yukarı

Renault Captur 2024: Yeni tasarım, yeni donanım

Renault Clio'nun daha pratik kardeşi, SUV ordusuyla mücadele etmek için yaşam döngüsünün ortasında bir makyaj alıyor.

04 Nisan 2024 kaynak: Renault

Clio'nun subcompact SUV kardeşi Renault Captur, otomobil üreticisinin en yeni tasarım dilini ve kabin içinde daha fazla teknolojiyi benimseyerek yaşam döngüsünün ortasında bir güncelleme aldı. Makyajlı modelde Renault'nun sürdürülebilirlik taahhüdüne uygun olarak deri ve krom kullanılmazken, serinin en üstüne amiral gemisi Esprit Alpine donanım eklendi. Benzinli, LPG'li, hafif hibrit ve tam hibrit versiyonları içeren motorları büyük ölçüde aynı kalırken dizel versiyonlar yer almıyor. 

2024 Renault Captur, Scenic E-Tech ve daha büyük Rafale'ye benzeyen yeniden tasarlanmış bir yüze sahip. Gilles Vidal başkanlığındaki tasarımcıların hedefi, kentsel SUV için daha premium bir duruştu. Bu bağlamda, yeni farlar standart olarak tam LED teknolojisine sahip ve değiştirilmiş ön tampondaki ok şeklindeki DRL'lerle birleşiyor. Arka lambalar revize edilmiş LED grafiklere sahip olsa da karoserin geri kalanı hemen hemen değişmemiş. Captur nihayet güncellenmiş Renault amblemine kavuşuyor ve 14 renk kombinasyonu ve 17 ila 19 inç arasında değişen yeni jant tasarımlarıyla sunuluyor. 

Yeni Esprit Alpine donanım, serinin yeni amiral gemisi olarak üretimden kaldırılan RS Line'ın yerini alıyor. Arduvaz Grisi tampon ekleri, parlak siyah vurgular ve versiyona özgü 19 inç alaşım jantlarla görsel olarak ayırt ediliyor. İç kısımda deri yerine sürdürülebilir "çok dokulu" kumaş döşeme, Alpine ve Fransız bayrağı amblemleri, mavi dikişler, gösterge panelinde mavi-gri bir ek ve alüminyum pedallar bulunuyor. 

Makyajlı Captur'un dijital kokpiti 10,25 inçlik yeni bir dijital gösterge paneli ve OpenR bilgi-eğlence sistemi için biraz daha büyük 10,4 inçlik bir dokunmatik ekran ile geliştirildi. İkinci ekran, en son Android Automotive 12 yazılımı üzerinde çalışan Google yerleşik özelliğine sahip. Yolcular USB-C şarj bağlantı noktalarına (iki veya dört), kablosuz şarj pedine, günün saatine uyum sağlayan ortam aydınlatmasına ve isteğe bağlı dokuz hoparlörlü Harman Kardon ses sistemine erişebiliyor. 

4.239 mm uzunluğundaki SUV aile dostu karakterini koruyor. Geniş iç mekanda sürgülü arka koltuklar, 24,7 lt kabin içi saklama alanı ve beş kişilik konfigürasyonda 484-616 lt arasında değişen bir bagaj boyutu bulunuyor.
 

Makyajlı Captur, denenmiş ve test edilmiş CMF-B alt yapısını koruyor. Ancak Renault mühendisleri sürüş keyfini artırmak amacıyla süspansiyon geometrisini, amortisörlerin özelliklerini ve direksiyon kalibrasyonunu değiştirdi. Ayrıca, en güçlü versiyonlar tamamen yeni amortisörlerle donatıldı ve Esprit Alpine daha iyi yol tutan 225/45R19 Michelin lastiklere sahip.
 

Motorlar makyaj öncesi Captur'dan aktarılmış. Giriş seviyesi turbo 1.0 litre TCe üç silindirli motor 90 HP veya LPG formunda 100 HP güç üretiyor ve altı vitesli bir manuel ile eşleştiriliyor. 48V hafif hibrit sistemli daha güçlü turbo 1.3 litrelik TCe dört silindirli motor, altı vitesli manuel ile eşleştirildiğinde 140 HP veya EDC otomatik ile birleştirildiğinde 160 HP güç üretiyor. Bazı pazarlarda 155 HP gücünde elektrikli olmayan 1.3 litrelik TCe de bulunuyor.
 

Son olarak, en verimli seçenek kombine 145 HP güç üreten E-Tech hibrit oluyor. Bu düzenek atmosferik 1.6 litrelik bir motor, iki elektrik motoru, 1.2 kWh batarya ve gücü ön aksa gönderen çok modlu "dog-clutch" otomatik şanzımandan oluşuyor. Renault'ya göre Fransa'daki Captur müşterilerinin %41'inden fazlası tam hibrti tercih ediyor. Garip bir şekilde, daha önce mevcut olan plug-in hibrit türevinden bahsedilmiyor, ancak gelecekte bir ara seriye eklenebileceğini tahmin ediyoruz.
 

AWD konfigürasyonunda mevcut olan sağlam Dacia Duster kardeşinin aksine, makyajlı Renault Captur'un tüm versiyonları önden çekişli. Bununla birlikte, Multi-Sense sürüş modlarının (Eco, Sport, Comfort ve MySense) yanı sıra Renault, hafif arazi koşullarında çekişi artırabilen isteğe bağlı bir Extended Grip ayarı (Snow / All-Terrain) ekledi. Güvenlik donanımı da, bağlama duyarlı Aktif Sürücü Asistanı ve opsiyonel Hibrit Öngörülü Sürüş dahil 28 ADAS sistemi ile geliştirildi.
 

2024 Renault Captur, Nisan 2024'ten itibaren Avrupa pazarlarında satışa sunulacak. SUV, selefinde olduğu gibi Renault'nun İspanya'daki Valladolid fabrikasında üretilecek. Fiyatlandırma önümüzdeki haftalarda açıklanacak.
 

Fransız modelin Avrupa'nın kalabalık B-SUV (subcompact) segmentindeki rakipleri arasında yakın zamanda makyajlanan Peugeot 2008, Ford Puma, Nissan Juke, VW T-Cross ve Skoda Kamiq yer alıyor. Üç sıralı bir düzen benimsemesi beklenen Citroen C3 Aircross ve Opel Frontera kardeşlerle mücadele etmek için Renault Captur'a yakında daha uzun bir gövdeye ve daha da geniş bir iç mekana sahip mekanik olarak ilgili Symbioz katılacak. Son olarak, tamamen elektrikli cephede Renault, 2024 yılında piyasaya sürülmesi beklenen benzer boyuttaki R4 crossover üzerinde çalışıyor.