yukarı

Range Rover Sport 2023: İlk elektrikliye merhaba!

Land Rover, yeni Range Rover Sport'u tanıttı. Markanın ilk tamamen elektriklisi olmaya hazırlanıyor.

10 Mayıs 2022 kaynak: Land Rover

Range Rover Sport, lansmanından itibaren elektrikli versiyon sunmayacak fakat BMW'den alınan 4.4 litrelik V8 ve 113 km'ye kadar elektrik menziliyle iki PHEV güç aktarma organı seçeneği ile selefine göre büyük ilerlemeler kaydediyor.

Range Rover modellerinin çoğunlukla sade tasarım güncellemelerine alıştık ve üçüncü nesil Range Rover Sport bu kurala bağlı kalıyor, genel tasarımı temelden değiştirmeden yerini aldığı otomobilden daha temiz ve modern görünüyor. Hem yakın zamanda tanıtılan 2022 Range Rover ağabeyinden hem de ultra ince farlar ve açılır kapı kolları da dahil olmak üzere daha eski, daha küçük Evoque'dan tasarım ipuçlarını ödünç alıyor.Ancak boyut farklılıkları bir yana, Sport, aydınlatma gruplarını ve “Range Rover” amblemini arka camın altında tek bir yatay şeritte barındırıyor ve plaka süslenmemiş bagaj kapağının biraz altına monte edilmiş durumda.

Kabinde, yolculara artırılmış bacak mesafesi, 22 yöne ayarlanabilen masaj koltukları, gelişmiş bir hava temizleme sistemi, isteğe bağlı 1.430 W, 29 hoparlörlü Meridian hifi, aktif gürültü önleme ve 13.7 dijital gösterge paneli gibi özellikler sunuluyor. SUV'nin birçok aygıtının çoğu, 13.1 kavisli Pivo Pro dokunmatik ekranla kontrol ediliyor, ancak Land Rover'ın Amazon Alexa'ya uyma kararı, ses kontrolünün aslında birçok otomobilden daha iyi çalışması gerektiği anlamına geliyor.Tasarım açısından, Sport'un iç tasarımı ile Range Rover arasında net bir bağlantı var, ancak Sport'un bilgi-eğlence ekranı ve altındaki konsol daha yatay duruyor ve Sport'un performans otomobili olması gerektiğini hatırlatıyor.Bu yeni arka tasarım ve iç tasarım bile yüzeyin altında neler değiştiğini yansıtmıyor ve biz sadece tekerlekler arasındaki mesafeyi 2.977 mm'ye uzatan 54 mm'lik ekstra aks mesafesini biliyoruz. Range Rover gibi, Sport da Land Rover'ın EV, PHEV ve hafif hibrit araçlar için tasarlanmış bir mimari olan MLA-Flex platformunda yükseliyor. Şirketin önümüzdeki dört yıl içinde altı adet tamamen elektrikli model çıkarma planındaki kilit silah olacağa benziyor.Sport'un benzinli, dizel ve plug-in hibrit seçenekleri, lansmanından itibaren daha geleneksel güç aktarım zevklerine sahip müşterileri memnun etme arzusunu vurguluyor. Avrupa ve Kuzey Amerika'da bulunan motorlara odaklanılması, mekanik inceliği takdir eden sürücüler için iyi haber. Eski otomobilin dört silindirli motorlarının sıralı altılar için hurdaya ayrılması ve performans oburları için bir V8'in mevcut olması da diğer güzel haberlerden…Her motor seçeneği, dört tekerleği sekiz vitesli bir ZF otomatik şanzımanla hareket ettiriyor. Akıllı Dört Tekerlekten Çekiş sistemi, iki tekerlekten çekiş için yeterli yol tutuş olduğunu algıladığında verimliliği artırmak için ön aksı ayırabiliyor.Range Rover'ın ağabeyi ile ortak olarak Sport, performansın zirvesindeki P530'a güç sağlamak için 4.4 litrelik bir BMW V8’i ödünç almış. V8'in üretiminin kaçınılmaz SVR versiyonu için 600 beygirden fazla olacağına bahse girebilirsiniz. Hibrit cephesinde ise P510e, P440e'den 70 HP daha güçlü olmasına rağmen, her ikisi de aynı 3.0 litrelik Ingenium sıralı altı ve 38,2 kWh pil takımını kullanıyor.

P440e, 114 km'lik etkileyici bir WLTP elektrikli sürüş menzili derecesine sahip ve P510, 113 km ile 1 km daha geride. Range Rover gibi, Sport PHEV 50 kW DC şarj kapasitesine sahip, yani 40 dakikada yüzde 80'e kadar şarj olabiliyor.

Sport'un zorlu yollarda bir Defender gibi gidebilmesi için Land Rover mühendisleri oldukça fazla mesai yapmışa benziyor. Bu zorlu görevi yerine getirmeye yardımcı olmak için Sport, yeni değiştirilebilir çift odacıklı havalı yaylara ve ayrıca daha yüksek donanımlı modellerde standart olan arka tekerlekten yönlendirme seçeneğine sahip.Ayrıca Land Rover'ın eski Range Rover Sport SVR'ye benzer bir yuvarlanma direnci sağladığını iddia ettiği ve daha fazla konfor sağladığını açıkladığı 48 V aktif yuvarlanma kontrolü sunuluyor. First Edition versiyonlarını tercih edenler, yuvarlanma kontrolü, arkadan tekerlek yönlendirmesi, elektronik aktif diferansiyel ve frenleme ile tork vektörünü bir arada içeren Stormer Handling Pack'e sahip oluyor.

Sport kullanan çok az kişi engebeli yollara sapacak ama Land Rover, yeni havalı süspansiyon sisteminin ve cadde sürüşünü iyileştiren arka tekerlek yönlendirmesinin asfalt yollardan uzaklaşmaya da yardımcı olduğunu iddia ediyor. Terrain Response kontrolörü eğim, yuvarlanma, yalpalamayı izleyen ve aracın hızını buna göre ayarlayan yeni bir arazi hız kontrol sistemi ile birleştirildi. Ayrıca, sürüş yüksekliğini maksimuma ayarlayan ve 900 mm derinliğe kadar suda gezinmenizi sağlamak için kabin havalandırmalarını otomatik olarak kapatan bir Wade Modu da var.