yukarı

Porsche Cayenne 2024: V8'i S'e geri getiriyor

Cayenne ve Cayenne Coupe serisindeki tüm modeller yenilenmeyle birlikte gücünü de arttırıyor.

18 Nisan 2023 kaynak: Porsche

2026'da piyasaya sürülmesi planlanan tamamen elektrikli bir Cayenne var, bu da mevcut nesille bir süre daha idare etmek zorunda kalacağımız anlamına geliyor. Ancak içte ve dışta kapsamlı bir yenileme sayesinde, Cayenne S'e V8'in geri dönüşü de dahil olmak üzere mevcut nesil Cayenne ve Cayenne Coupe hakkında hala heyecanlanacak bir şeyler var.Diğer büyük değişiklik ise Taycan'dan ilham alan iç mekanıyla Cayenne'in içinde. 10.9 inçlik bir yolcu ekranı mevcutken, orta konsol vites kolu gösterge paneline taşınarak daha düzenli hale getirilmiş. İçeride hala, fiziksel bir ses düğmesi de dahil olmak üzere, görmeyi sevdiğimiz yeterli miktarda fiziksel düğme var.Dışarıda, Porsche Cayenne neredeyse her dış panelde değişiklikler içeriyor. Ancak tam olarak neyin değiştirildiğini saptamak biraz zor olabilir, zira makyaj devrimsel olmaktan çok evrimsel bir nitelik taşıyor. Farlar, daha kare bir yaklaşım için gözyaşı damlası etkisini kaybederek yeniden düzenlendi. Ön tampon daha az "gülen" ve Porsche'ye göre aracın "daha atletik" görünmesini sağlamak için ön çamurluklar ve kaput yeniden tasarlanmış. Arkaya doğru ilerlediğimizde, yine Taycan'da kullanılan tasarım dilini ödünç alarak, bagaj kapağının genişliğini süpüren yeni arka lambalarla karşılaşıyoruz. 2024 için Algarve Blue Metallic, Montego Blue Metallic ve Arctic Grey olmak üzere üç yeni renk bulunuyor. Ayrıca, 20 ila 22 inç arasında değişen yeni jant tasarımları da sunuluyor.Temel tek turbo 3.0 litrelik V6'dan Turbo GT'nin çift turbo 4.0 litrelik V8 motoruna kadar sunulan tüm motor varyantları yeni model yılı için hafif bir güç artışına sahip. En büyük haber ise Cayenne S'in 34 HP güç artışı ve 50 Nm ekstra tork ile toplam 474 HP ve 599 Nm tork için yeni rafine edilmiş çift turbolu V8 için giden modelin çift turbolu V6'sını terk etmesi oluyor. Yeni motor 0-100 km/s süresini 4,6 saniyeden BMW XM'i endişelendiren 4,4 saniyeye düşürürken, Cayenne S'in azami hızı 270 km/s ile sınırlı.Giriş seviyesi Cayenne'deki standart tek turbolu V6 motor 353 HP ve 499 Nm güç üretiyor, bu da eskisinden 13 HP ve 49 Nm daha fazla. Aynı motor E-Hybrid modelinin içten yanmanı bileşeni olarak da görev yapıyor. Geliştirilmiş motora ek olarak, hibrit daha büyük bir yüksek voltajlı aküye sahip ve kapasitesi 17,9 kWh'den 25,9 kWh'ye yükselmiş. E-Hybrid'in kombine gücü 469 HP.Son olarak, serinin amiral gemisi olmaya devam eden ve yalnızca coupe gövde stilinde mevcut olan Turbo GT'nin çift turbolu V8 motoru 659 HP güç üretiyor, 302 km/s azami hıza ve 3,1 saniyelik 0-100 km/s hızlanma süresine sahip.

Ayrıca 2024 Cayenne için yenilenmiş bir süspansiyon sistemi de bulunuyor. Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi (PASM) artık standart olarak gelirken, yükseltilmiş amortisörler ürün yelpazesinin tamamında yer alıyor. Porsche, bu yeni iki valfli amortisörlerin tüm sürüş durumları için optimize edildiğini iddia ediyor. Ayrı geri tepme ve sıkıştırma aşamalarına sahip olan bu amortisörler, daha düşük hızlarda daha iyi bir sürüş ve agresif viraj alma sırasında daha iyi yol tutuşu sağlıyor. Havalı süspansiyon bir seçenek olarak kalmaya devam ediyor ve 2024 modelinde bunu iyileştirmek için kendi revizyonları bulunuyor.

Porsche, bu yıldan itibaren Matrix LED farlar, PASM ve bir dizi aktif güvenlik seçeneği de dahil olmak üzere birçok teknolojiyi standart olarak sunduklarını açıkladı. Ancak tüm modellerin fiyatında bir artış görülüyor.