yukarı

Renault Megane Sedan 2021: Popüler sedan yenilendi

Renault geçtiğimiz ilkbaharda Megane ailesini sedan karoserlisi dışında yenilemişti. Şimdi sıra sedana geldi…

02 Kasım 2020 kaynak: Renault

Sahneye en son assolistler çıkar malum... Mart ayında Cenevre'de örtüyü kaldıran hatchback ve station (Estate) Megane'dan sonra şimdi de karşınızda, Megane Sedan 2021!..

Tıpkı kardeşlerinde olduğu gibi, makyajlanan sedan kasada da tasarım değişiklikleri hayli hafif tutulmuş. Makyajlı Megane Sedan'a dışarıdan bakıldığında C şeklindeki farlar ve arka lambaların tamamen LED aydınlatmaya kavuşmuş olması ilk göze çarpan detaylar.

Yeni Renault Megane Sedan_arabazzi.com

Bunun yanında, yenilenen Megane Sedan, krom unsurları içeren yeni bir tampon ve ızgaraya kavuşmuş. Hava deflektörleriyse daha iyi bir aerodinami için tekerlek kemerlerinin önüne yerleştirilmiş.

Profilden bakıldığında tek göze çarpan, donanıma göre 16 ila 18 inçli yeni jant tasarımları. Pardon, bir de kapı kolu aydınlatmaları var.. Arkadaki yeniliklerse dinamik sinyallere kavuşan LED stoplar ve sahte egzoz çıkışlarıyla sınırlı.


Yeni Renault Megane Sedan'ın arkadaki yenilikleri, dinamik sinyallere kavuşan LED stoplar ve sahte egzoz çıkışlarıyla sınırlı_arabazzi.com

İç mekânda yapılan yenilikler ise daha dikkat çekici. GPS navigasyonunu da entegre eden 10,2 inçlik dijital gösterge paneli teknoloji rekabetinde Megane'ın elini güçlendirecek.

Boyutları donanım seviyesine değişmekle beraber, gösterge panelinin yanında ayrıca dikey konumlandırılmış 9,3 inçlik yeni bir multimedya ekranı yer alıyor.

Bu ekran ses tanıma, Google adres arama ile navigasyon ve gerçek zamanlı trafik bilgilerinin yanı sıra Android Auto ve Apple CarPlay uyumluluğu sunan yeni Renault Easy Link işletim sistemine sahip.

Renault, ergonomiyi iyileştirmek için direksiyon simidindeki kumandaları bir araya getirmiş ve sıcaklık kontrollerini daha erişilebilir bir düzende sunmuş. Elektrokromik çerçevesiz dikiz aynası, klima kontrollerinde krom kaplamalar ve yeni döşemeler de kalite hissini artırmaya yönelik dokunuşlar.

Son olarak, daha konforlu bir sürüş pozisyonu için sürücü koltuğunun artık elektrikli ayarlanabildiğini de ekleyelim. 

Yeni Megane Sedan makyajla Android Auto ve Apple CarPlay uyumluluğu sunan yeni Renault Easy Link sistemine kavuşmuş_arabazzi.com

Renault, daha fazla sezgisellik sunan Multi-Sense sürüş modu seçicide de değişiklikler yapmış. Sürüş tercihinize göre dört sürüş modu sunuluyor: Eco, Comfort, Sport ve MySense.

Motor gamına, 115 hp güç sunan ve altı ileri manuel şanzımanla eşleştirilen 1.0 TCe turboşarjlı, üç silindirli benzinli motor eklenmiş. Diğer motor seçenekleri arasında 6 ileri manuel veya 7 ileri EDC çift kavramalı şanzımana bağlı 140 hp güç üreten 1.3 TCe de mevcut.

Sunulan tek dizel motor 115 HP 1.5 Blue dCi olarak kalmış. Bu dizel motor 6 ileri manuel ve 7 ileri EDC çift kavramalı şanzıman seçenekleriyle tercih edilebiliyor.

Güvenlik cephesinde, 2021 Megane Sedan, Start & Stop işlevli Adaptif Hız Sabitleyici, yaya algılamalı Aktif Acil Durum Fren Sistemi, Arka Çapraz Trafik Uyarısı ve elektronik park freninin geliştirilmiş Otomatik Tutma işlevini de içeren yeni sürüş yardımlarını sunmaya başlıyor.

Türkiye’de üretilen Renault Megane Sedan 2021'in başından itibaren yaklaşık 30 ülkeye ihraç edilmeye devam edilecek.