yukarı

Porsche Cayenne Coupé: Sevilesi(!) bir Coupé SUV

Cayenne'i yeterince seksi bulmayanlar için, BMW X6 dalga boyunda bir Porsche roketi

30 Temmuz 2019 kaynak: Porsche

Gün geçmiyor ki "premium" bir coupé SUV'un daha sahaya çıkacağı haberi gelmesin. İşin kötüsü, bu güzide markalar gitgide daha estetik coupé SUV'lar üretmeye başladılar.

Bizce X6 ve GLE Coupé'den daha sıkı görünen Porsche Cayenne Coupé, Mayıs ayında Avrupa'nın seçkin bayilerindeki yerini alacak. 

 

Peki, Porsche Cayenne Coupé'yi olağan Cayenne'den ayıran ve birleştiren hususlar neler?
 

 

911 edalı Cayenne Coupé

 

Hislerimiz bizi yanıltmıyorsa, Porsche tasarımcıları çizdikleri her yeni modele maksimum düzeyde 911 havası katma peşinde. Bu hamle, lüks coupé/sedan ya da SUV gibi, "Öz Hakiki Porsche"cileri irite eden modellerin daha kolay benimsemesini hedefliyor olabilir.

 

Klasik Porsche eğimli bagaj kapağı ve alçalarak devam eden tavan çizgisiyle yeni Porsche Cayenne Coupé, "yüksek 911" formülünün tezahürü gibi. 

 

Standart donanımdaki (0,92 m² cam yüzeyli) panoramik tavan, istenirse karbon tavanla değiştirilebilecek. Tavanın sonundaki sabit kanadın yanı sıra, bagaj kapağında ikinci bir adaptif spoylere sahip Porsche Cayenne Coupé. 90 km/saat hızın üzerinde kalkışa geçen bu spoyler Cayenne Coupé'nin arkasını yere yapıştırma işinden sorumlu.
 


Tavanı yer yer 2 cm'e kadar kısalan Porsche Cayenne Coupé, daha kısa bir ön cam ve A sütununa sahip. Arka kapılar ve 1,8 cm genişleyen kanatlar da yeniden tasarlanmış. Plakalığın arka tampona inişinin de katkılarıyla Cayenne Coupé, normal Cayenne^den daha yere yakın ve dinamik görünüyor.

 

 

İçeride havalar nasıl?

 

Arkada standart olarak iki koltuk sunan Porsche Cayenne Coupé ücretsiz 2+1 koltuk seçeneğine de sahip. Ki bu koltukların oturma pozisyonu normal Cayenne'den 3 cm daha alçak. Yani teorik olarak, alçalan tavanı kafaya takmaya gerek yok. 
 Bagaj, Cayenne'e kıyasla 20 lt. kaybetse bile, 625 lt. ile gayet havalı bir hacime sahip. Arka koltuk sırtlıklarını yatırıp hacmi 1.540 lt.'ye çıkarmak mümkün. Cayenne Turbo Coupé'de ise bu rakamlar 600 lt. ve 1.510 lt.'ye düşüyor. Ama fazladan 2 silindir ve 210 beygir için 25 lt. bagajı seve seve feda edersiniz herhalde! Bak gördün mü, motorlardan bahsetmeye başlamışız:)
 Motorlar, motorlarımız...

 

Lüks çakıllı otoparkları Mayıs sonunda çıtırdatmaya başlayacak olan Porsche Cayenne Coupé, açılışı 3.0 V6 ve 4.0 V8 motorlu Cayenne Turbo Coupé seçenekleriyle yapacak. 

 

Cayenne Coupé 340 hp güç ve 450 Nm torkla 6 saniyelik bir 0-100 km hızlanma derecesine sahip. Çift turbolu Cayenne Turbo Coupé ise 550 hp ve 770 Nm'lik cephaneliğiyle 0-100 km smacını 3,9 saniyede basıyor.
 


Dizel motora sahip olmayacağı kesinleşen Porsche Cayenne Coupé'nin hibrit (E-Hybrid) bir motora kavuşması şaşırtıcı olmayacaktır. Elektrikli bir Cayenne Coupé hakkındaysa şimdilik bir açıklama gelmedi. Gelse kesin duyardık. Ama olmaz diye birşey yok.

 

 

Bize ne zaman gelirsin Cayenne Coupé?

 

Kriz ortamlarında daha da zenginleşen kesimi fazla bekletmemek adına, Porsche Cayenne Coupé'nin Türkiye'ye gelişi çok da gecikmeyecektir diye düşünüyoruz.

 

Gelişmelerle karşınızda olacağız.