yukarı

Renault Morphoz: Değişen ve gelişen bir konsept!

İhtiyaca göre 40 cm uzayıp kısalabilen Renault Morphoz, tam bir "yatay" zekâ mucizesi

kaynak: Renault

"Zekâ, uyum sağlama kabiliyetidir" demiş André Gide... Koronavirüsün başlattığı yeni çağda, bu kabiliyete çokça ihtiyacımız olacağına hiç şüphe yok.

 

Renault'nun 2025 sonrasına yaptığı tespit atışı Morphoz'un kabiliyeti de tam olarak "uyum sağlamak". "City" modunda 4.40 m'lik (Kadjar -8 cm) kompakt bir SUV olan Morphoz, "Travel" modunda 4,80 m'lik (Koleos + 13 cm) büyük beden SUV'a dönüşüyor. 

 

Renaul Morphoz konseptinin kısa hali

 

Hayatımızın %80 şehir içinde ve kısa mesafeli yolculuklarla geçmesinden hareketle Renault, "çalış-çalış-çalış-tatil-çalış" dizilimindeki hamster yaşam tarzımıza uyumlu, "2'si 1 arada" bir konsept çıkarmış ortaya.

 

Renault Morphoz

 

Hangi modeli hangi sınıfa koyacağımızı şaşırdığımız bir dönemde, önü ve arkası hareket ederek sınıflararası seyahate çıkıyor Renault Morphoz. İki Morphoz aks mesafesi (ön ve arka tekerler arası) farkı 20 cm'i bulan bu konsept araç, iç mekân ve bagaj hacminde de dönüşüm yaşıyor.

 

Hangi Morphoz uzun, hangisi kısa anlamakta zorlananlar için arabazzi'nin ipucu gelsin: Uzamış bir Renault Morphoz'u büyük oranda artan sarı detaylardan tanıyabilirsiniz. A sütunu, C sütunu ve kaputun üstündeki Renault sarısı detaylar ilk dikkat çekenler. Hiç olmadı ön camın hemen önünde, kaputun üstünde farkı gösteren cetvele bakarsınız. Gerçekten!

 

Renault Morphoz konseptinin uzun hali

 

Önde yan aynanın (yani kameranın) önünden itibaren ileri giden Renault Morphoz, asıl görsel farkı iç bükeyden dış bükeye dönüşen arka tasarımda yaşıyor. Bilgisayar kasalarındaki havalandırmaları andıran iç içe geçmiş ızgaralar hem hareketi mümkün kılıyor hem de tasarımda belirleyici unsurlardan biri. Bkz. farlar - aydınlatma grupları + iç mekan zemini ve direksiyon...

 

Genişlemeden sadece uzatılan bacaklar ve bagaj hacminin yararlandığını düşünmekte acele etmeyin, "Z36" kodlu bu Renault tam bir Lady Gaga!

 

Renault Morphoz her açıdan fark yaratıyor!

 

Kısa yapılı City modunda, zemin altındaki 40 kWs'lik batarya 134 hp'lik elektrik motoruyla 400 km'lik bir menzil vaadediyor. Travel modundaysa, adından da anlaşılacağı üzere, uzun yola çıkacağınızı düşünüp 50 kWs'iik ikinci bir batarya devreye giriyor.

 

Bu ikinci bataryaya kavuşmak için özel bir platformun üzerine geçiyorsunuz ve hidrolik asansörün yükselttiği batarya ile kenetlenme tamamlanıyor. Buyrun size 215 hp güç ve 700 km menzil! Hayalimizdeki şarj yönteminin değişik bir yorumunu yapmış Renault.

 

Renault Morphoz konsepti kabinde de çok değişken

 

3. seviye yarı-otonom sürüşe uygun tasarlanan Renault Morphoz, zamanında Hayat Mecmuası'nda yayınlanan illüstrasyonların aksine, sadece yan koltuğun ters dönmesine izin veriyor. Arkaya kadar uzanan orta konsol arkada oturanlara da bolca multimedya oyuncağı mevcut. 

 

Renault Morphoz bizi bekliyor, biz de onu

 

Ahşap dekorlarından koltuk döşemelerine bolca geri dönüşümlü malzeme kullanılan Renault Morphoz'un mermer desenli zemin plastikleri bile yoğurt kabından üretilmiş. Geleceğin Morphoz'unu çöpe atmadınızdan emin olun lütfen:)

 
Renault Morphoz ve olmasa da olur direksiyonu
 

Dijital detoks yapmak istediğiniz anda, geniş bilgi ve eğlence ekranı katlanıp ön panele gizlenebiliyor. Ya, gerçekten mahçup ediyorsun bizi Renault! Köşeli direksiyonun hariç her şeyihni gerçek hayatta da görmek isteriz:)

 

Renault Morphoz Konsepti geleceğe şık bir bakış