yukarı

Porsche 911 GTS Hybrid: 540 hp ancak manuel değil

Temel 992.2 Carrera sadece PDK'ya sahip ve 9 beygirlik bir güç artışı alıyor.

28 Mayıs 2024 kaynak: Porsche

  • Makyajlı Porsche 911 serisi, hibrit flat-six ve elektrikli turbo ile 540 beygirlik GTS ile öne çıkıyor
     
  • Tam dijital gösterge paneli ve marş düğmesi 911'e giriş yaptı; tüm coupeler artık standart olarak iki koltuklu.
     
  • Turbo, Turbo S ve GT3 RS 2024'e kadar devam edecek
     
Stuttgartlı otomobil üreticisinin 1980 yılında ortadan kaldırmayı planladığı spor otomobili Porsche 911, 44 yıl sonra hayatta ve bunu ilk kez hibrit destek yardımıyla yapıyor. Porsche, makyajlı 911'in 2025 serisini açıkladı ve başrolde süper otomobil hızına yaklaşan elektrik destekli bir Carrera GTS var. Ancak çoğu süper otomobil gibi manuel şanzımanla sunulmuyor. 

Aslında, 2025 model yılı için manuel vitesli yeni bir 911 satın alamazsınız, ancak endişelenmeyin, Porsche meraklıları tamamen terk etmedi. Bu ilk heyecan dalgası azalmaya başladığında, yeni 992.2 kodlu araca bir tanıtım enjeksiyonu daha vermek için vites seçeneği 2026 için geri dönecek. 

Ama GTS'ye geri dönelim. 2024 için sadece biraz daha güçlü, daha sert bir Carrera S idi ve bu otomobilin 3.0 litrelik, çift turbolu motorunun hafifçe yükseltilmiş bir versiyonuna dayanıyordu. Ancak bu kez kendine özgü, dikey olarak monte edilmiş aktif kanatlara sahip benzersiz bir tampon işlemine ve düz altı motorun 3,6 litreye çıkarılan ve daha önce 150.900 $ olan etikete 14 bin $ ekleyen ısmarlama bir T-Hybrid versiyonuna sahip. 

Ekstra küpler göz önüne alındığında, motorun kağıt üzerindeki faydaları yetersiz görünüyor: eskisinden sadece 3 hp daha yüksek olan 485 hp çıkış ve aynı 570 Nm tork değeri. Ancak yolda, yeni GTS gece ve gündüz gibi farklı hissettirecektir. 

Başlangıç olarak, gecikmeyi ortadan kaldırmak için elektronik olarak döndürülebilen ve ayrıca bagajda bulunan 1,9 kWh, 400 voltluk bir bataryayı şarj etmek için egzoz gazlarından gelen enerjiyi kullanan tek bir atık kanatsız turbo için eski çift turbo kurulumunu terk ediyor.
 

Bu batarya da zorunlu sekiz vitesli PDK şanzımana yerleştirilmiş tek bir elektrik motoruna güç sağlıyor. Bu motor 54 hp ve 149 Nm tork üreterek GTS'nin güç aktarma sisteminin toplam 540 hp ve 609 Nm güç üretmesine yardımcı oluyor.
 

Geçen yılki modelle karşılaştırmaları unutun, yeni GTS 911 Turbo seviyelerinde güce ulaşıyor ve hızlanma konusunda da çok geride değil. 164.900 $'lık 2025 GTS 2,9 saniyede 100 km/s hıza ulaşırken, 47 kg daha hafif olan hibrit olmayan 2024 GTS 3,2 saniyede ve 580 hp, 197.200 $'lık temel Turbo 2,7 saniyede ulaşıyor. Yeni GTS 312 km/s hıza ulaşırken, Turbo 320 km/s hıza ulaşıyor.
 

Porsche'nin ağırlık artışını minimumda tutmak için aldığını söylediği bir karar olan ilk hibrit 911'in bir plug-in olmayacağını zaten biliyorduk. Ancak GTS'in Corvette E-Ray'in (başka bir plug-in olmayan hibrit) yapabildiği gibi sadece elektrik gücüyle trafik tıkanıklıklarından bile geçemeyeceğini öğrenmek hala bir sürpriz. Bu Greenpeace üyelerini hayal kırıklığına uğratabilir, ancak en sevdikleri spor otomobilin hibrit teknolojisini benimsemesine şüpheyle yaklaşan Porsche hayranlarını kazanmaya yardımcı olabilir.
 

GTS otomobiller standart olarak, daha düşük modellerde opsiyonel olan iki yakın ayarlı egzoz borusu ve arka aks direksiyonuna sahip bir spor egzoz ve 20 inç ön ve 21 inç arka jantlarla geliyor. PASM adaptif amortisörler ve Carrera'ya kıyasla 10 mm sürüş yüksekliği düşüşü de paketin bir parçası ve elektro-hidrolik yalpa kontrollü Porsche Dinamik Şasi Kontrolü (PDCC) süspansiyon sistemi ile tamamlanabilir.
 

580 hp 911 Turbo, 650 hp Turbo S ve 525 hp GT3 RS, 2024'ten değişmeden taşındı, yani GTS ve 2025 için mevcut olan diğer tek 911 modeli olan temel Carrera'ya takılan görsel ve teknolojik yükseltmeleri almak için bir süre beklemeleri gerekecek.
 

Carrera, 2024'te olduğu gibi sadece PDK çift kavramalı şanzımanla geliyor ve GTS kadar dramatik bir dönüşüm geçirmedi. Hibrit güç paketi ve elektrikli turbo yok, ancak geçen yılki GTS'den iki turbonun sıkıştırılması, gücü 385 hp’den 394 hp’ye yükseltirken 450 Nm tork zirvesini değiştirmeden bırakmaya yardımcı oluyor.
 

