yukarı

Porsche Taycan 2021: Kendiyle yarışan elektrik dehası

Porsche’nin ilk elektriklisi Taycan, sadece 1 sene sonra güncellenerek masadaki bahsi yükseltti...

kaynak: Porsche

Bundan tam 5 sene evvel, "autoshow"ların üzerine henüz toprak atılmamışken, Mission E konseptiyle sahneye çıkan Porsche Taycan, 2019 yılında gerçeğe dönüşmüştü. 

 

Porsche’nin de elektrikli araç üretmesi, elektrik fobisi olanların uykularını ilk başlarda kaçırmış olsa da Taycan’ın akıl sınırlarını zorlayan performans verileri durumu kabullenmeyi kolaylaştırmışa benziyor!

 

Porsche Taycan 2021 güncellemesi

 

İşte o Taycan, satışa sunulduktan sadece 1 sene sonra, ufak yeniliklerle iddiasını artırma peşinde. Otomobiller aleminde bu kadar hızlı değişikliklere pek alışkın değiliz ama çok yakında elektrikli modellere cep telefonu misali her ay güncelleme gelirse de şaşırmayacağız. 

 

Peki Porsche Taycan’daki bu sonbahar güncellemeleri neler?.. Yeni renk seçenekleri ve "Carbon Sport Design Package" isimli karbon fiber gövde kiti ve ödemeyle uğraşmadan şarj imkânı sağlayan "Plug & Charge" sistemi bir yana, artık daha da kişiselleştirilebilir bir otomobil olmuş Porsche Taycan. 

 

Yeni Porsche Taycan teknolojide sınırı yakaladı

 

Mesela "Functions on Demand" hizmetiyle artık bayiye gitmeden bir dizi teknolojik donanımı "Porsche Connect Store"dan seçip aracınıza yüklemeniz mümkün. Hatta Porsche daha da ileriye giderek abonelik sistemi de getirmiş. 

 

Aracınıza yüklemek istediğiniz herhangi bir özelliği, mesela renkli head-up display (ön cama yansıtma), şerit takip asistanı ya da aktif rota asistanı InnoDrive'ı 3 ay süreyle deneyebiliyorsunuz. Eğer memnun kalırsanız bu özelliği satın almak ya da aylık abonelik başlatıp istediğiniz kadar kullanmak size kalmış.

 

Porsche Taycan 2021 hızlı bir güncellemenin ürürnü

 

Seçilen özellik mobil ağlar aracılığıyla aracınıza yükleniyor ve birkaç dakika içinde etkin hale geliyor. Tesla'dan da tanıdık bu sistemle gelinen nokta gerçekten de inanılmaz…

 

Bu yeniliklerin yanı sıra, şarj kapasitesini kısıtlayan bir batarya koruma fonksiyonuyla donatılmış 2021 Porsche Taycan. Bataryanın ömrünü uzatmak ve zamanla oluşabilecek güç kaybını azaltmak için eklenen bu özellikle, hızlı şarj istasyonlarındaki 270 kW'lık şarj hızını, dilerseniz 200 kW’a kadar düşürebiliyorsunuz. Bu arada, bu yenilik şimdilik sadece Avrupa'daki Ionity şarj istasyonlarında kullanılabiliyor.

 

Porsche Taycan 2021 yenilikleri batarya ve şarj konusunda yoğunlaştırmış

 

2021 Porsche Taycan'la gelecek yeni opsiyonlardan biri de 22 kW'lık şarj ünitesi. Bu yeni ünite, 11 kW'lık standart üniteye göre şarj süresini %50 oranında kısaltıyor. Ayrıca, bu yeni ünitenin bataryanın ömrünü de uzattığını söylüyor Porsche. 

 

Güncellenen yeni Porcshe Taycan

 

Diğer yenilikler arasında, direksiyona hıza göre daha aktif destek veren Power Steering Plus ve kasise yaklaşırken ön süspansiyonları 40 mm yükselten "Smartlift"i de sayabiliriz. Yalnız ilkinde aylık üyeliğimiz yok, 320 euro'yu verip alıyorsunuz. İkincisi de "adaptif havalı süspansiyon" sistemini edinirseniz standart, yoksa yardımcı olamıyoruz maalesef.

 

2021 Porsche Taycan yapay zeka ve mobil bağlantılarla desteklenmiş

 

Ve 2021 Porsche Taycan haberimizi kendisine yakışır hızda noktalıyoruz... Porsche Taycan Turbo S'in Launch Control özelliği açıkken zaten mükemmele yakın olan 0-200 km/s (iki yüz) hızlanma süresi, 0.2 saniye kısalarak 9.6 saniyeye düşmüş.

 

Almanya'da Ekim ortasında satışına başlanacak güncellenmiş Porsche Taycan şimdiden hepimize hayırlı olsun! Eh ufak bir zam da olur tabii ama bizim için fark etmiyor nasıl olsa!..

 

Porsche Taycan yıla Dünyada Yılın Otomobili yarışından iki ödülle başlamıştı