikleri arasında AmpliSky teknolojisine sahip yeni Solarbay panoramik cam tavan yer alıyor. Cam, ön ve arka yolcular için iki bölüme ayrılarak tamamen şeffaftan opağa kadar değişebiliyor. Renault'ya göre, mekanik bir perdenin kullanılmaması ağırlık tasarrufu sağlıyor ve 30 mm ekstra baş mesafesi ekliyor.
 

Renault Scenic E-Tech, CMF-EV mimarisini Megane E-Tech ve Nissan Ariya ile paylaşıyor. Model lansmanda iki batarya boyutu ve iki güç çıkışı ile satışa sunulacak. Giriş seviyesi Scenic E-Tech, 170 HP ve 280 Nm tork üreten senkronize bir elektrik motoruna ve 418 km üzerinde bir WLTP menzili sağlayan 60 kWh pil paketine sahip. Amiral gemisi donanımı 218 HP ve 300 Nm tork üreten daha güçlü bir elektrik motoruna ve 610 km üzerinde menzil sağlayan daha büyük bir 87 kWh bataryaya sahip olacak.
 

Scenic E-Tech serisi üç donanım seviyesi içerecek: giriş seviyesi Techno, sportif ve premium Espirit Alpine ve amiral gemisi Iconic. EV ayrıca elektronik müzik bestecisi Jean-Michel Jarre ile iş birliği içinde oluşturulan benzersiz seslere (yaya uyarısı ve karşılama ses dizisi) sahip.
 

Renault Scenic E-Tech'in Avrupa'da pazara sunulması 2024 yılının başlarında planlanıyor. Fiyatlandırma daha sonraki bir tarihte açıklanırken, üretim Renault Grubu'nun ElectriCity tesislerinin bir parçası olan Fransa'daki Douai fabrikasında gerçekleşecek.