yukarı

Porsche Panamera: Ördek surat üçüncü nesile giriyor

Tamamen yeni Panamera'da üçlü ekranlı kokpit ve Cayenne'den alınan opsiyonel Porsche Active Ride süspansiyonu kullanılıyor.

24 Kasım 2023 kaynak: Porsche

Porsche, yenilenen dış ve iç tasarımının yanı sıra genişletilmiş E-Hybrid motor yelpazesi ve son teknoloji aktif havalı süspansiyon sistemi ile Panamera'nın yepyeni üçüncü nesli üzerindeki perdeyi indirdi.
 

Yeni Panamera, eski modelin tanıdık siluetini korurken, özellikle kendine özgü 'ördek suratlı' ön uç tasarımında önemli görsel değişiklikler sergiliyor. Aynı zamanda, teknolojik profilini geliştirerek özellikler ve performans açısından EV'ye özel Taycan'a yaklaştırıyor.

Tartışmalı bir tasarıma sahip Panamera'nın ilk nesli 2009'da tanıtılmış ve 2013'te makyajlanmıştı. 2016'da daha şık olduğu kabul edilen ikinci nesil ise 2020'de güncellendi. Üçüncü nesil model için Porsche tasarımcıları, mekanik olarak ilişkili Cayenne'e benzer şekilde kendilerine özgü evrimsel yaklaşımlarını izlediler. Sonuç olarak, amiral gemisi, tüm dış paneller yeniden tasarlanmış olsa da, selefinin kapsamlı bir makyajı gibi görünüyor.

2024 Panamera'daki en önemli değişiklikler ön kısımda kendini gösteriyor. Daha büyük merkezi girişler artık bir ızgarayı andırıyor ve standart LED Matrix farlar şişkin çamurlukları tamamlayan yeni bir şekle sahip. Genel profil tanıdık kalırken, dikkate değer iyileştirmeler arasında yan havalandırmaların ön çamurluklarla daha iyi entegrasyonu ve çerçevesiz arka camlar yer alıyor.

Porsche, 911 GT3'ün ruhunu çağrıştıran isteğe bağlı 21 inç merkez kilitli jantlar da dahil olmak üzere yeni renkler ve jant tasarımları sunmuştu. Arka kısımda, Panamera eğimli tavan çizgisini ve geri çekilebilir spoyler için iki kademeli açılma mekanizmasını koruyor. Bununla birlikte, tam genişlikteki LED arka lambalar artık çok daha ince ve şekillendirilmiş arka tamponla birlikte Panamera'ya aile dostu bir 911 ST görünümü veriyor.

Porsche, Turbo E-Hybrid'i daha az güçlü benzerlerinden daha da ayırmak için ona ayırt edici tampon girişleri, gövde renginde bir difüzör ve koyu bronz egzoz çıkışları eklemiş. Ön panjurlar, pencere çerçeveleri ve bagaj kapağındaki Turbo yazısı, sunum aracında sergilenen Madeira Gold Metallic ile kontrast oluşturan yeni Turbonite renginde tamamlanmış.

Boyutlar açısından yeni Panamera 5.052 mm uzunluğunda, 1.938 mm genişliğinde ve 1.422 mm yüksekliğinde. Bu rakamlar, uzunluktaki 3 mm küçük bir artış dışında önceki nesle göre büyük ölçüde değişmemiş.
 

İçeride, Taycan'dan ilham alan üçlü ekran düzeni öne çıkıyor. Ön yolcu için opsiyonel olarak sunulan 10,9 inçlik ekran, 12,6 inçlik kavisli dijital gösterge paneline ve merkezi bilgi-eğlence dokunmatik ekranına katılıyor. Fark edeceğiniz bir başka şey de orta konsolda depolama için daha fazla alan sağlayan ve (sözde) dağınıklığı azaltan bir vites kolunun olmaması. Bunun yerine, sürücüler artık direksiyon simidinde mannetino tarzı bir seçiciye sahip olacaklar, ancak bu değişikliğin herkesin takdir edeceği bir şey olduğuna ikna olmadık.

