yukarı

Renault Grand Kangoo: 7 koltuk ve elektrikli seçeneği geldi

Fransız minivan, 7 koltuğun tamamı yerindeyken 500 lt kargo alanı sunuyor.

05 Eylül 2023 kaynak: Renault

Renault Kangoo minivanın üçüncü nesli, alan ve pratiklikten ödün vermek istemeyenler için 7 koltuklu daha uzun bir versiyona sahip oldu. 2024 Grand Kangoo, Münih'te düzenlenen IAA Mobility 2023 fuarında benzinli, dizel ve tamamen elektrikli motor seçenekleriyle görücüye çıktı.

LCV tabanlı minivan segmentindeki rekabet, Citroen Berlingo, Peugeot Partner, Opel Combo Life ve Toyota Proace City dörtlüsü gibi rakiplerin halihazırda uzun dingil mesafesi seçeneği sunmasıyla kızıştı. Bu bağlamda Renault, standart versiyona daha geniş bir alternatif olarak Grand Kangoo ile ürün gamını genişletiyor.

Şirket Grand Kangoo'nun boyutlarını resmi olarak açıklamadı. Ancak, neredeyse aynı olan Kangoo L2 Van'a bakılırsa, modelin 4.910 mm uzunluğunda ve 3.100 mm dingil mesafesine sahip olması gerekiyor. Bu da onu standart Kangoo'dan 424 mm daha uzun ve ön ve arka akslar arasında 384 mm ekstra boşluk anlamına geliyor.

Kutu şeklindeki daha uzun gövdeden yararlanan Grand Kangoo, 500 lt kargo alanıyla 7 yetişkini barındırabilir. Kayar, katlanır, geri çekilebilir ve çıkarılabilir 5 arka koltuk, bagajın 3.750 lt'ye kadar büyüyebileceği ve modeli etkili bir şekilde ticari bir araca dönüştürebileceği anlamına geliyor. Ön yolcu koltuğunu katlarsanız, 3,11 m'ye kadar uzunluğa sahip eşyaları sığdırabilirsiniz. Ayrıca, ikinci sırada sürgülü bir çekmece ve zemin altı bölmeleri de dahil olmak üzere 58 lt kabin içi saklama alanı bulunuyor.

Renault, üçüncü sıradaki sınıf lideri 164 mm (6,5 inç) diz mesafesi ve daha kolay erişim ile övünüyor. Bu, Kangoo'dakilerden 18 cm (7,1 inç) daha uzun olan 83 cm (32,7 inç) ölçülerindeki daha uzun sürgülü kapılara atfediliyor. Bagaj kapağı hem standart hem de camlı formlarda mevcuttur. Çocuk bakım uzmanları veya beşiz bebek sahibi olan aileler için Grand Kangoo'da Isofix noktalı 5 koltuk bulunuyor.

Renault minivan için üç donanım seviyesi sunuyor: giriş seviyesi Authentic, Equilibre ve aile odaklı Techno. Dış tasarımın çoğunda olduğu gibi (arka kapılar ve daha uzun dingil mesafesi hariç), gösterge paneli standart Kangoo'dan taşınmış. Fırçalanmış koyu ahşap aksanlar, opsiyonel 10 inç dijital gösterge paneli ve bağımsız bilgi-eğlence ekranında olduğu gibi LCV kökenlerini gizlemeye çalışıyor. Mevcut toplam 14 ADAS sistemi Grand Kangoo'ya Seviye 2 otonom kabiliyeti kazandırıyor.
 

Yeni Grand Kangoo benzinli, dizel ve elektrikli seçenekler sunuyor. Euro 6E uyumlu içten yanmalı motorlardan başlayarak, 1.3 litrelik benzinli 130 HP güç üretiyor ve 6 ileri manuel veya 7 ileri EDC otomatik ile eşleştirilebilir. 1.5 litrelik dizel 96 HP güç üretiyor ve sadece 6 vitesli manuel ile kullanılabiliyor.
 

Bununla birlikte, serinin en önemli özelliği, 122 HP ve 245 Nm tork üreten tek bir elektrik motoruyla gelen sıfır emisyonlu Grand Kangoo E-Tech oluyor. Eco sürüş modu kullanıldığında güç 76 HP ile sınırlandırılarak menzile öncelik veriliyor. Bu arada, 45 kWh lityum-iyon batarya 265 km WLTP menzili sunuyor. Grand Kangoo, 80 kW DC şarj cihazı kullanarak sadece 10 dakikalık şarjla 80 km menzili doldurabiliyor. %70'in altına düştüğünde ücretsiz olarak değiştirilecek olan akü için 8 yıl veya 160.000 km garanti sunuluyor.
 

Yeni Grand Kangoo, Kuzey Fransa'daki Maubeuge fabrikasında, standart Kangoo, Nissan ve Mercedes-Benz'in mekanik olarak ilgili minibüsleri ve yakında çıkacak olan Renault 4 ile birlikte üretilecek. Ancak Kangoo E-Tech'in elektrikli motoru ve şarj cihazları Normandiya'daki Cleon fabrikasından sevk edilecek.
 

Renault Grand Kangoo için sipariş defterleri 2023 yılının sonuna doğru açılacak ve ilk teslimatların 2024 yılının başlarında yapılması bekleniyor. Fiyatlandırma henüz açıklanmadı, ancak Grand Kangoo'nun standart Kangoo'dan daha pahalı olacağını varsaymak yanlış olmaz. Renault, 1997'de orijinal Kangoo'nun piyasaya sürülmesinden bu yana 50 ülkede toplam 4,4 milyon adet Kangoo sattı.