yukarı

Pirelli’nin efsane lastiği geri dönüyor

Pirelli, 1986 Lamborghini LM002 için geliştirdiği Scorpion BK lastiği yeniden sunuyor.

23 Haziran 2023 kaynak: Pirelli

Ölçü ve güç açısından döneminin en ileri teknolojili lastiği olan Pirelli Scorpion BK, çöl kumları üzerinde süzülmesini sağlayan ve ‘kulak’ denilen yan kanatçıklarıyla da öne çıkmıştı. Şimdi yeniden yaratılan ve Pirelli Collezione serisine katılan bu lastik, bir süre önce Como Gölü yakınlarında düzenlenen, koleksiyon otomobillere odaklı Fouri Concorso etkinliğinde sergilendi. Bu gelişme 1963’te başlayan ve LM002’den modern Urus’a uzanan hikayede yeni bir sayfayı temsil ediyor.

Pirelli’den 1980’lerin başlarında tüm spor SUV’ların öncüsü olan Lamborghini LM002 için çok özel bir lastik geliştirmesi istenmişti. Bu model için özel olarak üretilen Scorpion BK versiyonu, araca kum üzerinde daha fazla çeviklik ve tepki kazandıran ve ‘kulak’ denilen yan kanatçıklarla tamamlanan dev lastiklerdi. Bu lastiğin üstün yol tutuşu sağlamanın yanı sıra aşırı çöl sıcaklıklarında çalışması, otomobilin ağırlığını (yaklaşık 3.500 kilogram) taşıyabilmesi, V12 motorun hızına yanıt verebilmesi ve bir yandan da asfaltta sportif performansı garanti etmesi gerekiyordu. Dolayısıyla bu lastikler darbeleri emebilen ve ani girdilere daha hızlı tepki verebilen, kesilmeye karşı daha dirençli aramid kuşak takviyeli son derece sağlam bir karkas kullanılarak üretildi.

Daha zorlu dayanıklılık testlerine tabi tutulan ve ralliden türetilen tekniklerle geliştirilen bu lastik, Pirelli’nin pistten yola teknoloji transferinin ilk örneklerinden biriydi. Sırt deseni, o dönemin ‘slick’ ralli lastiklerinde kullanılan orta ‘Monte Carlo’ sırt deseninden türetilmişti. BK lastiğin içerdiği teknolojilerin çoğu da Pirelli’nin pek çok dünya şampiyonluğu kazandığı motor sporlarından alınmıştı. Bu nedenle 1988 Paris-Dakar Rallisi’nde Lamborghini LM002 de dahil olmak üzere çok sayıda otomobilin ekipmanının Pirelli Scorpion lastikleri olması bir tesadüf değildi.

Yeniden yaratılan lastik, özel bir koleksiyoncuya ait LM002’nin ekipmanı ‘yeni’ Scorpion BK olarak Como Gölü kıyısındaki Villa Sucota’da düzenlenen ve Lamborghini Polo Storico tarafından desteklenen Fuori Concorso etkinliğinde tanıtıldı.