Performans iyileştirmeleri ihmal edilebilir düzeyde: sıfırdan 100 km/s hızlanma 3,9 saniye veya kalkış kontrolü ekleyen Sport Chrono paketini seçtiyseniz 3,7 saniye sürüyor, bu rakamlar öncekinden sadece onda bir daha iyi. Son hız ise 1 km/s artarak 295 km/s hıza çıkıyor. Fiyat ise artıyor. Fiyat 114.400 dolardan 120.100 dolara yükseliyor.
 

Carrera S 2025'te izne ayrılacak, ancak 2026'da geri dönmesini ve 911 serisine manuel şanzıman seçeneğini geri getirmesini bekliyoruz. Carrera'daki değişiklikleri doğru tahmin eden raporlar, 450 hp’den yaklaşık 460 hp’ye çıkaracak benzer bir hibrit olmayan yükseltme alacağını gösteriyor.
 

Yeni Carrera ve GTS'in Coupe, Cabriolet ve Targa versiyonları lansmandan itibaren satışa sunulacak, ancak Porsche'nin önümüzdeki üç yıl içinde güncellenmiş T, Turbo ve GT3 modellerinin yanı sıra en zengin marka hayranlarını tatmin etmek için geçen yılki 911 S/T'ye benzer bazı özel modellerle yelpazeyi genişletmesini bekleyebiliriz.
 

GTS'nin aerodinamiği iyileştirmek için kapanan veya pist kullanımı sırasında ön radyatörlere soğuk hava vermek için açılan ve alt gövde difüzörleri ile birlikte çalışan aktif hava kanatları, onu tanımakta zorlanmayacağınız anlamına geliyor. Ancak diğer değişiklikler hem GTS hem de Carrera'nın 2025 model yılı versiyonunu fark etmenize yardımcı olacaktır.
 

Her ikisi de Porsche'nin tüm aydınlatma görevlerini lamba ünitelerinde toplayan ve ayrı dönüş sinyallerinden ve DRLS'den kurtulan dört noktalı LED Matrix farlarıyla geliyor. Ayrıca, her iki tarafta beş dikey çıtaya sahip yeni bir arka bagaj kapağı ızgarası var ve aşağıdaki Porsche kelimesi artık aydınlatılmış ve arka lambaları bağlayan enine ışık şeridine dahil edilmiştir.
 

Carreralar standart olarak 19 inçlik ön ve 20 inçlik arka jantlarla geliyor ancak karbon fiber aerobladları hızda sürtünmeyi azaltabilen ve park edildiğinde kalabalık çekecek 911 Carrera Exclusive Design jantlar da dahil olmak üzere 20/21'lerle opsiyonel olarak alınabiliyor. Hem Carrera hem de GTS alıcıları Porsche SportDesign ön dudak spoyleri, yan etekler ve sabit bir arka kanattan oluşan bir Aerokit ekleme şansına sahip.
 

Yeni 911'de sıkı Porsche hayranlarını öfkelendirecek bir şey varsa o da aracı çalıştırma yöntemidir. Porsche'nin sürücülere aynı anda hem motoru çalıştırma hem de vitese takma imkanı verdiği ilk yarış günlerinden kalma bir yöntemle, elinizi direksiyonun kapı tarafına uzatarak çalıştırmaya devam ediyorsunuz, ancak 2025'te döndürülebilir simüle edilmiş bir anahtar yerine, Taycan'da olduğu gibi bir marş düğmesi bulunuyor. Yazık, diyoruz.
 

Ve işte gelenekten bir başka büyük kopuş: tüm 911 coupe modelleri artık standart olarak sadece iki koltukla geliyor; bu konfigürasyon daha önce hafif T (2025'i atlayan) GTS coupe, GT2, GT3 ve Lightweight Paketine sahip Turbolar gibi sürücü odaklı modellere ayrılmıştı. Ancak arkadaşlarınızı bir 911'in arkasında seyahat etme işkencesine maruz bırakmaya kararlıysanız, ekstra ücret ödemeden 2+2 paketini seçebilirsiniz ve Targas ve Cabriolet'ler her zaman arka kemerlerle birlikte geliyor.
 

911 ayrıca ilk kez yedi farklı ekran stili sunan tamamen dijital 12,6 inç dijital gösterge ekranına sahip, ancak doğal olarak bir tanesi neredeyse 60 yıldır sürüş deneyiminin temel taşı olan merkezi tako ile ikonik beş gösterge kurulumuna sahip.
 

Kümede Siri sesli komutlarıyla erişilen Apple CarPlay materyalleri bile gösterilebiliyor ve diğer teknoloji yükseltmeleri arasında araç park halindeyken 10,9 inçlik bilgi-eğlence ekranı için bir video akışı işlevi, soğutmalı bir akıllı telefon şarj cihazı ve Spotify ve Apple Music gibi uygulamaları bir telefon bağlamadan kullanma yeteneği yer alıyor.
 

Porsche, Coupe, Cabriolet ve Targa formundaki yeni 911 serisi için sipariş almaya başladı, ancak Carrera teslimatları bu sonbaharda başlayacakken, GTS yılın sonuna kadar bayilere ulaşmayacak. 2025 model yılı için baz Carrera'nın başlangıç fiyatı yaklaşık 6 bin dolarlık bir artışla 120.100 dolara yükseldi. Bu arada, GTS varyantı 14 bin doların üzerinde önemli bir artışla 164.900 dolar olarak belirlendi.