yukarı

Peugeot Inception Concept: Direksiyon işini başka bir boyuta taşıyor

İç ve dış tasarım temaları, 2025'ten itibaren yeni nesil elektrikli Fransız sedan ve crossover'larının tarzını etkileyecek.

06 Ocak 2023 kaynak: Peugeot

Peugeot, 2025'ten itibaren yeni nesil elektrikli sedan ve SUV'larının nasıl görüneceğine dair ipuçları veren bir konsept otomobil sergilemek için Las Vegas'taki CES'i seçti. Inception, yeni Stellantis STLA Large EV platformu üzerinde yer alan fütüristik bir dört koltuklu sedan şeklini alıyor.Konsept, klasik ve güncel Peugeot tasarım ipuçlarından tamamen yoksun değil. Farların üzerinden yukarı ve geriye doğru uzanan kaput çizgisi, markanın 1970'ler ve 1980'lerin başındaki otomobillerine şapka çıkarıyor, ancak bu kez bu ışıklar LED ve onları birbirine bağlayan ızgara büyük bir cam panel. Jantlar yeni 408 sedana takılan jantlara benziyor, ancak şimdi aydınlatmalı Aslan amblemlerine sahip ve arka taraf mevcut Peugeot sahiplerinin aşina olduğu aynı aslan pençesi ışık motifini içeriyor.Ancak en çarpıcı dış unsur, tavan panelinden öne doğru inen ve kaputun yer alacağı boşluktan geçen devasa ön cam. Markanın 1988 model süper otomobili Oxia'nın tasarımından esinlenen Inception, iç ve dış tasarım arasındaki sınırları akıllıca bulanıklaştırarak yukarıdan bakıldığında kabin hacmine odaklanırken, profilden bakıldığında tipik bir sportif coupe veya sedan gibi görünüyor.Bununla birlikte, Inception'ın tuhaf iç mekan özellikleri hala showroom'a hazır olmaktan biraz uzak. Peugeot'nun etkili i-Cockpit iç mekanının yerini almak üzere tasarlanan otomobilin odak noktası, video oyunları kumandalarından esinlenen, ortaya monte edilmiş bir tablet ile başparmakla çalıştırılan dört kontrol halkasını bir araya getiren ve Peugeot'nun bu on yılın sonunda gerçek bir otomobile takılacağını vaat ettiği dikdörtgen bir direksiyon simidi olan Hypersquare.

Direksiyon, ön aksa steer-by-wire teknolojisi ile bağlı ve otomobilin Seviye 4 otonom fonksiyonu etkinleştirildiğinde gösterge paneline katlanabiliyor, arkasındaki gösterge paneli ise Peugeot'nun Halo Cluster adını verdiği alışılmadık dairesel bir ekran. Bir gösterge paneli söz konusu olduğunda, sürücünün ve yolcuların şekline uyum sağlayan koltukları kaplayan metalik görünümlü kadife döşeme, lüks hissettirdiği anlamına geliyor.

Peugeot çift motorlu, dört tekerlekten çekiş kurulumunun 680 HP'ye kadar güç sağlayabileceği ve 5 metrelik sedanı 0'dan 100 km/s hıza 3 saniyeden daha kısa sürede ulaştırabileceği açıklandı. Endüksiyon şarjı kablo ihtiyacını ortadan kaldırıyor, ancak uygun bir hızlı şarj cihazına bağlandığında 800 voltluk mimari, 100 kWh batarya tarafından sağlanan 800 km menzili tüketmeniz durumunda 5 dakika içinde 19 30 km menzil ekleyebiliyor.