yukarı

Range Rover Evoque 2019: Velarize Evoque

Kendinden sonra gelen tüm Land Rover'ları etkileyen modern zaman klasiği Evoque için yenilenme zamanı...

kaynak: Land Rover

İlki çıktığında hepimiz titreyip geleceğe ışınlanmıştık da uzun süre kendimize gelememiştik. Yıllar boyunca tazeliğini korumuş olsa da zaman Range Rover Evoque için bile acımasız.

 

Görüntüde yeni Evoque

 

Yeni Evoque eskisi kadar şok edici bir yenilik değil doğal olarak. Kendisinden sonra gelen tüm Land Rover'ları etkiledikten sonra kendi kendini de fazlaca etkilemişe benziyor. Gerçi kim 750.000 adet satan bir "bestseller"ı baştan aşağı yeniler ki... 

Evet, eski Evoque ile son Land Rover şaheseri Velar'ı (bkz. far grupları, kapı kolları...) tek bünyede toplamış yeni Range Rover Evoque.

 

Bakmayın eskisine fazlaca benzeyip neredeyse "makyaj mı acep?" tereddütü yarattığına. Yeni Evoque'un değişmeyen tek parçası kapı menteşeleri. Gerçekten!

 

Kabinde Evoque

 

Yeni Range Rover Evoque'un bir kez daha aşırı seksi görünmesi gerçeğini bir tarafa bırakıp ilkinin zayıf halkası iç hacme değinelim. 

Boyu (4,37 m) uzamamış olsa da aks mesafesi, yani ön ve arka tekerlerin arası uzayan yeni artık daha fazla diz ve baş mesafesi sunuyor. Yine de arkada üç yetişkin ne kadar mesut bir ilişki yaşar bilinmez.

 

591 litrelik bagaj bu devirde baş döndürücü sayılmaz. Ama kutu gibi yapısı, zemin altı bölmesi ve dümdüz yükleme eşiğiyle kullanışlı. Arka koltuk sırtlıklarının 3 parça yatması da harika ama maalesef ileri geri kayıp bagajı büyüten koltuklar menüde yer almıyor.


 

 

Sürücü koltuğunda Evoque

 

Kokpit, olanca sadeliği ve tasarımıyla yine Velar'ı anımsatıyor ki bu rafineliğe kim itiraz eder bilinmez. Şey... Aslında bizim bir itirazımız var... 

Hemen her fonksiyonun dokunmatik ekran ya da kumandalara bırakılması. Anladık, çok havalılar ama özellikle orta konsoldaki havalandırma ünitesini sürerken kullanmak zor, bolca yansıma yapıyor, kolayca kirleniyor.  

Bu arada, bilgi ve eğlence sisteminin açılışını beklerken okumak için yanınıza bir iki kitap almayı unutmayın!


 

 

Yollarda Evoque

 

Özetle, virajlarda beklenenden diri, düşük hızlarda hafiften sert olsa da kullanımı kolay ve keyifli bir SUV Evoque. 

Land Rover'ın herhangi bir modelinin sınıfının en iyi arazi kabiliyetlerine sahip olmaması kıyamet alameti sayılır malum. Ama endişeye mahal yok. 

Çoğu zaman yakıt tasarrufu için önden çeken Range Rover Evoque, gerektiğinde zemine dört elle sarılıyor mesela. Her türlü zemine göre sürüş modları falan...

 

Evet, hepsinin en iyisi onda var ama Evoque'a Land Rover Discovery muamelesi yapmayacağınızı umarız. Doğrudur, AVM otopark katlarını tırmanmak için daha iyisini bulamazsınız;)

 

 

Motorlarda Evoque

 

Türkiye motor seçenekleri ve fiyatları henüz açıklanmadı ama muhtemelen 4 silindirli 2.0 turbo dizel D240 açılışı yapar.

 

Adından da anlaşılacağı üzere 240 hp, 500 Nm ve 4x4 çekiş sistemiyle, 0'dan 100 km'ye sizi 7.7 saniyede taşıyacak bir motor bu. Üstelik 48 V'luk bir hibrit desteğine de sahip. 

Keşke 9 ileri otomatik şanzıman da tepki vermekte biraz daha hızlı davranabilseymiş.

 

Yine aynı hacimli, ancak 150 hp ile yetinen manuel şanzımanlı giriş seviyesi Evoque'a itibar edilmeyeceğini düşündüğümüz için hiç girmiyoruz. Zaten Türkiye'ye geleceğini sanmıyoruz ve gelse bile saçma bir tercih olur.

 

Bir sonraki aşamada (2020 gibi) "full hibrit" Evoque'a da hazır olun. Dikkat buyrun, 1.5 benzinli motoruyla bize şaşırtıcı vergi avantajları hazırlama aday bir versiyon bu. 

Sol ön koltuğun altındaki 11,3 kW'lık batarya sayesinde "şarj edilebilir" olacak hibrit Evoque. Öndeki 200 hp'lik 1.5 turbo motora ek olarak, arkadaki elektrik motoru 109 hp ve 260 Nm'lik gücü arka tekerlere aktaracak.

 

50 km safkan elektrikli menzil sunacak bu hibrit motorlu Evoque, ön ve arka akslar arasında bağlantısız bir 4x4 sistemine sahip olacak. Fiyatın ise 60.000 Euro'nun Türkçe karşılığı civarında olmasını bekleyebiliriz. 

Bekliyoruz...

 

Bekliyoruz...

 

Biz bekleriz, siz gidin.