yukarı

Renault Rafale 2023: Renault’nun yeni coupe-SUV’u

Adını ünlü bir yarış uçağından alan Renault Rafale, Austral'in coupe versiyonu ve sadece hibrit motorla satılacak.

18 Haziran 2023 kaynak: Renault

Renault şu anda Avrupa'da kompakt ve orta boy SUV segmentlerine hitap eden Austral ve Espace modellerini sunuyor. Ancak, ufukta yakından ilgili başka bir model daha var. Adını 1930'ların bir yarış uçağından alan yepyeni Rafale'in 18 Haziran'da görücüye çıkması ve seriye gelişmiş ve daha çekici bir tasarım getirmesi planlanıyor. Rafale ayrıca elektrikli alt yapıyı kardeş modelleriyle paylaşacak.

Renault'nun kompakt coupe-SUV modeline ilişkin söylentiler uzunca bir süredir internette dolaşıyordu. Ancak, Nisan 2023'e kadar ilk kamuflajlı prototipler yollarda görünmedi ve 16 Mayıs'ta resmi bir teaser yayınlandı. Bu test araçları, yeni Rafale'nin Renault'nun en son tasarım dilini içereceği için Austral'ın coupe-SUV versiyonu olmanın ötesine geçeceğini doğruladı.

Rafale, yakın zamanda makyajlı Renault Clio tarafından tanıtılan yeni LED far tasarımını kullanıyor. Dikey DRL'ler ön tamponun alt kısmına kadar uzanarak girişlerle birleşiyor ve rakip Peugeot modellerinde bulunanlardan daha kalın. Amiral gemisi Esprit Alpine donanımında muhtemelen daha sportif tamponlar, daha büyük çaplı alaşım jantlar ve özel armalar yer alacak.

Daha agresif tasarım ipuçlarına ek olarak Rafale, Austral'a kıyasla daha cesur bir genel tasarım sergiliyor. Bu durum, belirgin omuzlar ve ağır açılı arka cam ile coupe-SUV duruşunu geliştiren tamamen yeniden tasarlanmış arka kısım gibi unsurlarda açıkça görülüyor. Renault'nun amblemini içeren uzun LED arka lambalar ve daha fazla yetenek için çift spoyler bekleniyor.

İç mekâna gelince, Renault Austral ve Espace'da bulunan dijital kokpiti kullanmasaydı şaşırırdık çünkü zaten otomobil üreticisinin cephaneliğindeki en son teknolojiye sahip. Buna 12,3 inç dijital gösterge paneli, 12 inç OpenR Link bilgi-eğlence dokunmatik ekranı ve 9,3 inç baş üstü ekranı da dahil. Premium deneyimi daha da yükseltmek için, 48 renkli ortam aydınlatma sistemi ve 12 hoparlörlü Harman Kardon ses sisteminin dahil edilmesi bekleniyor. Esprit Alpine'de görülene benzer Alcantara döşeme de lüks ambiyansa katkıda bulunabilir.

Rafale, Renault Grubu bünyesindeki çeşitli modellerin temelini oluşturan CMF-CD mimarisinin en son versiyonu üzerine inşa edilecek. Rafale'nin 2.738 mm'lik dingil mesafesini Espace ile paylaşması muhtemel, bu da tasarımcılara çekici bir profil oluşturmak için daha fazla esneklik sağlarken aynı zamanda daha geniş bir iç mekana izin veriyor.

Sonuç olarak, coupe-SUV'un toplam uzunluğu Austral'ın 4.510 mm'si ile Espace'ın 4.722 mm'si  arasında bir yere düşüyor. Bu boyutlandırma Rafale'ye, 4.570 mm uzunluğundaki Captur tabanlı Arkana'ya kıyasla daha fazla yaşam alanı sağlayacaktır.

Motor seçenekleri söz konusu olduğunda, Rafale'nin sportif görünümüyle uyumlu olması için ağır bir elektrifikasyon dozu bekleniyor. Renault, modelin E-Tech hibrit motorlarla satışa sunulacağını resmen doğruladı. Bunun, Austral ve Espace modellerine benzer şekilde 200 HP güç ve 205 Nm tork üreten kendinden şarjlı hibrit versiyonu içermesi kuvvetle muhtemel. Bu özel kurulum turbo şarjlı 1.2 litrelik bir motor, bir elektrik motoru, yüksek voltajlı bir marş jeneratörü, 2 kWh lityum iyon pil ve gücü ön aksa gönderen otomatik bir şanzımandan oluşuyor.

Renault'nun Rafale için, kayda değer bir tamamen elektrikli menzile ve güçlü performans özelliklerine sahip daha güçlü ve verimli bir plug-in hibrit seçeneği de sunması kuvvetle muhtemel. Modellerinin hem hibrit hem de tamamen elektrikli versiyonlarını sunan Peugeot'nun aksine Renault, VW Grubu'nun yaklaşımına benzer şekilde elektrikli araçları için ayrı bir platform kullanarak farklı bir strateji izliyor.

Bu nedenle, Renault elektrikli araçlara yönelik talebi karşılamak için ürün gamındaki diğer modellere odaklanacağından, Rafale'nin sıfır emisyonlu bir versiyonunun olmaması bekleniyor.

Renault Rafale'in bu yıl içinde Avrupa'da satışa sunulmadan önce 18 Haziran'da Le Bourget'deki Paris hava fuarında küresel olarak ilk kez görücüye çıkması planlanıyor. Avrupa'nın orta boy segmentinde (D-SUV) konumlandırılan araç, Peugeot 408 fastback'in doğrudan rakibi olacak. Ayrıca, Rafale'nin daha yüksek özellikli versiyonları, Mercedes GLC Coupe, BMW X4 ve Audi Q5 Sportback gibi premium rakiplerin temel modellerini düşünen müşterileri çekebilir.