yukarı

Porsche Cayman GT4 RS Manthey: Nurbugring’in kralı

Porsche Cayman GT4 RS için Manthey kiti aerodinamik, süspansiyon ve frenleri geliştiriyor.

13 Temmuz 2023 kaynak: Porsche

Çılgın Porsche Cayman GT4 RS artık Manthey'den bir yükseltme paketi ile sunuluyor ve beklediğimiz gibi, spor otomobilin pist performansını artırmaya yardımcı oluyor. Nitekim, yeni Manthey kitiyle donatılmış bir GT4 RS, Nurburgring Nordschleife'i sadece 7:03.121'de geçerek standart araçtan 6.179 saniye daha hızlı ve 918 Spyder'dan sadece dört saniye daha yavaş bir performans sergiledi.

Manthey, GT4 RS'in performansını artırırken, yüksek devirli, 4.0 litrelik doğal aspirasyonlu altı silindirden gelen güç ve torku artırmak gibi kolay bir yol izlemedi. Bunun yerine otomobilin aerodinamiğine ve süspansiyonuna odaklandı.

Değişiklikler, daha büyük bir ön splitter ve tamponun her iki yanında iki küçük kanadın bulunduğu ön uçta başlıyor. Ön aksın üzerindeki bastırma kuvvetini artırmaya yardımcı olan yeni bir karbon fiber alt gövde de gözden uzak tutuluyor. Manthey ayrıca GT4 RS için 3,4 inç daha geniş ve çok daha belirgin uç plakalara sahip yeni bir arka kanat geliştirdi.

Bu yeni kanat dört farklı ayarlanabilir pozisyon sunuyor ve standart kanattan daha fazla bastırma kuvveti sağladığı için Manthey motor kapağını karbon fiber ile güçlendirmek zorunda kaldı. Yarış ekibinin diğer çeşitli Porsche yükseltme paketlerinde olduğu gibi, GT4 RS'in arka tekerleklerinde türbülansı azaltmak için hafif karbon fiberden yapılmış aerodiskler bulunuyor. Manthey, yeni arka kanadın en agresif ayarında, toplam bastırma kuvvetinin 200 km/s hızda 88,9 kg’dan 168,7 kg çıktığını açıkladı.

Otomobilin süspansiyonu da yeni ters çevrilmiş coilover'larla elden geçirildi. Yay destekleri dört farklı ayar seviyesi sunarken, geri tepme ve sıkıştırma da kolayca ayarlanabiliyor. Yay oranları önde %20 daha fazla ve Manthey ayrıca çelik fren hatları ve yeni fren balataları takmış. Arka kanat için mevcut bir karbon fiber eklenti ve ön aksta karbon fiber tekerlek kemeri havalandırmaları yükseltmeleri tamamlıyor.