yukarı

Renault Austral 2023: Test

Austral, Renault'nun güçlü bir modeli, ancak ultra rekabetçi aile SUV pazarında işi kolay değil.

23 Temmuz 2023 kaynak: Arabazzi

Renault yeni Austral ile aile SUV'u segmentine iddialı bir giriş yaptı. Güncel bilgi-eğlence sistemi gerçekten iyi çalışıyor, bu da bazı cephelerde satışları kazanmak için yeterli olacaktır. Bununla birlikte, pratiklik sınıf lideri olmaktan ziyade kabul edilebilir ve Austral'ın özellikle sürüşü sınıfının en güçlüleri göz önüne alındığında en güçlü yanı değil. Renault'nun Kadjar'dan sonra sunduğu güçlü bir model, ancak pazarın bu alanı son derece rekabetçi ve bu alanda çok yetenekli rakipler var.

Austral, Renault için hayati derecede önemli bir otomobil. Ancak, başarılı Kadjar ailesi SUV'unun devamı olarak, Fransız markanın müzik endüstrisinin 'zor ikinci albümüne' eşdeğer bir durumla karşı karşıya olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü rekabetin katlanarak arttığı bir sektörde lansmanını yapıyor; Peugeot 3008 ve Skoda Kodiaq'ın yanı sıra Hyundai Tucson (bu arada Renault'nun Austral'ı geliştirirken bir numaralı kıyas noktası), Kia Sportage, Nissan Qashqai, Ford Kuga ve Toyota RAV4 tam hibrit güçle geliyor.

Bu arada Austral da öyle. Aslında, bu yeni modelde mevcut olan tek motor; hafif hibrit. Çarpıcı görünümlü SUV, toplam 160 HP güç üreten 1.3 litrelik dört silindirli turbo benzinli motora sahip.

LED farlar, 9,3 inçlik bir baş üstü ekranı, 12,3 inçlik bir dijital gösterge paneli ve Google destekli bilgi-eğlence sistemini çalıştıran 12 inçlik bir dokunmatik ekran bulunduğu için, teknoloji hikayesi de aynı derecede ilgi çekici.

Yazılım devinin sistemlerinden beklediğimiz her zamanki sezgisel entegrasyon seviyesini sunan sesli kontrol ile mükemmel şekilde çalışıyor. Sesli kontrolü kullanarak evinizdeki eşyaları bile otomobilinizden kontrol edebilirsiniz. Grafikler keskin ve Google bağlantısının belirgin olduğu alanlarda (özellikle hem ana ekrandaki hem de dijital gösterge panelindeki haritalama) arayüz güzel görünüyor, Renault menüleri ise markadan şimdiye kadar deneyimlediğimiz her şeyden daha şık görünüyor ve çalışıyor. Bunun için Google destekli hızlı Qualcomm Snapdragon işlemciye teşekkür ederiz.

Hareket halindeyken Austral'ın motor sistemi rafine. Küçük elektrikli motor, araç durduğu anda devreye giriyor. Motorun çalışması ve otomatik olarak durması sarsıntısız ve konforlu şekilde gerçekleşiyor. Motor sesi sert hızlanmalarda bile bastırılmış durumda. Örneğin bir Qashqai e-Power ya da RAV4 kadar gürültülü ya da boğucu değil. Performans olarak bekleneni sunuyor, yakıt tüketimi de makul değerlerde. Bizim kullandığımız süre boyunca ortalama 7 litreler civarında gezinebildik.

Sürüş özelliklerine geçtiğimizde Austral dezavantajlı yönünü gösteriyor. Gövde kontrolü iyi olmaktan öte değil, ancak bozuk yollarda süspansiyon tümsekleri filtrelemekte zorlanıyor, bu nedenle Austral'ın şasisi şehir içi hızlarda sarsıntılı hissettiriyor. Otoyolda daha fazla hız ve enerji ile biraz daha iyi görünüyor. Daha akıcı yollarda çeviklik iyi, hafif direksiyon oldukça hareketli bir his sunmaya yardımcı oluyor, ancak yine de sportif olmaktan uzak.

Yine de 4Control arka aks direksiyonu bir artı. Direksiyon ağırlığı hafif, ancak düşük hızlarda ters yönde dönen arka tekerleklerle birlikte Austral'ın güzel bir manevra kabiliyetine sahip olduğu anlamına geliyor. Aracın dönüş dairesi 10,1 metre ile bir Clio'dan daha dar.

Pratiklik yine de iyi. Panoramik tavanla bile arkada geniş bir alan var (ayaklarınızı öndeki koltuğun altına sokmak için alan biraz dar olsa da) ve 500 litrelik bagaj, Austral'ın sınıf standartlarını karşılamasını sağlıyor.

En azından içerideki depolama alanı iyi. Kapı gözleri iyi bir boyutta, ana ekranın altında iki bardak tutucu, dokunmatik ekranı kullanırken eliniz için bir dinlenme yeri olarak ikiye katlanan kayar kolun altında derin bir saklama bölmesi ve bunun arkasında büyük bir kapaklı bölme daha var.

Kabinin alt kısmındaki malzemelerin bazıları sert, ancak Austral'ın bu alandaki kaplaması sınıftaki pek çok araçtan daha kötü değil, ayrıca ön göğüsteki bazı hoş, yumuşak malzeme ekleri ve gerçek metal kaplamalar daha premium fiyat etiketini haklı çıkarmaya yardımcı oluyor. Bununla birlikte, ucuz hava menfezleri bunun gerçek bir premium oyuncu olduğu yanılsamasını bozuyor.