Endüktif şarj özelliğine sahip soğutmalı bir akıllı telefon bölmesi standart kite dahil edilirken, klima kontrolleri ve havalandırma delikleri yeniden tasarlandı. Güvenlik açısından, isteğe bağlı Porsche InnoDrive, sahibinin akıllı telefonu aracılığıyla çalıştırılabilen Remote ParkAssist'in yanı sıra daha yüksek bir otonomi seviyesi sunarak geliştirildi.
 

Elektrikli modellere yönelik yüksek talep, Porsche'nin Panamera serisini toplam dört E-Hibrit motor içerecek şekilde genişletmesine neden oldu. Tüm bu motorların, önceki modele kıyasla daha yüksek güç çıkışı, daha yüksek verimlilik ve daha yüksek menzil rakamları sunduğu bildiriliyor. Ne yazık ki Porsche, dört elektrikli modelden yalnızca biri olan Turbo E-Hybrid hakkında ayrıntılı bilgi verdi ve geri kalanı daha sonra tanıtılacak.
 

2024 Panamera Turbo E-Hybrid, güncellenmiş 8 vitesli çift kavramalı PDK şanzımana entegre edilmiş tek bir elektrikli motorla eşleştirilmiş 'yenilenmiş' çift turbolu 4.0 litrelik V8 motor ve daha büyük 25.9 kWh batarya paketi ile donatılmış. Porsche, şanzıman ve elektrik motoru için tek bir kasanın kullanılmasının ağırlıktan 5 kg tasarruf sağlarken, yağ sirkülasyon sistemine entegrasyonunun termal verimliliği artırdığını ve 190 HP daha yüksek bir çıkış sağladığını belirtiyor. Sonuç olarak, hibrit sistemin toplam gücü 680 HP’ye ulaşarak 0-100 km/s hızlanmasını sadece 3 saniyede ve 314 km/s azami hızda gerçekleştiriyor.
 

Porsche'nin gelecekte Panamera'nın 739 HP gibi etkileyici bir güce sahip Cayenne Turbo S E-Hybrid'e benzer daha güçlü bir elektrikli versiyonunu tanıtacağı neredeyse kesin. Bu arada, diğer iki E-Hybrid'in daha düşük güç çıkışları ve daha uygun fiyatlı seçenekler sunması bekleniyor.
 

Elektrikli olmayan seçenekler söz konusu olduğunda, giriş seviyesi Panamera ve Panamera 4 artık turbo 2.9 litrelik V6 motorun geliştirilmiş bir versiyonuna sahip. Bu yükseltilmiş motor, takviye basıncı, enjeksiyon hacmi ve ateşleme zamanlamasındaki optimizasyonlardan yararlanarak 353 HP güç ve 368 499 Nm tork üretir. Bu iyileştirmeler önceki üniteye kıyasla 23 HP ve 50 Nm artışı temsil ediyor. Beklendiği gibi, güç artışı düz hat performansını olumlu yönde etkiliyor; Panamera (RWD) 0-100 km/s hızlanmasını 5 saniyede gerçekleştirirken, Panamera 4 (AWD) aynı şeyi 4,7 saniyede yapıyor.
 

Porsche, Panamera E-Hybrid modellerinde mevcut olan yeni opsiyonel Active Ride süspansiyonu ile gurur duyuyor. Bu yenilikçi sistem, yeni aktif amortisörler, elektrikle çalışan bir hidrolik pompa ve yol kusurlarını etkili bir şekilde emerken aracı sürekli olarak düz tutan tek odacıklı bir havalı süspansiyon içeriyor. Şirket bu yeni kurulumun konfor ve sürüş dinamikleri arasında daha geniş bir aralık sunduğunu iddia ediyor. Active Ride sistemi ayrıca sürüş koşullarına göre yerden yüksekliği otomatik olarak ayarlıyor ve 'konfor erişimi' fonksiyonu, SUV'lara benzer şekilde daha kolay giriş ve çıkış için aracı 5,5 cm yükseltiyor.
 

Son olarak, otomobil üreticisi artık daha konforlu olduğu ve daha hızlı tepki verdiği iddia edilen standart iki odacıklı, iki valfli havalı süspansiyonu da ihmal etmedi.