yukarı

Renault Clio 2023: Yeni Alpine donanımıyla geliyor

Ön kısımda daha köşeli bir aile yüzü ve yeni iç mekan malzemeleri var, ancak başka pek bir şey değişmedi.

18 Nisan 2023 kaynak: Renault

Küçük otomobiller bir zamanlar Avrupa otomobil endüstrisinin can damarıydı, ancak kıtanın yollarından kaybolma tehlikesiyle karşı karşıyalar. Ford Fiesta'yı çoktan ortadan kaldırdı ve Volkswagen Euro 7 emisyon regülasyonları devreye girdiğinde Polo'yu bırakacağına dair ipuçları veriyor. Ancak subcompact ya da Avrupa'da bilinen adıyla supermini'lerle muhtemelen herkesten daha yakından ilişkili bir marka olan Renault, henüz küçük bir crossover fikriyle baştan çıkmamış alıcıları tuzağa düşürmeye devam edebilmek için Clio'yu yeniledi.Bahsedilecek büyük bir mühendislik değişikliği yok, ancak ön taraf, Espace gibi yakın zamanda piyasaya sürülen Renault'larla aynı çizgiye getiren yeni, daha agresif bir görünüm ve markanın fırçalanmış saten kromdan yeni kurumsal logosunu kazanıyor. Yenilenen tasarımın en çarpıcı unsuru, artık tüm seride standart olan ince LED farlar ve otomobilin sol ve sağ köşelerinde yer alan ve her biri Renault eşkenar dörtgeninin (sizin ve benim için elmas) bir yarısını temsil eden parçalı DRL'ler.Techno veya yeni Alpine Esprit donanımında sipariş edilen otomobiller, bu resimlerde görüldüğü gibi Techno için motor sporlarından ilham alan bir tampon tasarımına sahip. Alpine Esprit modelleri ayrıca arkada gri bir alt tampon bölümüne sahip olurken, tüm otomobiller kristal berraklığında kapaklara sahip yeni arka farlar kazanıyor.

İçeride malzemeler daha kaliteli ve sürdürülebilir kumaşlar var, ancak genel düzen ucuz versiyonlarda 7 inç ekran ve daha pahalı araçlarda 9.3 büyük ölçüde eskisiyle aynı. Esprit Alpine'i tercih ettiğinizde Alpine'in 'A' logosuyla süslenmiş ağır destekli spor koltuklarda oturacaksınız, 17 inç jantları delikli deri üç kollu direksiyon simidiyle yönlendirecek ve ayaklarınızı alüminyum pedallarda dans ettireceksiniz.Ne yazık ki, Alpine'e özel bir motor yok, aynı motor seçeneklerinden en güçlüsü 145 HP gücündeki 1.6 litrelik E-Tech hibrit. 100 HP 1.2 litrelik üç silindirli, yine 1.2 90 HP versiyon ve yokuşlarda bisikletliler tarafından geçilmekten çekinmeyenler için 65 HP atmosferik 1.2 sunuluyor. Avrupa'da dizel satışlarının hızla düşmesine rağmen Renault, Clio'da 100 HP dCi 100 şeklinde bir motor sunmaya devam ediyor.

Herhangi bir saf elektrikli motor mevcut değil. Ama ne kadar süre için? Clio, 16 milyon satış adedine ulaşarak Renault için yıllar boyunca büyük bir hit oldu, ancak marka 2030'dan itibaren yalnızca elektrikli bir marka olarak geleceğe doğru ilerlerken bunun son nefesi olup olmadığını merak ediyoruz.